Млекопроизводители от различни европейски страни се събраха в Брюксел, за да поискат справедливо възнаграждение на труда си. Протестът им беше далеч по-малочислен от фермерските протести през февруари и март.
Около 100-ина души се събраха на площад "Люксембург" пред Европейския парламент около обяд, за да поискат справедливо възнаграждение на труда си. Те носеха пластмасови крави в естествен ръст, но трактори този път не се виждаха.
"Справедливият приход е нещо много просто - той трябва да покрие разходите за производството", каза пред БНР Кяртен Полсен, председател на Европейския борд за млякото.
"Сега храната се превърна в част от националната сигурност и от сигурността на Европа. Разходите за нея се повишиха и цените трябва да ги покрият. Има различни начини това да се постигне".
Дали за сметка на Зеления пакт?
"Ние не сме против Зеления пакт. Просто той трябва да се забави, защото трябва да изкараме пари, за да покрием разходите по него. Това също е част от нашите искания. Просто за Зеления пакт трябва да се плаща и икономически, той идва от цената на продукта", отбеляза Кяртен Полсен.
"Искаме да живеем само от цените, на които продаваме суровините си, а не да взимаме помощи. Днес това не е възможно", казва Софи Ленардс от синдиката за координация на селскостопанския сектор във Франция. Тя пояснява, че по техни данни се губят по 80 евро на 1000 л. мляко.
На въпрос на БНР дали протестът им е свързан и с украинския внос, тя отговаря, че приходите от него не отиват в точните ръце:
"Те не отиват в ръцете на земеделските производители, а на няколко олигарси - 2-3-ма големци, които държат пазара на зърното или на други продукти. Това не помага на хората".
Запитана дали е убедена в това, тя отговори: "Не съм приятелка нито на Путин, нито на когото и да било, но икономическите резултати и нашите проучвания показват, че това не е в полза на хората. Ако е за тях, няма проблем. Аз съм човешко същество, искам само мир в света и всички да се оправят".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БФБ затвори със спад на индексите в понеделник
Ангела Меркел критикува ЕС, че не говори с Русия, но отказва да води този разговор
ЕС ще снижи прогнозите си за растеж в очакване на стагфлационен шок
Денят за акции на БФБ ще се проведе на 10 юни
Ще постигнат ли компромис в търговската война САЩ и Китай?
Заплахите на Доналд Тръмп към Иран насърчиха европейската фондова търговия
Рецепта за сладко от люти чушки
Икономист: Стотици милиони евро могат да се спестят в бюджета чрез по-строг контрол
Плугчиева: Радев и Йотова търсят партньори, а не да сме срещу някого
Ген. Ралчев: Не е сериозно да се работи с временни ръководители в службите
В Локо Пловдив се надъхват за големия финал с ЦСКА + ВИДЕО
Локо София подчини Славия
Септември с ключова победа в битката за спасение
Добруджа изпадна от Първа лига
Людовика Павани
Спартак Варна удари Монтана, но остава при изпадащите
Дневен хороскоп за 19 май, вторник
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Боксьорите на Черно море с два бронза в Плевен
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване