Очаква се Косово да кандидатства за членство в Европейския съюз през декември, съобщава вестник "Данас", позовавайки се на правителството на Косово.
След като подаде молба за членство в Съвета на Европа на 12 май тази година, Косово възнамерява да подаде молба и за членство в Европейския съюз. Очаква се молбата да бъде подадена през декември, каза пред RTK 2 Клисман Кадиу, политически съветник на вицепремиера Бесник Бислими.
Ние като правителство започнахме подготовка за подаване на молба за членство в Европейския съюз като първа стъпка, за да получим статут на страна кандидат. Молбата ще бъде подадена тази година, през декември. Междувременно в края на август беше сформиран Изпълнителен комитет, който да се заеме с подготовката на тази кандидатура. Правителството предприема всички необходими стъпки, за да информира съюзниците и чешкото председателство на ЕС за целта на кандидатурата, каза Кадиу.
Има различни мнения за това дали е подходящият момент за кандидатстване за членство в ЕС.
Незир Краки, университетски професор, заяви за радио Косово, че евентуално кандидатстване до края на годината не е преждевременно.
Университетският професор Арбен Фетоши обаче смята, че макар Косово да е право в усилията си да получи статут на страна кандидатка за ЕС, усилията на правителството за това са преждевременни.
При евентуалната кандидатура за статут на страна кандидатка за ЕС Косово трябва да внимава да не бъде отхвърлено. Мисля, че институциите трябва да се подготвят добре и да отдадат максимално значение на гарантирането на процеса, който ще доведе до приемане на молбата и предоставяне на статут на кандидат за Косово и след това да определят момента, когато ще подадат тази молба, каза Фетоши.
От 2003 г., когато на страните от Западните Балкани бе обещана европейска перспектива, Косово е единствената страна, която не е кандидатствала за членство в Европейския съюз, отбелязва вестник "Данас", цитиран от БТА.

"Информационна вакханалия" около плана за мир в Украйна - ред е на Москва да отговори
Защо декември е критичен за акциите на компаниите, свързани с изкуствения интелект
Wall Street записва трети пореден ден с ръстове в очакване на ход от Фед
Бизнесът търси все повече интердисциплинарно подготвени специалисти
Петър Чобанов: Позитивите от еврозоната няма да дойдат автоматично като подарък
Жени в армията – Европа се подготвя за новите предизвикателства за отбраната
Зимни пуловери 2025: Тенденции, материи и стилни комбинации
Саркози пред риск от втора присъда
Левски страда: Мъката за Карл "Велики" няма край
Разкриха новия титулярен дузпаджия в ЦСКА
Левски е третият по сила лидер в цяла Европа!
Пастор ще засилва вярата в ЦСКА
Кръстев носи точка на Оксфорд с гол в 95-ата минута + ВИДЕО
Ливърпул - ПСВ Айндховен
Протеинов обяд: Пилешки гърди с чесън и билки
Нумерологична прогноза за 26 ноември
Таро карта за 26 ноември, сряда
Дневен хороскоп за 26 ноември, сряда
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Задължителни ястия за Андреевден
Челси разгроми Барса, Ман Сити загуби срещу Байер Леверкузен в Шампионската лига
Честваме паметта на св. Стилян, детепазител
Разкриха нови факти за трагичното потъване на "Титаник"
Желязков: Всяка държава трябва да e равно представена при преговорите за нейното бъдеще
Пета титла за бадминтонистите на Ракетлон (Варна)
Тръмп: Споразумението за край на войната е все по-близо
Три ключови тенденции, които определят бъдещето на електроенергията
Учени предлагат на Луната да се създаде „резервно копие на живота“
Революционно откритие: Нивото на тревожност се контролира от имунни клетки
Препарат се провали във финалната фаза на изпитванията срещу болестта на Алцхаймер
Лек като алуминий, здрав като стомана: Създадоха нов материал, подходящ за летателни апарати
Китай изстреля безпилотния „Шънджоу-22“ към станция „Тянгун“