Поредният кръг от преговори между Русия и Украйна не донесе съществени резултати. Остава надеждата днес да бъдат задействани все пак хуманитарните коридори, договорени още миналата седмица. В дискусията по политически въпроси напредък засега няма. Руската делегация бе открито разочарована, обобщава "Комерсант" хода на разговорите между Москва и Киев 13 дни след нахлуването на Русия в съседната страна.
Москва обяви прекратяване на огъня днес в 7 ч. по Гринуич на някои места в Украйна, за да се позволи на цивилни от няколко града да се евакуират през хуманитарните коридори. "Комерсант" цитира обаче ген.-полк. Михаил Мизинцев, началник на руския Национален център за управление на отбраната, според когото украинските власти "под заплаха от физическа разправа" не пускали мирните жители и чужденците от съответните селища.
От своя страна украинската вицепремиерка Ирина Верешчук обвини Москва, че два пъти е проваляла евакуацията с обстрели. По думите й е "абсурдно, цинично, неприемливо" намерението на Русия да евакуира украинци на руска територия и в Беларус, добавя вестникът."Взгляд" припомня исканията на Кремъл, за да спре войната: Украйна да прекрати военните си действия, да се откаже от членство в блокове, да признае за руски анексирания Крим и за независими държави - сепаратистките територии Донецк и Луганск. Сред руски експерти все по-често се говори, че Украйна печели време чрез преговорите, но е време да започне дискусии по исканията на Русия, пише онлайн изданието.
Преговорите са нужни на Киев, за да се опита да прегрупира войските си, да прехвърли допълнителни части от Западна Украйна и да засили съпротивата си срещу руската армия, обяснява политологът от Крим Владимир Джаралла.
Киев не е готов да признае за независими Донецк и Луганск или пък Крим - за част от Русия, но може би има нагласа да обсъди неутрален статут за Украйна, посочва московският аналитик Александър Гушчин, напомняйки прецеденти с Финландия и Австрия. В случая с Украйна неутралитетът трябва да бъде гарантиран от водещите държави и да има ясни очертания, затвърдени по-специално в украинската конституция, но тя предвижда днес курс към НАТО, изтъква той.
Ако Киев не приеме условията на Русия, "има варианти украинската държавност да се трансформира в друг проект, например по географски принцип. В днешната ситуация подобни проекти изглеждат доста реални, а не фантастични", добавя Гушчин.
Двете страни казват твърдо, че преговорите ще продължат, а в близките дни се очаква и нов двустранен формат. Вчера се разбра, че на 10 март в кулоарите на дипломатическия форум в Анталия ще разговарят руският външен министър Сергей Лавров и украинският Дмитро Кулеба. В срещата ще участва и турският им колега Мевлют Чавушоглу, отбелязва "Известия".
Анкара вече от месеци настоятелно предлага да посредничи на Москва и Киев. Турция е силно въвлечена в руско-украинските противоречия - през 2019 г. тя продаде на Киев бойни дронове "Байрактар"; през 2021 г. украинският президент Володимир Зеленски помоли турския си колега Реджеп Ердоган да подпомогне размяната на задържани лица, а по болезнения въпрос чий е Крим турското ръководство е напълно солидарно с украинското, напомня всекидневникът.
В момента Турция следва проукраински курс, полагайки обаче усилия да не накърни отношенията си с Русия, коментира турският експерт Керим Хас. Анкара има интереси и в Русия, и в Украйна. Семейството на Ердоган печели много пари от сътрудничеството с Киев, добавя той. (Селджук Байрактар, съсобственик на фирмата производител на едноименните дронове, е зет на турския президент, напомня "Известия".)
На сайта Change.org е качена петиция до руския президент Владимир Путин с призив незабавно да започне размяна на пленници и тела на загинали с Украйна по принципа "всички срещу всички", информира електронният в. "Медуза".
"Подобни процедури са предвидени в международните договори и по хуманитарни съображения трябва да бъдат проведени възможно най-бързо, за да се върнат пленените руски военнослужещи при семействата си, а със загиналите да се сбогуват техните роднини и близки", се казва в документа. Авторите - видни руски културни дейци, правозащитници и политици, отправят към двете страни молба да спазват примирие по време на предстоящата размяна. До момента петицията е подписана от 1735 души, предаде БТА.

Intel продаде акции за 20 млрд. долара, за да подкрепи плановете си за AI
General Motors продава дела си в съвместно предприятие за батерии на Samsung SDI
Турция прие закон за постигане на мир с кюрдските сепаратисти
Йената изтрива половината от ценовия ръст, постигнат след интервенцията на Япония и САЩ
Томас Димитров: България може да развие космическа индустрия, ако държавата стане клиент
Традиционните отбранителни компании се опитват да се адаптират към новата реалност
Говорят хората от Белица, евакуирани след взрива в "ЕМКО" (ВИДЕО)
В Русия отстраниха "Яблоко" от парламентарните избори
Украйна продължава да мълчи за падналия дрон край Кардам
Демерджиев: Престъпленията от млади хора са феномен, с който ще се борим
Мистериозен хищник в Полша плаши местните хора
Момичетата, задържани за убийството на Георги в Пловдив, обжалват мярката си
Мегасблъсъкът Фюри – Джошуа е все по-близо: Избраха място и дата
Над 20 000 фенове ще викат за ЦСКА срещу Макаби Тел Авив
Джанлоренцо Бленджини подписа нов договор България
Клубове от Висшата лига се борят за архитекта на трансферите на Борусия Дортмунд
Левски с новина за Никола Серафимов
Левски е на крачка от плейофите – без нова драма като в Крайова
Венера е във Везни: 5 зодии с повече щастие и късмет до 10 септември 2026
Бързо почистване преди пристигането на гости
Ортопедът д-р Росен Георгиев: Когато загубим мускулен тонус, често се появява дискова херния
Димитър Бербатов: От страх да не успея, съм успял
Погача за Голяма Богородица
Как да прекратим токсичните взаимоотношения, без да се разделяме с партньора
FDA лицензира първата лиофилизирана кръвна плазма за употреба в САЩ
Безплатни прегледи за рак на гърдата в Разлог
Пациентски организации оспорват прехвърлянето на регионалните картотеки на медицинска експертиза да преминат от РЗИ към НЕЛК
Как да се възстановим след интензивна тренировка?
Разширяват с нови специалности безплатните детски прегледи в бургаската болница "Света Анастасия"
Защо се подуваме преди цикъл?
Закопчаха четирима с дрога във Варна
Полицията във Варна спипа двама младежи с нередовни МПС-та
Вътрешните министри на България и Турция обсъдиха "новото поколение престъпни структури"
„След хоризонта“ - изложба смесена техника представя Георги Кенаров в галерия “Графит”
Клиент разби вратата на офис, друг на магазин във Варна
Осигуриха втори специализиран бус за превоз на хора с увреждания във Варна