Безнаказаността помътняваше погледа на нацистите, те си мислеха, че могат да стъпчат Съветския съюз, но това не стана, заяви президентът на Русия и върховен главнокомандващ руската армия Владимир Путин на парада на Победата в Москва.
"В историята на нашата страна има немалко героични подвизи, но специално място има победата над фашизма, възмездието на нацистите за техните безчинства, за това, че те се въобразиха за висша раса и разпалиха страшна война. На тази нагла сила се покориха много държави и безнаказаността помътни погледа на нацистите. Те си мислеха, че могат за броени седмици да стъпчат и Съветския съюз – хилядолетната историческа Русия. Не се получи", каза Путин.
В редица държави издигат нацистите за кумири, това е недопустимо, заяви руският президент.Западът не може да прости на Русия невероятния й подвиг!
"Да, след вероломното нахлуване на врага на наша територия имаше и поражения, и отстъпления, и тежки загуби. Но това не сломи Русия", добави Путин.
Той припомни, че вече в началото юли 1941 г. в армията се включват над 5 милиона бойци, десетки хиляди доброволци отидоха в народното опълчение, а под огъня на изток бяха изнесени стотици големи заводи, в най-кратки срокове производството им беше възстановено – в Урал, Поволжието, Сибир. "Всичко за победата" стана девизът на тила“, припомни руският държавен глава.
Русия ще продължи да развива своя отбранителен потенциал, но остава отворена за сътрудничество с други страни в борбата с тероризма, екстремизма и неонацизма, заяви още Владимир Путин.
Тази година поради лошото време в парада не участваха военновъздушните сили.
На Червения площад в Москва по повод 74-ата годишнина от Победата на съветския народ във Великата отечествена война участваха 13 000 души и 130 единици бойна техника.
Тази година за първи път в парада се включиха жени-военнослужещи от Военната академия на Въздушно-космическата отбрана, кадети от корпуса на Следствения комитет "Ал. Невски" и курсанти от московския университет на МВНР "Владимир Кикот". На парада за първи път бяха показани два автомобила Aurus.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Виж кой говори: Нови правила променят изискванията за прозрачност при използването на AI
Бумът на пазарите прикрива по-мрачна истина за Европа
AI компанията Databricks набра 5 млрд. долара финансиране
Бизнесът трябва да адаптира етикети и производство при повторна употреба на опаковки
Охлаждането на инфлацията в САЩ изведе S&P 500 на рекордно високо ниво
Кадър на деня за 13 август
Александра Начева спечели бронз в тройния скок на Европейското първенство
6 зодии усещат най-силно влиянието на ретроградния сезон през лятото на 2026 г.
Скандал след ЦСКА – Макаби: "Смешен отбор и дърводелци", "червените" отвърнаха: "Убиецът на шампиони"
Левски загуби Оливер Камдем до Нова година, чака още нови на „Герена“
Валентин Илиев след успеха на ЦСКА: Никой не е обещал, че ще е лесно
Тиджани Райндерс напуска Манчестър Сити за 61 млн. евро
Брахими след успеха на ЦСКА: Не трябва да ме подценяват
Кени Милър след отпадането от ЦСКА: Много малко не ни достигна
7 признака, че може би имате сънна апнея
„Не разравяй пръстта“ от Дженифър Макмеън
Нумерологична прогноза за 14 август
Сьомга със зеленчуци на фурна
Какво значи името Мария
Таро карта за 14 август, петък - Кралица на жезлите
Ласа треска – ендемичната хеморагична треска на Западна Африка и разликите ѝ с Ебола
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Нова родилна зала с басейн отваря врати в МБАЛ - Шумен
Безплатни консултации за профилактика на рака на гърдата в София
Транзиторна глобална амнезия – внезапната загуба на памет, която отминава за часове
Честваме предпразненството на Успение Богородично
ЦСКА се докопа до плейоф в Лига Европа след драматичен мач с Макаби
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година