Носителят на Международната награда "Букър" Георги Господинов написа първата си книга след наградената "Времеубежище". Това обяви самият той с думите: "Тихо, в следобеда на годината, искам да обявя, че на 27 август, излиза новата ми книга "Градинарят и смъртта". Макар че всичките ми книга са лични, тази май е най-личната след "Естествен роман". Надявам се сама да намери пътя до следобедите на своите читатели."
"Градинарят и смъртта" ще бъде по книжарниците в края на месеца, потвърдиха и от издателството "Жанет 45". Редактор е Биляна Курташева, коректор - Мария Венедикова, а корицата е на художничката Люба Халева.
"Тази книга няма лесен жанр, трябва сама да си го изобрети. Както смъртта няма жанр. Както животът. Както градината. Роман елегия, роман градина – има ли значение за ботаниката на тъгата", пише авторът.
"История за отиващите си бащи в един отиващ си свят. За тези трагични пушачи, често отсъстващи, вкопчени в шнорхела на цигарата, плуващи в други води и облаци. За баща ми, който крепеше на раменете си тонове минало и не спираше да го разказва. Тази Шехерезада – баща ми. Сега миналото се пропуква тихо и започва да се срутва над мен с всичките си следобеди."
Последната книга на Господинов "Времеубежище" излезе през април 2020 г., в разгара на пандемията от коронавирус. Тя бе преведена на няколко езика и спечели редица международни награди, сред които италианските "Премио Стрега Еуропео" и "Бокачо". Венецът в успехите й е най-важната литературна награда на англоезичния свят - "Букър" за преводни романи, която Господинов спечели през 2023 г. заедно с преводачката на романа на английски Анджела Родел, пише Сега.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 и Nasdaq покориха следващите рекордни върхове
Какви са приоритетите пред новото правителство?
Зеленски подписа указ, позволяващ провеждането на парада в Москва на 9 май
Доналд Тръмп договори тридневно примирие между Украйна и Русия
Разочароващи приходи от петрол разширяват дефицита в руския бюджет с още 1 трлн. рубли
Невидимата ръка на Китай ребалансира петролния пазар
Слънчеви петна или рак на кожата: Как да разпознаем разликата
От Helpbook: Гнезда на оси на детска площадка в София
Как AI влияе на мозъка ни: Тревожни резултати от експеримент
Късна емисия
Мачовете по телевизията днес, 9 май
Христо Янев го закъса здраво: Петима са аут от ЦСКА
ЦСКА за пореден път показа на ЦСКА 1948 кой е шефът
"Герена" е готов да избухне: Лудогорец сдава титлата на Левски
Джейн Парк
"Орела" все още вярва, че ще се спаси от изпадане
Таро карта за 9 май, събота
5 навика сутрин, които понижават кръвното налягане
Тагетес или турта – как се отглежда в градината
Дневен хороскоп за 9 май, събота
Късмет за 3 зодии в седмицата 11 – 17 май
Поверия и обичаи за църковния празник на 11 май
Тръмп обяви тридневно примирие между Украйна и Русия
Хороскоп за 9 май 2026
Новият премиер назначи 18 заместник-министри
92.52% от левовите банкноти и монети вече са изтеглени
Трима отпаднаха от състава на Черно море за мача с Ботев
Огнеборци от Вълчи дол спасиха над 20 животни при пожар
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели
Първата частна индийска ракета Vikram-1 ще бъде изстреляна през юни
Междузвездната комета 3I/ATLAS изчезна от полезрението на астрономите