Румънската битка за ранен доклад от Брюксел за правосъдието и вътрешните работи на България и Румъния се увенча с точно обратния резултат. Еврокомисията (ЕК) съобщи, че ще обяви документа през януари, вместо през декември, както бе предвидено досега, пише "Труд".
"Потвърждавам, че ЕК ще публикува доклада през януари 2014 г.", каза говорителят Марк Грей.
Букурещ искаше той да е в края на ноември или в началото на декември. Румънците се надяваха, че по-ранен доклад би им позволил да поставят на последната за годината среща на върха на ЕС на 13 и 14 декември за пореден път въпроса за приемането им в Шенген.
"Те са луди", коментира европейски дипломат, пожелал анонимност. Наистина ли вярват, че Франция ще обсъжда разширяването на Шенген при проблемите, които има с техните роми?"
Членките на Шенгенската зона признават България и Румъния за технически готови, но им нямат политическо доверие заради продължаващите проблеми с корупцията, организираната престъпност и правосъдието. За да разгледат отново кандидатурите на балканските кандидатки, те искат да видят доклада на ЕК.
Френският МВР шеф Манюел Валс неотдавна поиска България и Румъния да си приберат ромите от страната му. От Брюксел му отговориха, че те са свободни да живеят, където желаят в ЕС, защото са негови граждани, досущ като французите. И му препоръчаха да ги интегрира.
Срещу разширяването на Шенген сега не е само Париж. Резервите си не е оттеглила Холандия. Против е и Финландия.
Германия също е скептична заради проблемите, които има с т.нар. социални туристи, също в мнозинството си роми, които отиват там, за да злоупотребяват с щедрата система на социално осигуряване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.