Саудитска Арабия отмени някои от рестрикциите за жените, посещаващи кралството, съобщиха днес саудитските туристически власти.
С новите директиви се разрешава жени да наемат хотелски стаи без присъствието на придружител мъж, както и мъже и жени чужденци да споделят една и съща стая, без да доказват, че са женени, предаде Асошиейтед прес.
Саудитската Комисия по туризма и националното културно наследство публикува новите изисквания днес в Twitter, с което потвърди публикацията по темата от петък в саудитския всекидневник "Оказ", предава БТА.
Комисията заяви, че жени ще могат да наемат хотелска стая срещу документ за самоличност - лична карта, ако са саудитки, разрешително за пребиваване, ако са чужденки, живеещи в кралството, или с паспорт, ако са туристки. Същите изисквания ще важат и за чуждестранни двойки, без да е нужно да показват удостоверение за брак. Преди за да наемат хотелска стая, жените се нуждаеха от разрешение на мъж придружител.
Жени ще могат също да наемат хотелска стая, без да е необходимо да показват никакви документи, ако с тях има придружител мъж, който разполага с документи за самоличност, заяви тя.
Облекчаването на строгите регулации за обществените взаимоотношения се въвежда, след като Рияд обяви първата си програма за туристически визи като част от усилия кралството да се отвори за чуждестранни посетители и да разнообрази зависимата си от петрола икономика, отбелязва Асошиейтед прес.
Саудитска Арабия обяви новата визова програма миналата седмица и заяви за нея, че тя има за цел приходите от туризъм за брутния вътрешен продукт да нараснат с 10 процента от сегашните 3 на сто. При представянето на новата визова програма Рияд акцентира върху пет обекта от Световното културно наследство на ЮНЕСКО, обекти за съвременно изкуство и природни обекти като Червено море, пустинята и планините.
Преди посетителските визи се издаваха само по конкретни причини като например за мюсюлмански поклонения, за посещение на роднини или за бизнес дела.
Програмата за едногодишната виза за многократно влизане позволява престой до 90 дни в Саудитска Арабия и с нея за пръв път кралството позволява на чужденци да го посещават единствено с цел туризъм. За визите имат право да кандидатстват в интернет или при пристигането си гражданите на 49 страни. Тези на останалите държави по света ще трябва да кандидатстват в най-близкото саудитско посолство или консулство.
Като част от усилията да привлече посетители от чужбина, кралството облекчи и дрескода за туристките. Според публикуваната визова информация на сайта на програмата сега от тях се изисква на обществени места да се покриват раменете и колената, но не и да се носи покриваща цялото тяло абая.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цената на петрола се насочва към тримесечен спад*
Morgan Stanley предупреди за пренасищане с петрол и отново понижи прогнозите си за цената му
Русия е пропуснала 15 крайни дати за пълната окупация на Донецка област
М. Владимиров: За достъпни домове данъчните промени трябва да са част от по-широка жилищна политика
Термометрите се превръщат във водещ индикатор за икономически растеж
Оптимизмът владее Wall Street в дебюта на Alphabet в рамките на Dow
Луната поднесе рядко зрелище, което няма да се повтори до 2043 г.
Кошмар в Орландо: Жена почина, след като алигатор откъсна ръцете ѝ
Лудост обхвана мароканските фенове след победата над Нидерландия на Мондиала (СНИМКИ)
Земетресение със сила 4,2 по Рихтер в Гърция
6 китайски зодии привличат късмет и финансов успех на 1 юли 2026 г.
Вулканът Семеру изригна 4 пъти, изхвърляйки лава на 800 метра височина
Еуфория в Мароко: Всички вярват в нас!
Лошо момче ще играе в нов отбор в НБА
Куман се оправдава и хленчи след отпадането на Нидерландия
Левски с последен тест преди битката с Борац в Европа
Юрген Клоп обяви дали ще стане селекционер на Германия
Лукаку прие ролята на резерва за Белгия на Мондиал 2026
Таро карти за юли за всяка зодия
Лунна диета за юли 2026
Нумерологична прогноза за 30 юни
Знаци, че сте подценени в работата
5 вреди, които нанася белият оцет в домакинството
Вкусно гаспачо: лятна супа за отслабване
Един загина, а 42-ма пострадаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
На тази дата: преди 55 г. България губи Гунди и Котков
Хороскоп за 1 юли 2026
Нов опит за старт на делото срещу кмета на Варна
Последен ден за безплатно обменяне на левове в евро
Виц на деня - 30 юни
Сондата „Арасе“ направи голямо разкритие за атмосферата на Земята
Откриха генетична мутация, която може да удължи живота
Калисто: Луната, която може да се превърне в бъдеща база на НАСА
„Изгубеният град“: Може ли подводна планина да разкрие тайната за произхода на живота?
Учени предлагат: Гигантски огнени торнада да почистват нефтени разливи в океана
НАСА разработва технология за презареждане в орбита за мисии в далечния космос