Президентът на САЩ Доналд Тръмп желае севернокорейският лидер Ким Чен Ун да знае, че той го харесва и ще изпълни желанията му, каза президентът на Южна Корея Мун Дже Ин, цитиран от Ройтерс.
Мун каза това вчера - ден след като се срещна с Тръмп на срещата на върха на Г-2- в Аржентина. Южнокорейският президент обясни, че е бил помолен от американския си колега да предаде това послание на севернокорейския лидер.
Мун се надява скоро да приеме Ким при първата в историята визита в Сеул на лидер на КНДР, както беше договорено по-рано тази година.
"Посланието е, че президентът Тръмп има много благосклонно отношение към председателя Ким и го харесва", каза южнокорейският президент пред репортери на борда на самолета, с който отпътува от Аржентина за Нова Зеландия.
"В този смисъл той ме помоли да кажа на председателя Ким, че иска да приложат заедно останалата част от тяхното споразумение и ще изпълни желанията на председателя Ким", допълни Мун.
Тръмп, който през юни се срещна с Ким в Сингапур, каза в събота, че вероятно ще се срещне за втори път със севернокорейския лидер през януари или февруари, като се обмислят три места, където да се проведе тази среща.
"Разбираме се много добре. Имаме добри отношения", заяви Тръмп пред репортери на борда на "Еър форс уан" при завръщането си от срещата на върха на Г-20. Той добави, че в определен момент ще покани севернокорейския лидер в САЩ.
На първата си среща Ким и Тръмп обещаха твърдо да работят за денуклеаризация на Корейския полуостров, макар че оттогава двете страни постигнаха малък напредък по договарянето на графика или на конкретни стъпки, пише БТА.
В събота Белият дом каза след срещата на американския президент с китайския му колега Си Цзинпин, че тримата с Ким ще се стремят "да постигнат освободен от ядрено оръжие Корейски полуостров". Си и Тръмп "са се обединили около мнението, че е постигнат голям напредък по отношение на Северна Корея".

Ваучери за почивка и данъчни облекчения – решения за кризисния летен сезон
Служебният премиер разпореди спешна проверка на АПИ
Ще отстъпи ли държавата решенията за общините на местната власт
Инфлацията във Великобритания се е задържала на 3% в седмиците преди войната в Иран
SpaceX може да подаде проспект за IPO още тази седмица
Петролът поевтинява, докато САЩ засилват опитите за прекратяване на войната в Иран*
"Булгаргаз" и новото поскъпване на газа: Кога ще го усетят потребителите?
Гюров разпореди проверка в АПИ: Кражбата на пари за ремонти е кражба на животи
Даниил отслужи света литургия в храм "Свето Благовещение" (СНИМКИ)
Кога ще се произнесе КС за България в Съвета за мир на Тръмп
Руски дрон удари комина на електроцентрала в Естония
Капитанът на България е №1 в Полша
Възлов играч на Добруджа аут за Левски
Легендарен треньор: На националите ни ще им е трудно срещу Индонезия
Футболист на ЦСКА ще играе срещу България
Тухел с план как Англия да действа на Мондиал 2026
Интер вади 50 млн. евро за френски национал
Хитовият турски сериал „Игра на съдбата“ тръгва премиерно от 1 април
Любовен хороскоп за април 2026
Какво се прави на Благовещение
Кой празнува на Благовещение
Нумерологична прогноза за 25 март
Таро карта за 25 март, сряда
Борисов: Ние нямаме неизпълнено обещание
Иран иска да преговаря не с Тръмп, а с Джей Ди Ванс
Спор между Георги Георгиев и Атанас Славов в дебат за съдебната реформа и Сарафов
Рекорден брой участници посреща Варна за Националния детски фолклорен конкурс
Без вода остава един район във Варна днес
Горивата у нас продължават да поскъпват, има спад на потреблението
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция