Затоплянето на моретата в Европа, включително и на Черно море, е сред причините за това континентът да е най-бързо затоплящият се в света. Това заяви бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов в предаването "Брюксел 1".
По думите му проблемът със сегашната гореща вълна е, че идва много скоро след предишната.
"Виждаме вече едно увеличаване на честотата, но също започва по-рано. Тя започна през юни, нормално е тези крайни горещини да ги видим през юли месец", каза още Попов.
Той е на мнение, че горещата вълна съвпада с една много тежка суша в Европа, което е може би най-голямото засушаване от 100 години насам.
"Тези явления ще имат огромен икономически ефект - селското стопанство може да пострада, да има намалена работоспособност, пътната инфраструктура може да пострада", каза още бившият екоминистър пред Bulgaria ON AIR.
Според него по отношение на грижата за околната среда в България не правим нищо кой знае какво, заяви още Попов. По думите му сме пасивни както по отношение на доброто, така и по отношение на лошото.
"Едно от лошите неща, които правим, е строителство върху природни обекти - например, върху дюни - това е голяма битка, която водим. В полите на Витоша се запечатват естествени задържащи ретенционни площи, които би трябвало да поемат вода, ако има тежки валежи. Те се застрояват с квартали", алармира специалистът и призова да се грижим по-добре за реките и язовирите си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase."Екологичните последици за Украйна след войната са в рамките на стотици милиарди. Тъй като и моретата, и природата на Украйна не са изолирани национални активи, те са глобални активи. Трябва да бъдем много добре подготвени - с технологии, с планове за възстановяване на околната среда в Украйна, защото без нея, включително и огромното миниране там, просто няма как да се изгражда нова градска и пътна инфраструктура, да има живот", заключи той.