България е приела 18 нови бежанци от Гърция през последния месец, става ясно от отчет за изпълнението на бежанските квоти, публикуван от Европейската комисия.
В доклада не се уточнява каква е националността на бежанците и кога те са пристигнали в България, нито къде са настанени.
София не беше приемала бежанци по европейските квоти от миналата есен и в средата на май Европейската комисия отправи предупреждение, че България трябва да престане да предявява претенции към предлаганите й от Италия бежанци и да си изпълнява ангажиментите.
С последната група броят на приетите от България бежанци е достигнал 47, като всички те са изпратени от гръцките лагери. По договорените квоти ни остава да приемем още 1302-ма души до края на септември.
Става дума за хора, за които е доказано, че се нуждаят от закрила. Те са идентифицирани и се знае какви са, съобщи еврокомисарят за миграцията Димитрис Аврамопулос.
Европейската комисия обяви, че започва наказателни процедури срещу Полша и Унгария, които не са приели нито един бежанец от Италия и Гърция, и срещу Чехия, която си стои с 12 души от повече от година. Правителствата на трите държави ще имат сега 2 месеца, за да обяснят защо не изпълняват решения на ЕС, за които и те са гласували.
Досега от двете гранични държави, в които има пристигнали най-много имигранти са прехвърлени 20 869 души (13 973 от Гърция и 6 896 от Италия). Оставащата за изпълнение квота от 98 255 бежанци.
Според Брюксел сделката с Турция за спиране на миграцията продължава да дава резултати, но трябва да се ускори връщането от Гърция в Турция на тези мигранти, които нямат право на закрила в ЕС. В момента броят на нелегалните влизания в Европа през гръцките егейски острови е спаднал до 50 души дневно, което е спад от 97% от пика преди сключването на споразумението през март 2016 г., съобщи Еврокомисията.
Аврамопулос призова и държавите членки да пратят и обещаните граничари за европейската гранична и брегова охрана по-бързо. В момента нейната численост е 1600 души като 944 служители са разположени в Гърция, 402 в Италия, 166 в България и 65 в Испания. Освен това у нас са пратени и 12 екипа с кучета, 6 автомобила, оборудвани с термо камери, 39 статични камери и един хеликоптер.
Единственото, което Еврокомисията оценява като успех е прехвърлянето на над 6 000 сирийски граждани от лагерите в Турция, Йордания и Ливан от началото на годината. ЕС си поставя за цел да вдигне тази бройка до 22 000, като вече са преместени над 16 000 сирийци.
От началото на годината 6799 незаконно пребиваващи, на които е отказано убежище в ЕС са били върнати по родните си места. Еврокомисията отчита, че това е повече със 157 % спрямо 2016-а.

Кадър на деня за 22 април
S&P 500 и Nasdaq покориха нови рекорди
Твърде рано е за повишаване на лихвите на ЕЦБ, твърдят членове на Управителния съвет
Финландия е готова с мерки за строги икономии на стойност 520 млн. евро
Русия удължава квотите за износ на торове до края на ноември
Дъщерна компания на "Ай Ти Еф Груп" е получила лиценз за дружество за електронни пари
Рецепта за селска гъбена каша с чесън
Паста от тиквички с чери домати и чесън
Късна емисия
Мачовете по телевизията днес, 23 април
Барса прекърши Селта
Гигантски сблъсък ще има на 1/8финалите в "Крусибъл"
Лудост! Лийдс докопа точка срещу Борнемут в 97-ата минута
Само 1:0, но Ман Сити превзе върха във Висшата лига
6 години по-късно: Байерн пак е на финал за Купата!
Дневен хороскоп за 23 април, четвъртък
3 карти разкриват посланието на вселената
Защо средиземноморската диета е толкова успешна за отслабване
Модни илюзии – трикове с дрехи, които променят силуета
Борислав Пенев: Свръхстимулацията от екраните предизвиква мощна допаминова реакция в развиващия се мозък
Кои са легендарните музиканти зад супергрупата BEAT, която съживява звука от 80-те на King Crimson
Икономист: Новата власт ще се сблъска челно с тежка финансова реалност
Русия използва изкуствен интелект за кибератаки срещу Европа, предупреди Нидерландия
Лекарският съюз изрази тревога от липса на кадри за разкриването на нови амбулатории в страната
Шарл Мишел обвинява Урсула фон дер Лайен в "авторитарен стил на управление"
Засегнатата от суши територия в България през 2024 г. достига максимум от 17 години
Украйна предложила да преименува част от Донбас на "Донилeнд" в чест на Тръмп
Нова форма на материята може да се крие в недрата на Уран и Нептун
Кристина Кох от „Артемида 2“ споделя какво се случва след 10 дни престой в Космоса
Сензационно откритие на Марс: Curiosity намери нови органични съединения
Над 35 000 намерени диаманта: Тайната на Crater of Diamonds State Park в САЩ
В САЩ разследват мистериозната смърт на учени с достъп до секретни програми
22 април: Денят на планетата Земя