През последните 48 часа резиденцията на Доналд Тръмп Мар-а-Лаго е препълнен с два вида хора: тези, които търсят работа в бъдещата администрация на новоизбрания президент, и онези, които се опитват да го повлияят да наеме техните избраници за челните места.
Но единственият човек, който е надвиснал над всичко това и е упражнил голямо влияние, е Илон Мъск, според множество източници. Технологичният милиардер е виждан в курорта в Палм Бийч, Флорида, почти всеки ден, откакто Тръмп спечели изборите миналата седмица, независимо дали вечеря с него във вътрешния двор или да излиза със семейството си на голф игрището.
Изпълнителният директор на Tesla и SpaceX е бил в стаята, когато множество световни лидери са се обаждали на Тръмп, за да го поздравят за завръщането му в Белия дом, пише CNN.
Такъв беше и случаят с разговор с украинския президент Володимир Зеленски. Тръмп постави разговора на говорителя и Зеленски благодари на Мъск за помощта му при осигуряването на комуникации с Украйна чрез интернет услугата Starlink на милиардера.
В неделя Мъск се намеси в борбата за ръководството на Сената на Републиканската партия, като подкрепи сенатор Рик Скот, след като републиканецът от Флорида бързо подкрепи искането на Тръмп всеки, който се бори да бъде лидер, да подкрепи ваканционни назначения за неговите кандидати – начин президентите да се опитат да заобиколят Конгреса, който демократите в Сената може по същество да блокира.
Ясно е, че Мъск е не само близък с Тръмп, според източници Тръмп “направо е влюбен” в милиардера, а изказването му, че “трябва да защитим нашите гении, нямаме толкова много от тях“, само доказва, че има голямо доверие на Мъст.
Самият Мъск официално не се очаква да заеме позиция в администрацията на Тръмп, той всъщност няма нужда от това, каза един източник, отбелязвайки, че собственикът на X има също толкова голямо влияние отвън. И въпреки че самият президент отправи предложение и желание да работи заедно с Мъск, е малко вероятно тях-милиардерът да поиска правителствена позиция на пълен работен ден, като се има предвид какво това би означавало за ролята му в компаниите, които ръководи.
Вместо това изглеждаше по-правдоподобно Мъск да бъде назначен в комисия със “синя панделка”, където пак щеше да има огромен достъп, но нямаше да бъде подчинен на правителствените правила за етика, които биха изисквали от него да се освободи или да постави активи в сляпо доверие, за да избегне конфликти на интереси.
Илон Мъст стана най-големият дарител по време на предизборната кампания на Доналд Тръмп, дарявайки около 119 милиона долара на комитет за политически действия, създаден от него в подкрепа на Тръмп, според документи на Федералната избирателна комисия. Той също така се появи с Тръмп на митинги и беше домакин на приятелско интервю с него в X, неговата социална медийна платформа.
Големият залог на Мъск за Тръмп донесе почти незабавни дивиденти. В деня след изборите инвеститорите повишиха акциите на Tesla с близо 15%. Това повиши стойността на 411-те милиона акции, които Мъск притежава изцяло, с над 15 милиарда долара и отбеляза двугодишен връх за акциите на Tesla като цяло.

S&P 500 приключи сесията с лек ръст преди изтичането на ултиматума на Тръмп към Иран*
Пакистан поиска от Тръмп двуседмично удължаване на ултиматума към Иран
В. Симов: До месец след края на войната при цените на горивата ще има облекчение
Цената на сорта Брент удари рекордните 144 долара за барел на ключовия физически пазар
Жилищният пазар у нас се пренастройва към умерени темпове на ръст
Новият граничен пункт между България и Северна Македония получи одобрение от МОСВ
Колко ще му струва на българина почивката за Великден в Гърция?
Велика сряда e - традиции, обичаи и забрани
Времето в сряда: Дъждовно с температури до 20 градуса
Линдзи Вон с огромно разкритие
ПСЖ се точи за скалпа на Ливърпул, дюшекчиите ще пробват да мъстят на Барса
Битката за Пловдив приковава погледите, ЦСКА ще гони нови 3 точки срещу затънал отбор
Спортът по телевизията днес, 8 април
Мачовете по телевизията днес, 8 април
Янис би близо до преминаване в тим от Флорида
Нумерологична прогноза за 8 април
Пълнени яйца с гуакамоле
15 подправки препоръчани от нутриционисти и диетолози
Дневен хороскоп за 8 април, сряда
10 рецепти за вкусен козунак за Великден
Хубавото се подрежда за 3 зодии след 7 април 2026
Тъжна вест! Почина Мирча Луческу
Черно море победи Славия в Елитната до 17 години
Демонстрираха системата за компютърна обработка на изборните резултати
Курсанти от ВВМУ се обучават на кораб „Св. св. Кирил и Методий“
Белият дом: Само Тръмп знае какво ще предприеме към Иран
Превозвачите и управляващите се разбраха, протести няма да има
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)
Планетата е пренаселена: Идеалният брой хора е 2,5 млрд., сочи ново проучване
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето