Призивите за създаване на "гражданска армия", която да бъде обучавана в случай на война, погрешно се концентрират върху обвиненията към поколението Z, че е непатриотично и немотивирано.
Защо младите хора не се записват в армията? Въоръжените сили се опитват да решат този проблем от години. Опитват се да използват влиятелни лица от YouTube. Опитваха се да се включат във Fortnite (и направиха тактическо изтегляне). Опитаха се да се представят като своеобразен лагер за самоусъвършенстване с кампании, обещаващи " По-добрият ти" и "Увереност, която остава за цял живот". Опитаха се да уверят младите хора, че ще ги приемат, дори с всичките им ужасни проблеми. "Телефонни зомбита" - гласеше една от рекламите. "Вашата армия се нуждае от ВАС. И вашето внимание". "Снежинки. Вашата армия се нуждае от ВАС. И вашата съпричасност", допълва друга. Но въпреки това въоръжените сили продължават да се свиват. Младите хора не само че отказват да се присъединят към тях, но и не намират достатъчно причини да останат, след като попаднат за малко там. Сега армията наброява едва 74 000 души в сравнение със 100 000 през 2010 г.
Въпросът се изостри миналата седмица, когато началникът на Генералния щаб на британската армия - генерал сър Патрик Сандърс предупреди, че запасните сили са толкова малко, че може да се наложи да се създаде "гражданска армия", която да ги подкрепи, ако избухне война. Оттогава "Даунинг стрийт" 10 уточни, че не се предвижда наборна военна служба. Но идеята, че младежите могат да бъдат събрани и принудени да се бият, предизвика голямо вълнение сред пенсионираните членове на армията и коментаторите на GB News. "Аз съм ветеран от британската армия - наборната военна служба за Третата световна война е точно това, от което се нуждае правоимащото поколение Z", гласеше едно от заглавията в Daily Express. Колона на "Дейли Мейл" предполагаше, че задължителната национална военна служба може дори да бъде решение на проблема с престъпността. Младите хора са "лесно обидчиви" и им "липсва мотивация", заяви генерал-майор Чип Чапман пред GB News. "Ето защо те не искат да се присъединят към армията".
Не съм сигурен доколко подходът, фокусиран върху недостатъците на поколението Z, ще помогне да ги накара да се присъединят към армията. Дали младите хора наистина ще откликнат на идеята, че един престой в армията ще ги излекува от ужасните им непатриотични характери? Ако искаме да увеличим броя на военнослужещите, може би си струва да се замислим защо още млади хора не искат да се присъединят към въоръжените сили в момента.
Нека започнем с очевидното. Заплащането е ниско. Само трима от всеки 10 служители на въоръжените сили смятат, че заплатите им са справедливи. Увеличението на заплатите през последните години е доста под ръста на издръжката на живота.
Съществува и усещането, че цялата институция се руши. Жилищата на военнослужещите са в особено окаяно състояние. Преди малко повече от година военните трябваше да се извинят, когато се оказа, че около една трета от жилищата се нуждаят от ремонт; семейства от армията бяха качили в интернет видеоклипове, на които се вижда как бебета спят до мухлясали стени и как през покривите тече вода. Една от базите на Кралските военноморски сили беше принудена да спре работа, когато във фризерите бяха открити червеи.
Разпространените съобщения за сексуален тормоз също не помагат. Миналогодишен доклад за сексизма и тормоза в "Червените стрели" разкрива, че има култура, при която "на жените се гледа като на собственост". Това се случи след твърденията за злоупотреби при подводничарите, включително че някои от тях са съставили "списък за изнасилване в дълбочина", в който жените са били подредени по реда, по който трябва да бъдат изнасилени в случай на катастрофа. Според последното годишно проучване на министерството на отбраната моралът е ударил петгодишно дъно.
Освен това имаме и невдъхновяващи военни резултати. "Ирак беше разобличен като голяма лъжа, а Афганистан - като пълен провал", казва пред "Гардиън" Ричард Мичъл, бивш член на парашутния полк, който се присъединява към него след атаките от 11 септември. "Младите хора гледат назад към близката история и се притесняват, че същото ще се повтори. "Възможно е вече да е по-трудно да се вярва на правителството като цяло. Жилищната криза наруши едно скрито обещание - работи здраво и ще бъдеш справедливо възнаграден. Ако социалният договор се разпада, по-нататъшните жертви едва ли ще бъдат привлекателни.
Но мисля, че зад това се крие и една по-широка тенденция. Тези, които упрекват младите поколения, че са уникално непригодни за армията, забравят, че този анализ се отнася и за културата като цяло. Великобритания, както и много други демократични западни страни, е дълбоко индивидуалистична. Животът в армията винаги ще бъде трудно рекламируем. Какво имам предвид? В индивидуалистичните култури гражданите са склонни да гледат на себе си като на уникални същества, а не като на компоненти в социална мрежа. Те определят себе си чрез работата, която вършат, и личностите, които смятат, че притежават, вместо чрез взаимоотношенията си. Те са по-малко склонни да се съобразяват с възгледи, с които не са съгласни, и по-рядко се подчиняват на авторитети.
Подобни общества имат огромни предимства - те са по-справедливи и по-проспериращи. Но те също така трудно набират хора във въоръжените сили, тъй като ценностите им просто не съвпадат. В армията се печели уважение, като се държиш скромно и защитаваш груповите интереси; в индивидуалистичните култури се печели уважение, като се отличаваш с особен талант или постижения. Армията може и да твърди, че се стреми към "изграждане на кариера", но в крайна сметка тя се стреми към изграждане на машина, в която вие сте анонимна и заменима част. Следователно лекциите на младите хора за добродетелите на служенето на родината няма да допринесат за увеличаване на набирането на нови войници. Младите хора на Запад няма изведнъж да възприемат ценности, които са чужди на останалата част от тяхната култура. Те няма да станат конформисти и патриоти, в противоречие с всички останали. Когато Еманюел Макрон се опита да въведе доброволна гражданска служба за френските тийнейджъри с надеждата, че това ще насърчи намаляващия патриотичен дух, почти никой не се включи.
Вместо това въоръжените сили ще трябва да предложат на младите хора нещо, на което те могат да откликнат: по-добро заплащане и по-добър начин на живот. Нищо друго няма да проработи.
Анализът е на Марта Гил за "Гардиън"
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Депутатите приеха на първо четене промени в дейността на инвестиционните фондове
Европейците се ужасяват да харчат пари и това вреди на икономиката
Австрия отпуска 60 млн. евро в подкрепа на авиоиндустрията
ЕК предлага "Европол" да има представителства и служители във всички страни от ЕС
Samsung планира обратно изкупуване на акции за 59 млрд. долара
Доставчикът на индекси MSCI преквалифицира България като Frontier Market
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Реалистичен ли е бюджетът на кабинета "Радев"?
"Малката лежеше на плочките, брат ми беше в кръв": Мъж губи дъщеря си и брат си в Угърчин
Правителството увеличава социалната пенсия за старост на 183,81 евро от 1 юли
В НС питаха Шишков за "Баба Алино": Бащата на евродепутат бил съсобственик в комплекса (ВИДЕО)
Тройното убийство в Угърчин: Задържаният е излязъл от затвора на 12 юни
"Левски" вече има нов собственик
Клуб от МЛС изкушава ас на Милан с тлъста заплата
Доскорошна звезда на ЦСКА прие оферта от чужбина
Търговски интереси? Инфантино проговори за почивките за хидратация на Мондиала
Доскорошна звезда на Ботев ще играе на Острова на Афродита
Ботев Пд обяви престижна контрола
Белингам с призив след издънката на Англия
5 модела бански за всеки тип тяло
Юпитер преминава в Лъв на 30 юни: Време е да блеснем
5 елемента на луксозната баня
5 ястия, без които не може на Еньовден
Ето кой печели в играта за PAW PatrolTM Live! „The Great Pirate Adventure“
Маникюри за пари и късмет през юли: Слънчеви нюанси и красиви акценти (+Снимки)
Излазъл преди десетина дни от затвора е задържан заради трите трупа в Угърчин
Съдът не уважи жалбата срещу временното отстраняване на началника на Службата по кадастър във Варна
От 1 юли социалната пенсия за старост ще е 183,81 евро
Какво ще бъде времето в четвъртък?
Приключи монтажът на новото енергоспестяващо улично осветление в "Чайка"
Иван Шишков в парламента: Във Варна се вихри беззаконие вместо туризъм
Титан и Плутон споделят една и съща мистериозна спектрална характеристика
Откриха спящ гигант: Древна черна дупка с маса 6 млрд. пъти по-голяма от слънчевата
SpaceX доминира в космоса и се насочва към изкуствения интелект
Рядко небесно явление: Марс преминава през звездния куп Плеяди
Любопитно: Земни патогени оцеляват при марсиански условия
Астронавти ще ремонтират роботизираната ръка на МКС в открития космос