Военното напрежение по руско-украинската граница достигна точка на кипене този месец, но обстановката започна да се успокоява, след като Русия обяви, че изтегля струпаните войски от границата. Колко е сериозен конфликтът между двете страни и възможно ли е все пак да се стигне до военни действия?
"Конфликтът между Русия и Украйна е много сериозен и е изпълнен с познати, но и неочаквани рискови фактори, които биха могли да възникнат, в този момент, когато се дрънкат оръжия и от двете страни на геополитическата сцена", заяви политическият анализатор проф. Захари Захариев в студиото на "Денят ON AIR".
И изтъкна, че Украйна също си позволява агресивно поведение по отношение на Руската федерация и най-вече на Донбас, струпвайки свои войски и привличайки чуждестранни военни съветници. Той определи риска от военни действия за хипотетичен.
"В международната политика винаги хипотезите заплашват да се превърнат в реалност и да излязат вън от контрол", предупреди проф. Захариев.
Политическият анализатор посочи, че провокация е възможна и от страната на проруските сепаратисти в Донбас, и от фашисти и неонацисти в Украйна, които да предизвикат война и да кажат: западът нямат друг ход освен да останат твърдо зад нас.
"Рисковете са изключително големи", категоричен е гостът на Bulgaria ON AIR.
Въпреки това проф. Захариев е оптимист, че напрежението на украинската граница може да бъде разрешено по мирен път.
"Виждате как Щатите в лицето най-вече на Байдън от една страна и от друга самата Русия като че ли търсят някаква форма на разбирателство и диалог. Основната причина са нито санкциите, нито опитите на САЩ да изтласка Русия от европейското пространство и да я превърне в азиатска страна, а е страхът за онова, което би могло хипотетично да се случи", настоя събеседникът на Ганиела Ангелова.
Но според него самата среща е под въпрос, тъй като все още няма официални контакти, преговори и работна група, която да изготви дневен ред.
"Руската страна очаква ясно формулиран дневен ред. Готова е да говори за Украйна и за настъплението на НАТО към руските граници, но и за основните проблеми като контрола върху стратегическите оръжия, ракетите за среден и малък радиус, както и въпроса около "Открито небе", посочи проф. Захариев.
"Байдън пък е притиснат вътре в Щатите. Той трябва да покаже, че той не е президент на войната, а президент на мира. Не е уместно всичките му изяви да са насочени в една посока - конфронтация и военен конфликт", допълни политическият анализатор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Американски военни самолети и хеликоптери започват операция за отваряне на Ормузкия проток
Цената на златото може да отбележи най-лошата си седмица от 6 години насам
Русия работи по сателит с ядрено оръжие, който да унищожава други сателити
Червено море може да се окаже следващата критична точка за световната икономика
Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Пожар в Хасково унищожи над 50 коли в автоморга и две халета
Йотова и Гюров поздравиха мюсюлманите за Рамазан Байрам
Заради високите сметки за ток: Национална среща при омбудсмана
Циклонът "Нарел" удари Австралия: Наводнения и десетки хиляди без ток
Спартак Варна задържа твърд титуляр
Maiami Open поддържа 20-годишна традиция в наградните фондове + ВИДЕО
Голяма новина за бъдещето на Локо Пловдив
Ботев Пловдив готви трансферен удар
Ще има ли срив в Левски заради Сангаре?
Христо Янев предприема голяма промяна в ЦСКА
Мъжки кожени якета за всеки повод: Как да изглеждате стилно, а не небрежно
„Кралицата на отровите“ от Робърт Торогуд
Полезни зелени листни зеленчуци за пролетното меню
Таро карта за 20 март, петък
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Григор Димитров отпадна на старта на Мастърса в Маями
Виц на деня - 20 март
Времето във Варна на 20 март 2026
Мюсюлманите днес празнуват Рамазан Байрам
От днес България е в предизборна кампания
Честваме паметта на преподобните отци, избити в манастира "Свети Сава"
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер