Протестиращите в Иран все повече се съсредоточават върху оказването на икономически натиск над режима, тъй като иранският риал продължава да се обезценява. Младежката група от квартал Машхад - една от организациите, които координират демонстрациите - призова хората да изтеглят парите си от банките и предупреди, че хакерите на Anonymous ще извършат кибератаки срещу финансовите институции през следващите дни.
Групата заяви още, че работниците в няколко известни ирански пристанища ще се присъединят към планираните стачки на 19-21 декември. Тогава се очаква ескалация на протестите. Ефектът от продължаващите демонстрации би могъл да доведе до допълнително напрежение в иранската икономика и нейните линии за доставки, особено ако стачките в пристанищата се материализират и продължат, анализират експертите от американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
На 17 декември работниците в петролната и газовата промишленост протестираха в най-малко четири града.
Върховният лидер Али Хаменей и значителна част от близкото му обкръжение продължават да поставят погрешни диагнози на основните проблеми, които са причина за продължаващите протести, гласи още анализът на ISW. Високопоставени служители, близки до водача и неговия кръг, подчертаха необходимостта от насърчаване на взаимодействието между иранските религиозни институции и университетите. Те определиха това сътрудничество като правилен отговор на протестите и като необходимо за създаването на "ислямска цивилизация". Сред тези длъжностни лица са Алиреза Арафи (висш духовник и член на Съвета на пазителите), Ахмад Марви (пазител на Астан Кудс Разави) и Мохамед Мехди Техранчи (президент на Университета "Ислямски Азад"). Тяхната реторика вероятно отразява преобладаващите настроения в кабинета на върховния лидер.
Междувременно родителите на арестувания протестиращ Мохамед Мехди Карами публикуваха на 18 декември видеоклип, в който призоваха съдебната власт да отмени смъртната му присъда. Силите за сигурност арестуваха Карами във връзка със смъртта на член на "Басидж" (част от Революционната гвардия) по време на протестите в Карай, провинция Алборз. Родителите му твърдят, че мъжът е невинен и че назначеният от съдебната власт адвокат не отговаря на обажданията им. Мохамед Мехди Карами е казал на баща си, че службите за държавна сигурност са го измъчвали, за да направи фалшиви признания.
Припомняме, че до момента има издадени 11 смъртни присъди срещу арестувани демонстранти, като две от тях вече са изпълнени.
Известни личности и правозащитни групи призоваха Иран да освободи актрисата Таранех Алидусти - една от знаменитостите, арестувани по време на репресиите срещу протестите. 38-годишната Алидусти е била задържана в събота, след като е публикувала редица постове в социалните мрежи в подкрепа на протестното движение, съобщиха държавните медии. Известената иранска актриса публикува в Instagram своя снимка без забрадка с лозунг "Жена, живот, свобода".
Размириците продължават. Командващият правоприлагащите органи (LEC) в провинция Техеран – Хосейн Рахими - съобщи, че от 15 декември насам са конфискувани преносим гранатомет и около 50 други малки оръжия. Той добави, че по време на тези конфискации LEC е арестувала над 900 души. През последните месеци се наблюдава увеличение на конфискациите на незаконни оръжия, извършвани от режима в Иран.Неидентифицирани лица са намушкали с нож и са ранили четирима духовници в град Ком на 18 декември. Двама от ранените са хоспитализирани.
В същото време ирански служители по сигурността влязоха в сблъсъци със затворници по време на бунт в затвора в Гаем Шахр, провинция Мазандаран, отбелязвайки втори пореден ден на подобни бунтове. Базирана в чужбина иранска правозащитна организация съобщи, че бунтът е избухнал сред затворниците в отговор на това, че служителите по сигурността са се готвели да екзекутират един от тях.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Липсата на яснота около войната с Иран отново помрачи търговията на Wall Street
Кристофор Павлов: България може да си позволи да отлага проблема с високия бюджетен дефицит
Кадър на деня за 2 април
Румъния е похарчила 1 млрд. евро, за да защити валутата си през март
Европа прави обратен завой спрямо ядрената енергия
Свилен Колев: Покупателната ни способност се доближава до средното ниво в ЕС
Червено вино, бира или водка - какво наистина вреди на тялото
Късна емисия
Зодиите, които се женят по-късно, но са по-щастливи
Джон Хигинс пак обърна Марк Селби от 5-8 до 10-8
Новият бос на Тотнъм: Ще водя отбора и през следващия сезон
Феновете на ПАО си тръгнаха разочаровани от "Арена 8888"
Сандра Каминска Йерце
Бой по навик! Левски размаза ЦСКА с 3:0
Фабрицио Романо с голяма новина за Барса
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия