Терористичните организации Ал Кайда и Ислямска държава влязоха в смъртоносна схватка помежду си за правото да създадат свое емирство в Сирия, пише руският седмичник "Аргументи недели".
По данни на вестника руската разузнавателна общност констатира от няколко месеца насам, че "далечна Ал Кайда значително засилва влиянието си върху ситуацията в Сирия".
"Не става дума само за традиционната подкрепа за терористичния Джебхат ан Нусра (Фронта на победата). Вече са създадени и активно действат бандитски групировки, включващи само пакистански бойци. Неколцина от тях впрочем бяха пленени. Те заявиха на разпити, че лидерът на Ал Кайда Айман аз Зауахири е призовал за създаване на емирство на Ал Кайда в Сирия. Това явно е в разрез с желанията на терористите от ИД, провъзгласили вече тази територия за своя", пише изданието.
По негови данни под знамената на Ал Кайда днес в Сирия воюват близо 500 обучени бойци, предимно от Пакистан, под командването на Саиф ал Адл, бивш полковник от армията на Египет.
ИД нанесе и ответен удар - естествено, с чужди ръце, отбелязва изданието. В началото на май американска авиация унищожи с бомби бившето военно летище Абу ад Духур в провинция Идлиб, контролирано от Джебхат ан Нусра. Ликвидирани бяха неколцина важни полеви командири на организацията.
"Тези толкова смъртоносни разногласия са добре дошли не само за президента на Сирия Башар Асад, но в крайна сметка и за Русия. Колкото повече паяци се изядат взаимно в "сирийския буркан", толкова по-лесно ще бъдат довършени останалите", заключава "Аргументи недели".
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Куба е изчерпала запасите от горива и е потопена в мрак и протести
Кадър на деня за 14 май
S&P 500 и Nasdaq постигнаха нови рекорди
Търсенето от финансови компании съживи наемите на офиси в Лондон
ЕС и НАТО ще създадат „военен Шенген“ за по-бързо придвижване на войски и техника
ОПЕК+ планира да завърши увеличението на квотите за добив на петрол
Добри новини за няколко зодии в хороскопа за 15 май 2026
Френч тост или палачинки: Кой избор е по-добър за кръвната захар?
Helpbook сигнал: Над 10 кучета живеят в частен двор, смрадта е непоносима
Как зехтинът влияе на кръвното ни налягане
Най-лесните бананови палачинки (РЕЦЕПТА)
Спортът по телевизията днес, 15 май
Мачовете по телевизията днес, 15 май
Реал Мадрид вкара само два на слабак №1
ЦСКА трепери! Звезда пропуска Вечното дерби с Левски и финала за Купата?
Невероятно: Байерн Мюнхен пожела български вратар! + ВИДЕО
Гръм! Участник в Шампионска лига също идва за ас на Левски!
Таро карта за 15 май, петък
Пилешка салата с кисело мляко
3 зодии са магнит за пари и късмет на 15 май, петък
Домашни пуканки без излишни мазнини
Дневен хороскоп за 15 май, петък
Какво означава, ако видите черен кос?
Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Учени алармират: Мощните тайфуни ще станат още по-силни и до 5 пъти по-чести
Огромен астероид, способен да унищожи цял град, се приближава към Земята
Curiosity на НАСА засне скалата, заседнала в роботизираната му ръка
Една невероятна теория гласи: Други версии на вас може би вече влияят на живота ви
Вулкани може да са „заключили“ Земята в 56-милионна ледникова епоха
Китай наблюдава изкуствени човешки ембриони в космоса