Не идвайте. Стойте в Турция и Сърбия, те са безопасни. С това послание унгарският премиер Виктор Орбан се обърна от Брюксел към хилядите бежанци и имигранти, прииждащи към Будапеща на път за Германия.
„Моля ви, не идвайте. Стойте в Турция и Сърбия, те са безопасни държави. Рисковано е да идвате, не можем да ви гарантираме, че ще бъдете приети“, заяви Орбан.
Той настоя, че „Европа не бива да лъже мечтите на хората“ и че по-безопасно за семействата и децата е да останат в „сигурните държави по пътя от военните зони до Европа“.
„Унгарците са уплашени. Европейците са уплашени, защото те виждат, че лидерите не могат да контролират ситуацията“, каза още Орбан, добавяйки, че той ще промени нещата с нови закони, които влизат в сила от 15 септември. Те позволяват засилване на граничния контрол и криминализиране на нелегалното пресичане на границите.
Той защити изграждането на телената ограда по 175-километровата граница между Унгария и Сърбия, обръщайки се към бежанците: „Не можете да нахлувате, защото ако го правите, не мога да изпълнявам това, което Брюксел иска от Унгария“.
Орбан заяви, че занапред никой няма да напуска страната му без регистрация, включително бежанците, които са на гарата в Будапеща. Това се правело по искане на Австрия и на Германия, които искали всички влезли в Унгария да са описани, преди да напуснат.
„Никой не иска да остане в Унгария, в Естония или в Полша. Всички са тръгнали за Германия. В този смисъл проблемът с бежанците не е европейски, а на Германия“, обяви още унгарският премиер.
Изявлението на германското правителство, че няма да връща сирийци, отприщи нов пик в бежанската вълна към ЕС.
За разделяне на Европа на източна и западна говори и председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Според него изтокът искал да ограничи вълната със стени, а западът – чрез квоти за разпределение на дошлите.
„Твърдението, че проблемът не е европейски, а германски, е ефектно, но грешно“, заяви пък шефът на Европейския парламент Мартин Шулц. Той настоя за „честно разпределение“, ускоряване на процедурите за бежанците и връщане на отхвърлените. Унгария отказва квотите, позовавайки се на натиска, на който е подложена.
Междувременно стана ясно, че в сряда шефът на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер ще предложи нови квоти за преразпределяне на 100-160 хил. бежанци между страните членки. Евролидерите се скараха по първата оферта за 40 хил., като се споразумяха само за 32 500, 500 от които ще получи България. Юнкер ще внесе проект за постоянен механизъм за преразпределение на прииждащите мигранти и списък с безопасни държави, молбите на граждани от които ще бъдат отхвърляни. Еврокомисията се надява така да ускори обработката на документите на вече дошлите, които вече са над половин милион.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как се промени ситуацията за Nvidia в Китай през последните 3 седмици?
Призивът на Тръмп за подкрепа в Ормузкия проток тест ли е за НАТО?
Директорът на пристанище Лос Анджелис: Ще отнеме време да се възстановят веригите на доставки
Правен експерт: Бизнесът ще спечели от въвеждането на електронното трудово досие
Отварянето на Ормузкия проток трудно ще се постигне без прекратяване на огъня
ЦИК изтегли номерата на партиите и коалициите в бюлетината за вота през април
Партиите със заявки за изборите: Кой какво обеща след жребия за номерата
Силни магнитни бури връхлитат Земята в следващите дни
ДПС: Няма да позволим изборите да бъдат откраднати от "Петрохан-ПП-ДБ" и "КОЙ"
Пейка в Ман Юнайтед, но звезда в Дортмунд
Григор Димитров ще мачка в Маями след 19:00 часа
Донарума вярва, че Италия няма да пропусне трето поред Световно
Турчин обяви: Никога не съм играл за пари
Става страшно: Драмата между ЦСКА и Станка Златева отново ескалира
Левски лети към титлата: Хулио Веласкес готви изненада
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Какво време ни очаква в четвъртък?
Спипаха двама с дрога
Блокирани храни за 300 000 нуждаещи се – институциите мълчат
НАЗ бие тревога: Опасен слънчоглед от Аржентина може да стигне до трапезата ни
20 април ще бъде неучебен, но присъствен ден за учениците
Ясни са номерата на партиите и коалициите в бюлетината
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната