Крал Чарлз отдаде огромна почит на сина си принц Уилям по време на пищно държавно тържество в замъка Уиндзор. Но в емоционалната реч на монарха не бе споменат нито веднъж другия му син, с който не са в добри отношения - принц Хари.
76-годишният крал произнесе официално обръщение към принца и принцесата на Уелс - Катрин, докато заедно с кралица Камила посрещаха френския президент Еманюел Макрон и съпругата му Бриджит Макрон.
По време на вечерята, на която присъстваха над 150 гости, Чарлз стана от мястото си и изнесе вълнуваща реч, изпълнена с искреност, чувство за хумор и топло споменаване на семейството на Уилям и Катрин. Кралят похвали решението на по-големия си син да установи семейния си дом в Уиндзор — като подчерта, че мястото е още по-символично заради норманския си произход.
„Замъкът, в който се събираме тази вечер, е бележи началото си от времето на моя прародител - Уилям, херцог на Нормандия - през 1070 година. Той остава най-старият и най-големият обитаван замък в света. Така че е напълно уместно моят син, принцът на Уелс, който носи същото име, да направи Уиндзор свой семеен дом, както и толкова много наши предшественици“, заяви Чарлз.
В прочувствената си реч Чарлз също така отдаде почит на дълбокото приятелство между Великобритания и Франция.
Но отсъствието на името на по-малкия му син — принц Хари — не остана незабелязано. Херцогът на Съсекс се отказа от кралските си задължения заедно със съпругата си Меган Маркъл през 2020 г. и двамата се преместиха да живеят в Калифорния.
Не е изненада, че Чарлз не спомена Хари, предвид факта, че отношенията между двата лагера са в обтегнати отношения от години.
Авторът на „Spare“ („Резервният“) наскоро сподели в интервю за BBC, че би искал да се помири с баща си, който се лекува от рак, но заяви, че кралят „не иска да говори“ с него.
„Няма смисъл да продължаваме да се караме — животът е ценен“, каза основателят на Игрите "Invictus" и допълни, че вече е „простил“ за многобройните им разногласия.
Принц Уилям от своя страна избра имението Adelaide Cottage в Уиндзор Грейт Парк за основен семеен дом през 2022 година.
Той и принцеса Катрин, както и трите им деца — принц Джордж, принцеса Шарлот и принц Луи — живеят основно в това имение, макар че често посещават и дома си в Лондон.
Преди това семейството живееше в Апартамент 1А на Кенсингтънския дворец — същият, в който някога живееха принцеса Маргарет и съпругът ѝ Антъни Армстронг-Джоунс след сватбата им през 1960 година, пише New York Post.
Adelaide Cottage се намира в непосредствена близост до замъка Уиндзор и е съвсем близо до училището Lambrook в графство Бъркшир, където в момента учат трите деца на Уелския принц.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 10 май
Румяна Бъчварова: Логично е да се мисли за номиниране на Андрей Гюров за президент
Armani може да раздели обявения за продажба дял от 15% между трима купувачи
Лидерството на Китай при лекарствата едва сега започва
Японски град заменя производството на цитруси с авокадо заради глобалното затопляне
Войната в Иран ограничава предлагането на най-търсения химикал в света
Прокуратурата в Перник даде подробности за стрелбата по автобус от градския транспорт
Рекордните над 5000 души се включиха в "София кара Giro"
Потребителската кошница в България непрекъснато поскъпва
Мач за престиж: Решиха кой ще свири Лудогорец - Левски
Трагедия в Барса часове преди Ел Класико!
Стив Кър остава начело на Голдън Стейт Уориърс
Поема Реал до дни? Моуриньо каза цялата истина!
Ще го видим ли в Пловдив? Неймар даде кураж на "смърф"! + ВИДЕО
България със сребро от Евро 2026 по спортна стрелба
Аплодисменти, смях и силни емоции посрещнаха „Огледалце, огледалце“ на премиерата в Театър ARTVENT
Half-moon маникюрът: Красив и различен (+Снимки)
Психолог Радостина Минина: Уязвими на стрес са хората, които трудно казват "не"
Задължителни ястия за 11 май
Тест: Изберете си рибка и вижте дали ще се изпълни желанието ви
Седмична таро прогноза за 11 – 17 май
Тъжна вест! Почина директорът на кукления театър в Търговище
Пресякоха контрабанда на екзотични птици за стотици хиляди евро
Задържаха непълнолетни, стреляли по градски автобус
Седмичен хороскоп 11 - 17 май 2026
Аксаково загуби с класическото 0:3 гостуването си на Черноломец
България е сред лидерите в ЕС по поскъпване на жилищата
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus