Специалният пратеник на САЩ за Египет заяви, че президентът Хосни Мубарак трябва да остане на власт засега, за да направлява необходимите за политическия преход промени.
„Трябва да бъде постигнат национален консенсус около предварителните условия за следващата стъпка напред. Президентът трябва да остане на поста си, за да направлява тези промени“, заяви Франк Уизнър пред конференцията по проблемите на сигурността в Мюнхен.
Изявлението противоречи на досегашните апели на САЩ за промени в страната. По-рано президентът Барак Обама призова Хосни Мубарак да се вслуша в гласа на своя народ и да вземе правилното решение за бъдещето на Египет.
Днес ръководството на управляващата националнодемократична партия в северноафриканската страна подаде оставка. Оттегли се включително синът на държавния глава – Гамал Мубарак.
Първоначално телевизия Ал Арабия съобщи, че президентът Хосни Мубарак също е подал оставка като председател на партията, но по късно информацията бе опровергана.
Държавната египетска телевизия съобщи, че Мубарак е решил да извърши промени в ръководството на партията, с което бяха отстранени някои от най-старите й представители.
Същевременно протестите на площад Тахрир в Кайро продължават вече 12-и ден. Хората настояват за незабавната оставка на Хосни Мубарак, който обяви, че няма да се кандидатира за президент наесен.
Хилядите демонстранти днес попречиха на танковете да се изтеглят от площада заради опасността от нови сблъсъци с привърженици на президента.
Египетски военен командир се обърна към лагеруващите на площада, в опит да ги убеди да спрат протеста, който блокира икономическия живот в столицата.
„Всички вие имате право да изразявате мнението си, но моля ви, спасете това, което е останало от Египет. Погледнете около себе си“, призова генерал Хасан ал Роуини, цитиран от Ройтерс.
Работната седмица в Египет започва от утре, когато банките трябва да отворят отново. Египетската фондова борса обаче ще остане затворена и все още не е ясно кога търговията ще бъде възобновена.
Борсата е затворена от 31 януари заради политическите безредици. През последната седмица от работата й водещият индекс EGX30 се понижи със 17%.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ръстът в продажбите на смартфони за китайския Ден на самотните сърца се дължи само на Apple
Цената на петрола върви към най-дългата серия от месечни спадове от над две години*
Билетите са в продажба: LEGO и водещи световни експерти се присъединяват към Balkan eCommerce Summit 2026
Емил Шопов, Sunterra RE: България трябва да използва напълно възможностите на батериите за стабилизиране на мрежата
Регистрирана в Малта компания ще изкупи акциите на миноритарите в „Арома“ за 1,85 лв.
Тръмп се закани да спре миграцията в САЩ от „третия свят“
Как музиката по време на операция намалява стреса
Протест пред НС и блокирано движение в центъра на София
Големи промени в Локо Пловдив
Дилема в Локомотив София заради ЦСКА
ЦСКА продава една от големите си звезди за колосална сума
Кризата в Ливърпул: От 7-0-0 до 3-0-12
Левски спря една от звездите си за националния отбор
България отказа домакинство на турнир на ФИФА
Изключете от менюто си тези 5 здравословни храни, ако сте над 40
5 задължителни ястия за Андреевден
Шоколадов мус с авокадо без захар
Нумерологична прогноза за 28 ноември
Таро карта за 28 ноември, петък
Миро в 360-градусова кръгла сцена – над 7000 души пяха заедно с него
Хороскоп за 29 ноември 2025
Пламен Илиев отпадна от групата на Черно море за мача с "Ботев"
По инициатива на РЗОК–Варна: Икономическият университет отвори врати за здравна дискусия
От ПСС препоръчват да не ходим в планината днес
Облачно и дъждовно време на много места в страната днес
Дарители събраха парите за гаранцията на Коцев
Магнитна буря на 28 ноември: Каква ще бъде нейната сила
Отбелязаха Деня на благодарността в Космоса: Пуйка и омар на МКС
CAR-T терапията води до ремисия при автоимунни заболявания
Джеф Безос показа лунния апарат Blue Moon MK1 на Blue Origin
Космическият кораб „Союз МС-28“ се скачи с МКС
Европа се връща към ядрената енергия: Планира инвестиции за 205 млрд. евро