Ръстът на цените на жилищата в София продължава, но той не е съчетан с увеличаване на сделките. Причината е в съпротивата на купувачите да приемат настоящите цени на имотите. Това показват наблюденията на компанията за недвижими имоти "Адрес", представени по време на медийно събитие.
Спрямо края на миналата година цените на имотите нарастват със 7,7%, като най-голямо повишаване на цените на жилищата се наблюдава в крайни квартали като „Дружба“ (12,59%) и „Овча купел“ (11,52%). Ръстът на цените в първия квартал се определя от наличието на метро и близостта до офис зоните на Цариградско шосе и на Бизнес парка. В „Овча купел“ пък цените са под средното равнище, а през 2019 г. предстои и пускането на метрото. Нов български университет, който се намира в квартала, определя високия дял на инвестиционните сделки с цел отдаване на жилищата под наем.
Двуцифрен ръст на цените на жилищата има и в „Люлин“ (11,31%), „Лозенец“ (10,24%) и централните квартали (10,12%)
В последно време се наблюдава промяна в поведението на купувачите, които използват максимален брой комуникационни канали, за да се ориентират на пазара и да са убедени, че са избрали най-правилния имот, съобщи Гергана Тенекеджиева, оперативен директор на „Адрес“. 85% от купувачите успяват да сключат сделка в рамките на три месеца.
Инвеститорите следят поведението на клиентите си и се стремят да съобразяват цените на новите си проекти, така че да не се създава голям дисбаланс между цените на търсенето и предлагането, отбеляза Тенекеджиева.
При индивидуалните продавачи тази тенденция се усеща по-бавно, тъй като те все още смятат, че диктуват пазара.
През последното тримесечие обаче жилищата, които се продават от третия до шестия месец, се увеличават с 4% за сметка на имотите, реализирани за по-малко от един месец, обясни Тенекеджиева. Най-голям е делът на сделките, сключени между първия и третия месец от обявяването на имота – 28%.
Тя отбеляза, че много често предлаганите имоти не са в добър търговски вид и това плаши купувачите, които не са готови да правят компромиси с времето за ремонт на жилището. Поради това сега продавачите, които имат имоти в добър вид, сключват сделка по-бързо и на по-добра цена.
Как се финансират сделките вижте в продължението на материала в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС иска от страните членки да започнат да запълват газовите хранилища отрано
Пламен Димитров: От страна на САЩ липсва пълна стратегическа яснота в конфликта с Иран
Поскъпването на АІ компания за дронове с 1000% изобличава новата мода на Wall Street
Amazon ще направи нов опит да стъпи на пазара на смартфони
Путин: Русия остава приятел и партньор на Иран
Панамският канал работи на максимален капацитет с повече LNG танкери
ЦИК обещава: Никакви промени в гласуването, всички секции подготвени за изборите
Цените на горивата в България продължават да растат - дизелът над 1,50 евро
Над 35 хиляди поискаха да гласуват в чужбина
Румен Радев: Ще си върнем държавата, няма сила, която да ни пречупи
Шеф напусна Ауди, ще оглавява закъсал тим
ЦСКА 1948 е кошмарът на Генчев
Уимбълдън даде зелена светлина за повече технологии
Замфиров и Кръшняк преодоляха квалификациите в паралелния гигантски слалом
Като ЦСКА: И Левски ще има нов стадион!
Правилата са за всички: Връчиха акт на Бербатов заради пистолета
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Повикаха футболист на Черно море в националния отбор до 17 години
Международна изложба на котки се провежда във Варна
Какво ще бъде времето в неделя?
Връчиха акт на Бербатов заради пистолет
Басейнова дирекция–Варна възложи изследване на водни проби от Шабленското езеро
МВнР с позиция относно ситуацията в Ормузкия проток
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната