За първи път три български игрални филма ще се състезават за Голямата награда „София град на киното“ в Международния конкурс за първи и втори филми на София Филм Фест.
„Безветрие“ на Павел Веснаков е „силно емоционален портрет на едно неохотно, но изкупително завръщане у дома“. Това пише „Варайъти“ за филма, копродукция на България и Италия, след представянето му в Карлови Вари.
„Безветрие“ печели Специалната награда на международното жури на фестивала CinEast в Люксембург. Това е вторият пълнометражен филм на Павел Веснаков след „Уроци по немски“, който наложи името си и с работата по телевизионни сериали като „Откраднат живот“ (2016-2021 г.), „Дяволското гърло“ и „Денят на бащата“ (2019 г.).
„Безветрие“ разказва историята на млад мъж, който се прибира в България, за да продаде апартамента на починалия си баща. Рутинната на пръв поглед задача се превръща в пътешествие назад във времето, чрез което трябва да превъзмогне травмите от миналото. В главната роля е рап-изпълнителят Огнян Павлов, популярен като Fyre.
„Вълнува ме темата за прошката и какво правим, когато сме закъснели безвъзвратно с нейното търсене“, – разяснява Веснаков. Оператор на „Безветрие“ е Орлин Руевски, а продуцент Веселка Кирякова.
Игралният пълнометражен дебют „Плът“ на сценариста и режисьор Димитър Стоянович разказва за болезнените преживявания на Надежда, която, докато превежда романа „Плът“ на измисления носител на Нобелова награда Юкио Кобаяши, открива, че има тумор на главата.
„Години наред бях свидетел на трагедията на моята майка, диагностицирана с рак. По това време не осъзнавах какво предстои. Уверявахме се взаимно с широки усмивки, че можем да преодолеем болестта и че духът ни ще надделее над плътта. Не се оказа точно така. Духът или душата беше силна до края, но не и плътта. Плътта не може да бъде излъгана. Тъй като съм влюбен в Япония от дете, развих образа на въображаемия писател Юкио Кобаяши, който ми помогна да въведа чисто философска концепция за плътта като основен фактор на човешкото съществуване. „Плът“ е лична история, написана за около 20 дни през лятото на 2020 година“, казва Стоянович пред FNE.
По отношение на кастинга, режисьорът споделя: „Като син на актриса, аз вярвам в актьорите, в тяхната дисциплина, емоционална интелигентност и способност да вникват в психологията на случващото се. Сценарият предполагаше работа с професионални актьори и имах ясна представа за тях. Пламена Гетова, която играе Надежда, е много дълбока актриса и силна жена. За ролята на дъщеря ѝ избрах Весела Бабинова, талантлива представителка на по-младото поколение, която имах предвид още при писането на сценария”.
Останалите актьори, които ще гледаме във филма, са Юлиан Вергов, Диляна Попова, Рашко Младенов, Рушен Видинлиев, Назим Каракурт, Стефан Мавродиев и Николаос Цитиридис. Оператор е Рали Ралчев. Музиката към „Плът“ е на Живко Петров.
Пълнометражният дебют на Магделена Илиева „Пакет Вечност“ е черна комедия за погребален агент в българско градче, където старите вражди никога не умират, а се предават в наследство. „Нямаше съмнение, че ще снимаме в Благоевград – тук съм родена и израснала“, споделя режисьорката. Вдъхновен от премеждията на баща й в „новия капитализъм“, филмът й проследява погребален агент на ръба: бизнесът му фалира, жена му го напуска, а кредиторите напират. Отчаян да спаси препитанието и душата си, той започва да дава уроци по танци в дом за възрастни хора, за да привлече клиенти за предплатените си погребални услуги.
„Намерих надежда в приятелите на майка ми в Благоевград – пенсионери, които танцуваха с часове на снимачната площадка, забравяйки житейските несгоди, – казва Илиева. – Радостта им пропи духа на филма. Мечтите на баща ми, някога стъпкани от корупцията, формират емоционалното ядро на филма. Вплитайки черна комедия с прочувствена изповед, предизвиквам всички ни да си представим бъдеще, необременено от миналото – победа на емпатията и човечността над цинизма.“
Филмът провокира размисъл отвъд реалността на малкия град: Какво е нужно, за да простим в несъвършения ни свят? Възможно ли е изкупление на място, където историята хвърля тежка сянка, а разделителните линии изглеждат непреодолими? В главните роли са Стоян Дойчев и Мариана Крумова, Китодар Тодоров, Александра Сърчаджиева. Оператор е Дебора Врици, композитор е Симоне Чивитило, съсценарист – Джонатан Хайделбергер. Продуцентът Мартичка Божилова се появява в епизодична роля. Световната премиера бе в програма „Спектър“ на 34-ия филмов фестивал в Котбус.
И трите филми са реализирани с подкрепата на ИА „Национален филмов център“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 прекъсна тридневната си губеща серия след успокоението на облигационните пазари
От протоколите на Фед: Според много централни банкери може да е необходимо повишаване на лихвите
Кадър на деня за 19 август
За първи път в Европа: Uber пуска пътувания с автономни коли в Загреб
Хуманоидните роботи са на прага на нов бум
Бумът на центровете за данни в САЩ създава неочаквани победители
5 лесни начина да премахнем петна от дезодорант от дрехите
Край на самотата за 3 зодии по време на Луната в Стрелец на 20 август 2026 г.
Астрономи откриха най-бързата известна звезда в Млечния път
Късна емисия
Руски правителствен самолет премина през България и кацна в Ниш
Карлос Сайнц все пак реши да остане в Уилямс
Разкриха двама от Брентфорд, нанесли побой на англичанин заради расистка обида
Швьонтек гази и лети към нова титла в Синсинати
Разпродажбата в Ман Сити продължава! Гражданите продадоха халф за 61 млн. евро
Официално! Левски обяви страхотна новина
Халф на Тотнъм чака дете от секси танцьорка + СНИМКИ
Таро карта за 20 август, четвъртък - Асо мечове
Дневен хороскоп за 20 август, четвъртък
Тест: Изберете си карта и вижте какво ви очаква
Таро карти за септември 2026 за всяка зодия
Високопротеинова зеленчукова супа за отслабване
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
Влияние на високите летни температури върху функцията на мъжката репродуктивна система
Безплатни изследвания за мъжки стерилитет в УМБАЛ Бургас
Здравните права на децата ще бъдат във фокуса на форум в Стара Загора
Изкълчване на долната челюст в напреднала възраст – защо се повтаря и как се намества ставата?
Съвременни методи в интервенционалната медицина ще бъдат представени в Русе
Военен лекар застава на поста заместник-министър на здравеопазването
Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Рекордно топлото Средиземно море заплашва Европа с мощни и продължителни бури