Общинарите, които се занимават с битовите отпадъци, би трябвало да познават европейския опит и да го въведат, доколкото е възможно, но това, свидетели сме, или не става, или се побългарява и скоро забуксува..
Аз ще предложа някои подобрения, които не биха стрували сериозни инвестиции, дори бих казал – никакви.
Кофите се препълват за нула време, отпадъци застилат земята около тях – нещо, за което вина имат и тези, които бъркат в тях, преди съдържанието им да е извозено от фирмите по чистотата. Въпреки нашествието на вериги от големи магазини, амбалажът от продадената стока се изхвърля контролирано: предава се за прерботка или се връща. Но кварталните магазини, най-вече тези за хранителни стоки, плодове и зеленчуци, както и гражданите, закупили стоката с нейния амбалаж, хвърлят в кофите несгънати кашони – нещо, което води до бързото им препълване.
Идеята, която лансирам, е амбалажът да бъде разфасован, пакетиран по подходящ начин и оставен до кофите, а не в тях. Веднага ще се намерят „доброволци”, които ще се погрижат той да изчезне оттам на мига. Това е един от начините кофите да не се препълват толкова бързо, а курсовете с буклуджийските камиони да намалеят, а самата услуга да поевтинее. У нас вече процъфтява и рекламирането с листовки и брошури. Като прибавим към тях и старите вестници и списания, очертава се още един книжен отпадък, който може да бъде изнесен и оставен до кофите на улицата.
В антрето или на друго място в дома се поставя дървено сандъче с прорези по средата на четирите му странѝци. Предварително през прорезите се кръстосва здрав канап или сезал, четирите краища на който се връзват, след като сандъчето се напълни с рекламни материали и стари ежедневници. В Швейцария, например, в определени дни на седмицата се изнасят определени видове, добре пакетирани отпадъци.
От последния земетръс край Перник стотици комини в София са полуразрушени и голяма част от тях все още не са ремонтирани. Отделни тухли и цели блокове зидария са нападали върху покривите. Други се държат на юнашко доверие, както се казва. И повярвайте, няма сила, която да накара собствениците да вземат мерки. При първия сняг, почти сигурно е, тези тежки строителни материали ще се свлекат върху паркираните леки коли по тротоарите и върху главите на пешеходците. Не е ли това задължение на Общината да предупреди населението за грозящата го опасност не само в централната част на града.
Във връзка със светофарите ще задам един-единствен въпрос. Според мен той би могъл да бъде решен благополучно. Възможно ли е в празничните дни и през нощта смяната на светлинния сигнал да се учести, защото в споменатите случаи – нощем и в неработните дни – трафикът не е толкова натоварен?
А сега – за зебрите. Няма вече човек, дори в селата, който да не е заинтерсован от собственото поведение и от това на водачите на превозните средства. За задълженията на шофьорите се изписаха достатъчно предупредителни статии, но за пешеходците, които са решили да ползват зебрата, поне аз не съм прочел нищо, а имам известни наблюдения.
1. Застават двама на тротоара, от който тръгва зебра, сякаш ще пресичат. Спирам, но те си приказват и не тръгват. Съответно се подхилват или пренебрежително махват с ръка да продължавам. Изводът е, че който е решил да пресича, би трябвало да даде знак с вдигне на ръка, чадър, бастун и това да му стане втора природа.
2. Колона от няколко коли... Пресичащият внезапно тръгва. Ти забиваш спирачки, но дори да караш с 30, каква е гаранцията, че този отзад няма да се подхлъзне и удари. После има нещо друго. Не е ли нахалство да спреш 3, 4, 5 коли с десетина души в тях, за да минеш бавно и тържествено като победител, с джиесем на ухото.
3. Свидетел съм как на зебра гражданин (?) се втурва да пресича току пред самия трамвай. Безброй примери между сградата на Енергото на ул. Симеон и ъгъла на градината с църквата „Св. Троица”. Последствията можем да си представим...
4. Тази нелепа вяра, че стъпиш ли на зебрата, ставаш малък бог, намирам за вредна. Случай при пазара в Ситняково. Бус, спрял до тротоара пред пешеходна пътека. Цяло семейство слиза на нея (това не може да се види) и смело тръгва, всъщност изскача, без да погледне иззад буса идва ли кола. Набих спирачка, но отзад, макар и леко, удари ме чисто нов джип...
5. Ще кажете, някой от участниците в движението – пешеходци и автомобили – трябва да има регламентирано предимство като на светофарите. Да, но в случая със зебрите липсва жълтата светлина. Тя може да бъде имитирана с вдигането на ръка, чадър, бастун или с престой от няколко секунди, за да се намали плавно скоростта на идващото превозно средство и тия след него.
Какво ще правим през зимата с придобития манталитет на малки богове? Моля ви, колеги и читатели. Ние няма да променим закона, но като вземем отношение по този въпрос, може би ще алармираме и участниците в движението за взаимно уважение. Сигурен съм, че повечето пешеходци получават предимство и знак с ръка да пресекат дори тогава, когато не са на зебра, но са преполовили уличното платно. Особено възрастните хора, едва пъплещи с тежки торби в ръцете. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Кадър на деня за 21 юни
Иран прекрати преговорите със САЩ след заплахите на Тръмп
САЩ засилват икономическата си война, но враговете не трепват
Енергийният преход на Китай сега зависи от декарбонизацията на промишлеността
Stellantis, Wayve Technologies и Uber се обединяват за масово навлизане на роботизирани таксита
Иран и САЩ започнаха преговори за постоянно мирно споразумение, Тръмп заплаши с нови удари
Рецепта за тиквички с чесън и копър на тиган
Какво не знаем за траките и старите българи?
Моторист загина в Русе
Белгия пак се издъни, Иран едва не разплака „червените дяволи“
ПО МИНУТИ: Белгия – Иран 0:0
Каспер Рууд вдигна тридневна сватба в Майорка + СНИМКИ
Ямал: Планът беше да вкарам и... да си почина
Де ла Фуенте разкри голяма тайна за героя си
Напуска ли? Ас на Левски взе ключово решение за бъдещето си в Левски
Дневен хороскоп за 22 юни, понеделник
Ястия за здраве и берекет на Еньовден
Седмичен хороскоп за 22 – 28 юни: Хубав период за Рибите
3 ритуала, които сбъдват желания на Еньовден
Таро карти за юли за всяка зодия
Италианска рецепта за паста с чесън, моцарела и салчичон
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Какво време ни очаква в понеделник?
Обърната кола стои в канавката край Кичево вече втори ден
Приключенец ще обиколи България с "Балканче" (ВИДЕО)
Иван Иванов завърши втори на турнира в Ливърпул
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път