Германските национали Месут Йозил и Илкай Гюндоган - единият само с германско, а другият с германско и турско гражданство , се снимаха с президента на Турция Ердоган. И си вкараха класически автогол, пише Оливер Пипер в своя анализ за DW.
Какво ли си е помислил Дениз Юджел, когато е видял снимките на засмените национални футболисти Йозил и Гюндоган с Реджеп Тайип Ердоган? Може би журналистът начаса си е припомнил за едногодишния си престой в предварителния арест в ердоганова Турция, задържан по подозрение в "терористична пропаганда". Или пък правозащитникът Петер Щойтнер, прекарал и той няколко месеца в турска килия за подпомагане на въоръжена терористична групировка, при вида на връчената от Гюндоган на Ердоган фланелка на клубния му отбор "Манчестър Сити" с посвещението: "На моя уважаван президент – с дълбоко почитание".
Голов пас за Ердоган
Месут Йозил и Илкай Гюндоган, и двамата родени в Гелзенкирхен, в германската Рурска област, съзнателно или просто от глупост се хванаха в изкуствената засада, поставена им от Ердоган. Да, впоследствие Гюндоган го нарече жест на обикновена любезност, но това не попречи на ердогановата Партия на справедливостта и развитието веднага да качи в социалните мрежи снимката с "турските футболисти от Premier League". Което пък подава идеален голов пас на Ердоган в навечерието на предсрочните избори за парламент и президент през юни.
Но то е златен пас и за онези в Германия, които от доста време критикуват най-вече полузащитника Йозил, защото нито веднъж за своите 89 мача с националната фланелка не си отвори устата в съпровод на германския химн. И които сега гръмогласно настояват двамата да бъдат изритани от национални отбор по футбол.
Снимките с Ердоган отново наляха масло в огъня на разпалените дебати за интеграцията в Германия и за пореден път насочиха цялата огнева мощ на критиката срещу двойното гражданство. За сведение: Йозил притежава само германски паспорт, Гюндоган има и германско, и турско гражданство.
Хитрият като лисица тактик Ердоган трябва да е много доволен - пропагандният му удар успя отвсякъде. След като Йозил и Гюндоган му удариха по едно предизборно рамо, сега той спокойно може да изчака реакцията на Германския футболен съюз. Като при това може само да спечели. А на лудите националистически глави в Германия трябва да им е ясно едно: ако Футболният съюз беше изхвърлил двамата халфове от националния отбор за Световното първенство в Русия, това щеше да бъде и най-големият предизборен подарък за Ердоган. И изобщо нямаше да му трябват предизборни срещи с турското население в Германия, за да мобилизира избирателите в своя подкрепа.
За наказание - оранжев картон
Германският футболен съюз, начело с президента Райнхард Гриндел, който от години води кампания за интеграция, толерантност и респект, остро разкритикува фото-сесията. Но това не е достатъчно. Ако наистина приемат нещата насериозно, футболните ръководители трябва да покажат на Йозил и Гюндоган оранжев картон.
От политическа и от спортна гледна точка ще бъде глупаво да ги изхвърлят от националния отбор. Съвсем не е глупаво обаче да им се изиска ясна и недвусмислена идентификация с ценностите на Германския футболен съюз. Може би няма да е лошо Месут Йозил и Илкай Гюндоган да поканят Дениз Юджел в подготвителния лагер преди световното първенство и да му подарят по една своя фланелка от националния отбор. А най-добре да ги надпишат така: "В името на свободата на словото!", завършва анализа на Пипер.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Trump Media отчете загуба от 405 млн. долара основно заради криптоинвестиции
Мадяр положи клетва като премиер на Унгария, знамето на ЕС отново се вее пред парламента
Перфектна буря очаква Кевин Уорш във Федералния резерв
„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия
Биткойнът е изложен на най-голям квантов риск, но и други блокчейни не са в безопасност
Вятърните турбини отчитат изненадващи печалби от войната в Иран
"Лудогорец" вгорчи шампионския празник на "Левски" с поредна победа над "сините" през 2026 г.
Трайков: Състоянието на "Булгаргаз" е много тежко, "Боташ" може да се предоговори
Чудо в манастир разтърси вярващи в Априлци – стенопис започна да елеоточи
Надежда Йорданова: "Прогресивна България" няма план да се бори със завладяната държава
Риалда Карахасанович
Шедьовър на Олисе измъкна Байерн срещу Волфсбург
Хьогмо каза как успя за пореден път да шамароса Левски
Веласкес бесен след загубата от Лудогорец
Интер загря с Лацио за финала с 3:0
Новият шеф на Левски плътно до Гонзо
Дневен хороскоп за 10 май, неделя
5 пролетни рецепти за трапезата на 11 май – Деня на Кирил и Методий
Пости ли се на Черешова задушница
Кои са най-драматичните зодии
Седмична нумерологична прогноза за 11 – 17 май
Любовен хороскоп за 11 – 17 май
Левски вдигна шампионската титла
Стреляха по автобус в Перник
Тежко падане в Джирото, дебютант спечели втория етап
Черно море взе важна победа над Ботев (Пд) с 2:0
Задържаха изпращачи на фишинг съобщения от името на МВР
Задържаха трима за побой в София
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели