От: Десислава Попова, Investor.bg
В 11:55 днес частните радиостанции в страната преустановиха за 5 минути излъчванията си, за да изразят своята позиция по конфликт, който съществува от доста време между Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО) и дружеството за колективно управление на правата на продуцентите на звукозаписи и музикални видеозаписи и на артистите-изпълнители Профон.
Беше излъчено и кратко обръщение, в което АБРО се обяви за иницииране на законова промяна в Закона за авторското право и сродните му права, която да осигури отчетност и прозрачност в работата на дружествата, създадени съгласно чл. 40 от ЗАСПСП, за точна и ясна методология при съставянето на тарифите на дружествата за колективно управление на авторски и сродни права, които да бъдат обосновани и пазарноориентирани, както и за проверка на дейността до момента на Профон.
„Пиратството ограбва, обаче Профон ограбва още повече. Българските електронни медии изплащат ежемесечно задълженията си към Профон, оттам обаче не разпределят навременно и в пълен размер постъпилите средства към българските изпълнители и продуценти“, каза Атанас Генов, председател на АБРО на пресконференция днес.
Постъпленията от медиите формират 90 на сто от приходите на Профон, заяви Генов. По думите му съгласно отчет на Профон от 28 март организацията държи 3,966 млн. лв. на безсрочен депозит, като за 2006 г. дружеството има печалба от лихви в размер на 48 хил. лв.
Същевременно, подчерта Генов, за продуцентите и изпълнителите в момента се разпределят средства от 2003 и 2004 г. За миналата година Профон е разпределило общо 62 хил. лв. на продуценти и изпълнители, а за 2007 г. планира 38 хил. лв. от лихви, като не уточнява какви средства ще разпредели за авторски права, допълни Генов.
Смятаме, че подобно поведение от страна на Профон би следвало да представлява интерес за прокуратурата и планираме да подадем сигнал, каза Генов.
„За периода 2002 – 2003 г. Профон е събрал от БНР 163 хил. лв., които още не са разпределени. Сега с решение на УС тези средства ще бъдат отпуснати на Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП) за борба с пиратството. На практика българските музиканти даряват тези средства на организация, създадена от Профон, без никой да ги пита дали са съгласни“, коментира Генов.
През 2004 г. АБРО сезира Комисията за защита на конкуренцията с искане за разследване и налагане на имуществени санкции срещу Профон, като след разследване КЗК наложи имуществена санкция на дружеството за колективно управление на права. През 2006 г. АБРО спечели дело срещу Профон за налагане на несъобразени с пазара тарифи и за това, че се налагат различни цени за различните оператори.
По думите на Генов тарифите на Профон често надхвърлят 4% от оборота на медиите, като за пример бе посочена радиостанция Classic FM, която заплаща 8-9 на сто от оборота си на дружеството, като Профон планира да увеличи до два пъти тарифите за 2007 г.
„Няма нищо лошо в монопола на Профон, европейската практика е да съществува едно дружество, което да управлява колективните права на съответните правоносители. В противен случай събирането и разпределянето на средствата става твърде сложно“, коментира представител на Дирекция „Авторско право и сродни права” към Министерство на културата, който призова АБРО да дадат конкретни предложения за начина, по който може да бъде контролирано разпределянето на средствата.
Проблемът е при определянето на тарифите от страна на Профон, като те изобщо не са склонни да преговарят, както са задължени по закон, каза Генов.
Потърсени за коментар от Investor.bg, от Профон категорично отхвърлиха обвиненията в едностранно определяне на тарифите, като посочиха, че всеки индивидуален договор е плод на преговори и обясниха забавянето на разпределянето на средствата като резултат от забавянето на месечните отчети за излъчванията на радио- и телевизионните медии.
Общо 47 от около 100 оператори, с които Профон има договори, изпращат отчетите си с огромно закъснение, като понякога данните им са манипулирани или неверни, заявиха от дружеството.
Същевременно в чл. 40 от ЗАСПСП не са регламентирани срокове, в които трябва да бъдат извършени тези плащания, подчертаха от Профон и заявиха, че разпределянето на средствата е сложен и отговорен процес и медиите не трябва да се намесват. От Профон определиха днешната пресконференция като опит да се създаде противопоставяне между организацията, от една страна, и музикантите и продуцентите, от друга.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тишина на всички честоти – защо замлъкнаха частните радиостанции днес
В 11:55 днес частните радиостанции в страната преустановиха за 5 минути излъчванията си, за да изразят своята позиция по конфликт, който съществува от доста време насам
07.05.2007 | 11:23 ч. Обновена: 09.05.2025 | 03:30 ч.
0

Новини
-
Българинът Галин Томов изтъка портрет на Тръмп, ще му го подари
-
Екатерина Захариева: Целим Европа да бъде водещо място за изследователите от целия свят
-
Проблемът с “локалите” идва преди всичко от семейството
-
Паника в Крит след земетресението от 6,1 по Рихтер ВИДЕО
-
Съдът отхвърли искането на Симион за анулиране на президентския вот в Румъния
-
Застреляха секретарката и съветника на кмета на град Мексико
-
Лавров: Русия е обезпокоена от етническото прочистване в Сирия
-
Китай и Русия вече могат да откриват изтребители F-35
-
Тръмп се оплака: Путин ми каза, че в Русия харесват Мелания повече от мен
-
Борисов поиска оставката на Терзиев, ако не може да си намери мнозинство
-
Борисов поиска оставката на Терзиев, ако не може да си намери мнозинство
-
Прокуратурата и НАП погнаха женомразката Зорница Гюцова
-
Путин за украинската армия: Биха заели второ място в състезание от идиоти, защото са... идиоти ВИДЕО
-
Те идват от Белгия, САЩ, Швеция: Защо чужденци продължават да се бият за Украйна?
-
"Тренд": 59% от българите подкрепят референдума на Радев, но това не се отразява на рейтинга му
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата