IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

100 трилиона дълг: Затъва ли светът и какви са последствията?

Това е предпоставка за световна финансова нестабилност

100 трилиона дълг: Затъва ли светът и какви са последствията?

Снимка: Pixabay

Според последни проучвания световният външен дълг скоро ще достигне 100 трилиона долара, а общия дълг в целия свят вече достигна 300 трилиона. Светът е натрупал огромни дългове през последните години. Това поставя под въпрос финансовата стабилност в световен мащаб. Затова Bloomberg TV Bulgaria попита водещи експерти какви ще са последствията от трупащия се световен дълг.

Димитър Георгиев, ръководител „Финансови пазари“ в „ЕЛАНА Трейдинг“:

Има проблем с растящата планина от дълг, но този проблем редовно се надценява. Причината за това е, че живеем от векове в постоянна инфлация, която постоянно обезценява стойността на парите. Важно е да гледаме дълга спрямо БВП на страните. Когато погледнем тези данни, те не са толкова стряскащи, но са притеснителни.

Въпреки устойчивата инфлация в годините, правителствата по света не успяват да укротят разходите си, за да използват инфлационната възможност да намаляват дълга спрямо икономиката. Виждаме прекомерни разходи и дефицити в много от разтитие икономики. Това, от което има нужда светът и всяка една демократично управляване страна е значително ограничаване на дела на държавата в икономиката, намаляване на държавните разходи и съкращаване на една голяма част от администрацията. Проблем с дълга има, но той не е толкова голям и не очаквам сериозна финансова криза. Трайното решение е намаляване на дела на държавата в икономиката.

Николай Ваньов, управляващ директор на MK BROKERS:
Според последния доклад на МВФ общия световен дълг е 334 трилиона. На първо място трябва да си зададем въпроса доколко задлъжнялостта е новото нормално. Само за последното десетилетие тя нараства със 100 трилиона долара. Делят на дълга към БВП също расте сериозно. Това е съпроводено с изместване на паричните политики.

Светът промени начина си на виждане за задлъжнялостта от нещо, което да е проблем на растежа до нещо, което да го стимулира. Виждаме го от всяка една криза от 2008 г. насам. Всяко едно затруднение е посрещнато с монетарни улеснения от централните банки. Това натрупване на дълг само по себе си не води до проблеми или притеснения.

Още повече, че задлъжнялостта в света в момента е под нивото от второто тримесечие на 2021 г., когато надхвърли 360 трилиона долара. През 2022, 2023 и сега през 2024 г. съотношението дълг към БВП сериозно намалява, продиктувано от инфлацията. Следователно инфлационните процеси ще са водещи при регулацията. Комбинацията от действията на централните банки и инфлационните цикли, до което те водят, ще пренастроят икономиката, което не е непременно лошо. Не бих казал, че това нарастване на задлъжнялостта е непременно негативен икономически фактор. То просто е свързано с промените на начина на водене на икономика, която се установи през последните две десетилетия.

Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи мобилна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата