Налива се сериозна сума в Национален фонд ''Култура''. Депутатите приеха цялостна реформа на структурата. Законопроектът бе внесен от Тома Биков от ГЕРБ-СДС, който е председател на парламентарната комисия по култура и медии, и беше приет със 173 гласа ''за'', два ''против'', а трима се въздържаха от гласуване.
Биков обясни от парламентарната трибуна, че макар на пръв поглед да изглежда, че промените се налагат заради скандалите около финансирани от НФК проекти, всъщност причината е голямото увеличение на парите на фонда. В продължение на години фондът е разпределял средно по 600-700 хил. лв. на година. През последните няколко години обаче има увеличение на бюджета. През 2022 г. НФК е разпределил 39 млн. лв., а за тази година се очаква бюджетът да бъде 80 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост.
Освен това неизразходваните средства за текущата година ще могат да бъдат прехвърляни към бюджета на фонда за следващата, а не да бъдат връщани на държавата, каквато е сегашната практика.
Предвижда се представители на пет министерства да участват в управителния съвет на фонда - министерствата на културата, финансите, образованието и науката, туризма и външните работи. Досега УС се състоеше от изпълнителния директор и десет членове, представители на министерствата на културата и финансите.
С приетите промени в управителния съвет ще влязат 13 души. Една квота ще се избира от Националното сдружение на общините на Република България. Седем души ще са от съсловните организации. Програмата за следващата година ще се изготвя от изпълнителния директор до 30 септември и ще се приеме от съвета до 31 октомври.
Увеличава се и влиянието на културното министерство върху фонда. Изпълнителният директор на НФК досега беше избиран и освобождаван от управителния съвет за срок от 4 години. С промените обаче това задължение ще бъде прехвърлено на министъра на културата. Той ще одобрява и програмите, по които ще се финансират проектите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Над 117,6 хил. души са променили пенсионните си фондове в края на 2025 г.
Meta направи обратен завой – ще запази достъпа до Horizon Worlds
UBS получи окончателно одобрение за банков лиценз в САЩ
Европейските акции приключиха седмицата с понижения
Рецепта за карфиол на фурна с домашен чеснов сос
Късна емисия
Куба категорично отказа преговори със САЩ за смяна на президента
Родените през тези 4 месеца ще се изправят пред кармата си тази пролет
Фрапиращо: Във фабрично опакована салата потребител откри стъкла
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Аржентина ще мери сили с екзотичен отбор след пропадането „Финалисима“
Тъжна вест! Почина бивш футболист и президент на Спартак Варна
Достанич с обещание
Балтанов: Искаме да спечелим всичко мачове до края
Зографски преодоля квалификацията в Викерсунд
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната