Банките в Австрия вече са с една по-малко, след като акционерите на "Юрам банк" (European American Investment Bank - Euram Bank) вчера са решили на извънредно общо събрание да закрият кредитора, съобщи австрийският ежедневник "Пресе".
Акционерите не са взели доброволно това решение. Службата за надзор над финансовия пазар (FMA) е наредила на банката до 18 октомври или да увеличи капитала си с 25 милиона евро, или да прекрати дейността на банката.
Това е последната от няколкото мерки, които австрийският надзорен орган е предприел срещу банката. От началото на годината банката няма право да сключва нови сделки, но по този въпрос трябва да се произнесе окончателно Федералният административен съд.
Службата за надзор над финансовия пазар обвини банката в нарушаване на законовите разпоредби за предотвратяване на прането на пари и финансирането на тероризма, както и че не е извършвала анализ на риска, твърдения, които банката отрича.
Финансовият надзор не одобрява и структурата на собствеността на "Юрам банк": девет от дванадесетте акционери на кредитора притежават по малко от 10 процента от акциите му, други двама държат значително по-малко, а само един акционер притежава над 10 процента. Когато акционерите притежават по-малко от 10 процента, те не са обект на контрол. Сред акционерите на "Юрам банк" е и една от най-богатите българки, както и офшорни компании, пише австрийската осведомителна агенция АПА.
През август Службата за надзор над финансовия пазар е назначила администратор, тъй като банката не е изготвила годишните си финансови отчети. Освен това одиторът Кей Пи Ем Джи (KPMG) не e издал становище по представените по-късно годишни финансови отчети на банката, тъй като са липсвали важни документи.
Банката е управлявала активи на обща стойност 1,2 млрд. евро през 2021 година, а собствените й активи са в размер на 720,6 милиона евро. Основен фокус на дейността на "Юрам банк" са сделките с недвижими имоти.
(Специално за БТА от Цветана Делибалтова)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Акция на седмицата: „Градус“ АД
Тим Кук похвали китайските партньори на Apple след критики от страна на Пекин
Шефът на VW: Преструктурирането на групата продължава
Гуверньорът на централната банка на Китай защити търговския излишък
Референдумът за съдебната реформа подлага на тест коалицията на Мелони
Мъск: Проектът за чипове между Tesla, SpaceX и xAI ще стартира в Тексас
Двама скиори загинаха при лавина в Италия
Малена Замфирова вече се изправя и е значително по-добре
САЩ и Украйна преговарят за край на войната с Русия на фона на нови атаки с жертви
Български учени откриха пробиотик срещу стрес и безсъние
Земетресение с магнитуд 6,2 в Тихия океан – има ли опасност от цунами?
ЦСКА ще мачка днес с всичките си звезди
Коко Гоф и Мира Андреева напред в Маями
Мачовете по телевизията днес, 22 март
Меншик продължава защитата на титлата си в Маями
Чудесна новина за Малена Замфирова!
"Червена мощ": ЦСКА не е бил толкова силен от 19 години
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Таро карта за 22 март, неделя
Днес е Световния ден на водата: Какви са проблемите у нас?
Мика Зайкова: С 20 евро трудно ще помогнеш на човек със стара кола да си купува гориво
Днес и утре ни удрят силни магнтни бури
Ето къде няма вода във Варна днес
Костадинов в началото на предизборната кампания на "Възраждане": За нас властта не е самоцел
Над 120 шахматисти се събират във Варна днес
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната