С лъжица фъстъчено масло изследователи откриват наличието на ранни симптоми на болест на Алцхаймер, се твърди в публикация на сп. Journal of the Neurological Sciences. Тестът се основава на характерна особеност на болестта да се разпространява асиметрично в мозъка.
В първия стадий на заболяването се засяга обонянието, като по-често се отбелязва дегенерация на лявата половина на кората на обонянието в главния мозък. Ето защо водещият автор Дженифър Стампс предполага, че при хората в ранен етап на Алцхаймер може да се установи влошено обоняние от страна на лявата ноздра.
За целта на изследването си Стампс избира фъстъчено масло, заради неговия специфичен аромат и ниска цена на американския пазар. В изследването й участие взимат общо 68 души, като 18 от тях са с потвърдена диагноза за ранен стадий на Алцхаймер, 24 - с влошени когнитивни способности и още 26, които представляват контролната група и са здрави. Никой от доброволците в опита няма представа за същността на теста.
При експеримента всеки от участниците е трябвало за затвори уста, очи и едната си ноздра. Към откритата е била поднасяна лъжичка фъстъчено масло, поставено на 30-сантиметрова линия. Изследователят доближавал фъстъченото масло до лицето на доброволеца до момента, в който той сигнализирал, че усеща аромата му, като съответното разстояние се записвало за целите на проучването. След минута и половина опитът се повтарял, но с другата ноздра.
При всички пациенти с ранен стадий на Алцхаймер учените намират разлики в това разстояние. Средно 10 сантиметра по-близо до лицето е било поставяно маслото при лявата ноздра, в сравнение с дясната. При останалите доброволци подобна асиметрия в усещанията не е била установена.
Екипът на Стампс продължава изследванията си с цел да установи дали с помощта на обонянието може не само да се потвърди диагноза за болест на Алцхаймер, но и тя да се предвиди. При част от доброволците с понижени когнитивни способности изследователите също откриват несимитричност в обонянието.
Повече интересна информация за здрав ум може да намерите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Заетостта в частния сектор на САЩ се е увеличила, макар и с по-слаб от очаквания темп
Мерките на Китай върху редкоземните елементи хвърлят сянка върху японските автомобили
Зимна промоция на „България Еър“ с отстъпки до 35% за 12 дестинации
Китай проверява сделката на Meta за AI стартъпа Manus
С утихването на AI вълната инвеститорите обръщат поглед към подценяваните акции
Петролните приходи на Русия се топят, удряйки военния бюджет на Путин
Огромни щети и села без вода след проливните дъждове в Крумовградско
Временното затваряне на пощата в Караисен блокира пенсиите
Двама души загинаха при катастрофа с хеликоптер в Русия
НЗОК: Няма централен проблем с лекарствата
Левски е обречен: Със Сангаре и Рупанов титлата ще е мираж
Бомба от Разград: Лудогорец го продаде за 10 млн. евро, а сега си го прибира
Лена Нитро
Бижуто на Байерн срича пред шефовете заради Реал
Милан иска титлата, Алегри пуска Леао и Пулишич титуляри
ЦСКА иска веднага да разкара Бусато
Зимна промоция на „България Еър“ с отстъпки до 35% за 12 дестинации
Само месец остава до най-личния концерт на Николина Чакърдъкова
Смяна на професията след 40: Съвети, които ще са ви от полза
Лесен 3-дневен детокс след празниците
Кога се пада задушница през 2026
Изберете цвете и вижте посланието на ангелските числа
Хванаха 21-годишен наркодилър във Варна
Имате жълти стотинки - можете да ги дарите за децата на Варна
Граждани масово нарушават наредба на Община Варна
От НЗОК обещаха: Нито един български гражданин няма да остане без лекарства
Варна е сред най-засегнатите от пожари места в Североизточна България за 2025 г.
Ще има ли Варна нова билетна система за градския транспорт?
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета
НАСА се опитва да спаси обречения телескоп Swift
Професиите на бъдещето: Как ще изглежда ИТ пазарът след 2030 г.
Илън Мъск: 2026-та ще бъде годината на изкуствения интелект
Solar Orbiter стана свидетел на най-мощното слънчево изригване от 20 години насам
Неуловим 10-метров „призрак“ е заснет в океана (видео)