Националният борд за транспортна безопасност в САЩ търси причините за катастрофата с хеликоптер в Аляска, при която загинаха най-богатият човек в Чехия Петр Келнер и още четирима души на борда, съобщават Ройтерс и Асошиейтед прес.
Един човек е оцелял при катастрофата в събота вечерта и е идентифициран като Дейвид Хорват, 48-годишен гражданин на Чехия. Той е в тежко, но стабилно състояние в болница в Анкъридж, пише "24 часа".
Хеликоптерът - Еърбъс AS350 B3, е изпълнявал полет за хелиски в отдалечен стръмен район в планините Чугач, близо до глетчера Кник, заяви в понеделник на брифинг за журналисти Том Чапман от Националния борд за транспортна безопасност.Мястото на катастрофата е достъпно само с хеликоптер заради скалистия терен и снежните условия. Според Националния борд за транспортна безопасност хеликоптерът се е блъснал в планината на около 4,5 метра под хребета и се е търкалял по склона около 270 метра преди да спре. Снимки от мястото на катастрофата показват хеликоптера като цяло непокътнат на надморска височина от 1676 метра. За последно сигнал от хеликоптера е имало в 18,34 ч. в събота, а около 20,30 ч. е подаден сигнал, че летателният апарат не се е завърнал. Около час по-късно са били открити останките на катастрофиралия хеликоптер.
Телата на загиналите са били докарани в неделя в Държавния медицински контролен център в Аляска. Връщането на останките на хеликоптера е основна задача сега за разследващите органи, но остава неясно кога ще се случи това заради терена и прогнозата за нови снеговалежи.
Том Чапман от Националния борд за транспортна безопасност заяви, че разследващият екип ще провери изправността на хеликоптера, действията, метеорологичните условия, поведението на хеликоптера и на пилота, записващите устройства. Разследващите органи се надяват да говорят и с оцелелия при катастрофата, но засега не са се свързали с него.
При инцидента загинаха 56-годишният Келнер, 50-годишният чешки гражданин Бенжамен Лароше, 52-годишният Грегъри Хармс от Колорадо и двама жители на Аляска - 38-годишният Шон Макманами и пилотът Закари Ръсел, на 33 години.
Келнер и Лароше често посещавали планинската хижа Тордрило, където пакетите за почивка започват от 15 000 долара на човек. Петер Келнер избягваше общественото внимание, но веднъж бе сниман със сноуборд в един от годишните доклади на неговата компания Пи Пи Еф груп. Говорителка на компанията, която организира ваканционните пакети с хелиски, каза, че водачите, които са били в хеликоптера, са били сред най-опитните в бранша. Пилотът е имал договор с хижата за осигуряване на транспорта.
Най-богатият човек в Чехия Петр Келнер започва бизнес дейността си през 90-те години, когато, заедно с партньори, основава Пи Пи Еф (PPF) като инвестиционна компания, която да участва в чешката схема за приватизация на стотици държавни предприятия. През 2020 г. сп. "Форбс" включи Келнер в класацията на най-богатите хора в света със състояние от 17,5 милиарда долара.
Келнер притежаваше 98,93 процента от акциите на PPF груп, която е собственик на медийната група на Би Ти Ви и на мобилния оператор "Теленор". Пи Пи Еф груп работи в 25 държави в Европа, Азия и Северна Америка и има авоари на стойност 52 милиарда долара (44 милиарда евро), отбелязва АП.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
От Евровизия до олимпийски игри - Русия връща съветската традиция за паралелен свят
Съдът може да промени начина, по който Тръмп използва любимото си оръжие за натиск
Можем ли да вярваме на инвестиционните съвети на ChatGPT?
Повишават ли цената на тока вятърните турбини и соларните панели?
Украйна ще има нужда от финансова подкрепа още в началото на 2026 г.
Компаниите в САЩ вече не се колебаят да съкращават служители
Хороскоп за 3 ноември - съвети за всяка зодия
Билкови чайове, доказано понижаващи холестерола
Пиян шофьор помете шест коли в центъра на София
Изборите в РСМ: ВМРО-ДПМНЕ печели 19 общини, включително Скопие
Още един треньор изхвърча от английския Чемпиъншип
Надеждата се върна при Чуковете след обрат
Корто музо! Милан надви 1:0 Рома, Менян спаси дузпа
Национал на Нидерландия направи дете в Бразилия и избяга
Барса се съвзе с успех над Елче
В Черно море съжаляват, че не са треснали Лудогорец
Дневен хороскоп за 3 ноември, понеделник
Седмичен хороскоп за 3 – 9 ноември
Седмична нумерологична прогноза за 3 – 9 ноември
Любовен хороскоп за ноември
Възстановяване на самочувствието след раздяла – какво помага?
3 упражнения, с които да намалите мазнините около талията при перименопауза
Двама пострадаха в тежка катастрофа в Сливен
Тъжна вест! Внезапно почина шефът на БАБХ
Черно море и Лудогорец не успяха да си вкарат на "Тича"
Силно земетресение уплаши хората в Турция
Палестинци излязоха на протест във Варна
Близки, приятели и общественици изпратиха Иван Тенев
„Космически океан“ край черна дупка: Откриха най-големия воден резервоар във Вселената
Магнитни бури през ноември 2025 г.: Кои са най-опасните дати
2024 г. вероятно е била най-горещата в последните 125 хил. години
Пробив в създаването на диаманти с помощта на електрони
В Китай се готвят да изстрелят ракетата Long March 2F с пилотирана мисия Shenzhou 21
SpaceX разработва „опростен“ подход към лунната мисия Starship