Особеността на операцията е в това, че за първи път се взимат стволови клетки от един орган /таз/ на пациента и се имплантират в гръбначния мозък на същия пациент, обясни той. По принцип, когато стволовите клетки на даден орган са увредени, те се взимат от кръвта, поясни д-р Чавдар Ботев, и.д. завеждащ Лаборатория за клетъчна и генна терапия към Националния център по хематология и трансфузиология.
Тази имплантация доказва, че стволовите клетки могат да регенерират от един орган в друг, допълни той. Все още не е доказано категорично, че стволовите клетки при хора могат да се превръщат в нервни, така както се получава при животните, добави д-р Ботев.
Досега такива операции са извършвани само в областта на онкологията, като в областта на неврохирургията подобна манипулация се извършва за първи път в България, добави д-р Ботев. По думите му такива имплантации успешно се извършват в Китай, Русия и Южна Корея.
От две години сме готови да извършим същото имплантиране и на пациенти със сърдечно-съдови заболявания, но липсва общо действие между важни звена, а и операцията е много скъпа, допълни той.
Пациентът, претърпял имплантацията, е Димитьр Михайлов Чобанов /45 г./ от Елхово, област Бургас, казаха лекарите. Диагнозата му е тежка инвалидизация вследствие катастрофа. 2 500 пациенти в България имат травми, подобни на тази на Чобанов, коментира проф. Бусарски. По думите му, ако имплантацията се превърне в рутина и започне да се прилага на пациенти с инсулти, броят на нуждаещите се ще достигне над 70 000.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.