Скандалът около проекта АЕЦ „Белене“ затресе държавата и той започна с едно уволнение, което обаче все още не е факт. В крайна сметка жълт картон получи този, който поиска отстраняването на шефа на НЕК.
Министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков обяви във вторник, че е уволнил Красимир Първанов, защото е подписал договор с обвързващи клаузи, с което превишил правомощията си.
„Това, което стана, е, че изпълнителният директор Красимир Първанов постфактум ми каза, че е подписал два документа – единият е меморандум, който е с пожелателен характер, той е с тримесечен срок и това е време, в което двете страни ще преглеждат новите изисквания за безопасност.
Вторият документ е Допълнение 12, което вече е с двумесечен срок и който изисква до края на този двумесечен срок, до 1 юни т.г., двете страни да подпишат окончателен договор за изпълнение, доставка и строителство.
Този вариант на Допълнение 12 беше обсъждан от мен, зам.-министъра, БЕХ, НЕК, преговарящия екип още миналия четвъртък и изрично не беше приет. Така че това, което е направил Красимир Първанов, е, че е подписал това допълнение 12 в разрез с решението на борда на директорите на НЕК, на моите изрични инструкции по отношение на този документ и на Вашия политически мандат за мораториум“, обясни ситуацията Трайков пред премиера на правителственото заседание, на което беше изслушан и Красимир Първанов.
Според директора на НЕК обаче в споразумението няма текст, който да задължава правно страната да подпише договора за АЕЦ "Белене" до два месеца. Той обясни, че с новия документ се удължават сроковете на вече изтеклото предишно споразумение на 31 март.
От изказването му стана ясно, че той е съгласувал действията си с ресорния вицепремиер Симеон Дянков, който му казал да подписва, а Трайчо Трайков бил информиран с имейли.
Първанов е категоричен, че е „бушон“ и няма нищо вярно в думите на енергийния министър. Той отбеляза, че може да бъде освободен от поста само от БЕХ, а не от министъра.
В официално съобщение на руската компания „Атомстройекспорт“ обаче се посочва, че подписаното във вторник в София Допълнение 12 (към Споразумението от 29.11.2006 г. за изграждане на АЕЦ „Белене“) „удължава срока на действие на Споразумението до 30 юни 2011 година за окончателното съгласуване на всички документи, съставляващи контракта ЕРС (за проектиране, доставка и изграждане).
Съгласно условията на Допълнението съгласуваните документи трябва да бъдат парафирани по надлежния начин от упълномощени представители на двете страни до 1 юни 2011 г.“, се казва още в прессъобщението на „Атомстройекспорт“.
В момента юристи по международно и корпоративно право готвят правен анализ доколко и как подписаното във вторник Допълнение 12 за строителството на АЕЦ "Белене" ангажира България, стана ясно от думите на Трайков.
Без да коментира по какъв начини ни обвързва подписаното споразумение, премиерът Бойко Борисов обаче заявява пред министрите си, че интересът ни е защитен и националната сигурност не е застрашена, за което правителството беше атакувано от опозицията в парламента.
От думите на премиера стана ясно, че има разнобой в мненията на вицепремиера Симеон Дянков и Трайчо Трайков. Той призовава "те да се разберат и да му кажат дали да се строи „Белене“, или да се отива на съд".
По-късно премиерът заяви, че Красимир Първанов не е уволнен, а към Трайчо Трайков е отправено последно предупреждение, тъй като било груба грешка от страна на икономическия министър да говори, преди да е разговарял с Дянков.
Преди това обаче Борисов бе категоричен пред министрите си, че шефът на НЕК ще бъде уволнен, ако се окаже, че наистина е прескочил Трайков.
Депутатите в парламента пък очакваха икономическият министър и премиерът да им докладват за случващото се, но Трайков замина за Москва, а Симеон Дянков, който всъщност е водил преговорите, е в САЩ.
Президентът Георги Първанов пък разбрал за подписаното споразумение от медиите.
"Интересите на България са напълно защитени", каза по-късно вицепремиерът Симеон Дянков пред БНТ. Той отрече да има конфликт между него и министър Трайков, напротив, говорили по темата всеки ден.
Коментарът по темата Дянков направи от САЩ, където има поредица от срещи с българската общност. Той обясни, че е бил в течение на преговорите и действията на шефа на НЕК.
"Очаквам вицепремиерът да се прибере от чужбина и през почивните дни ще постигнем по-голяма яснота по отношение на ситуацията около АЕЦ "Белене", каза на свой ред министър Трайков .
По отношение на отправеното му предупреждение от премиера Борисов, Трайков обясни, че ще го коментира, след като се върне в София и след като министър Дянков също се прибере от чужбина.

Възможността за отпадане на някои мита окрили щатските индекси
ЕНП залага на крайната десница за разхлабване на екологичните разпоредби в ЕС
Кадър на деня за 5 ноември
Просрочените потребителски задължения в САЩ се увеличават заради студентските заеми
Нагел от ЕЦБ отхвърли идеята, че инфлацията се установява под целта от 2%
"Милан" и "Интер" придобиха градския стадион "Сан Сиро" за близо 200 млн. евро
Райската ябълка е пълна с полезни вещества
От HelpBook: Дупки и повреден асфалт в столичния район "Слатина"
Защо виждаме петна пред очите
Helpbook: Отрязаха здрави тополи до метростанция в София
Вселената изпраща знаци на четири зодии на 6 ноември
Три кристала за чиста енергия в дома
Мачовете по телевизията днес, 6 ноември
България го закъса: Съдбовно решение за Карлос Насар
Цървена Звезда продължава да гази в Евролигата
Холанд пак вкара, но този път бе засенчен от Фодън
Краят на хегемонията: Лудогорец е посмешище, а Левски лети
Велика вечер за Брюж и провал за Барса: Каталунците се спасиха от тотален провал в шоу с шест гола
Дневен хороскоп за 6 ноември, четвъртък
От хип-хоп клубовете в Харлем до подиумите на Висшата мода – историята на streetwear стила
5 кристала, които ще повишат вибрацията в дома ви
2 зодии с голям напредък до края на 2025
Милена Аврамова за филма „Рожден ден“: Вселената започва да работи, когато правиш нещо хубаво
Лесни трикове за намаляване на кортизола
Британското посолство отговори на Борисов за "Магнитски"
Желязков: Работодатели, синдикати и правителство могат да работят само в своята пълнота
Варна отбелязва Нощта на театрите с концерт и марка с лика на Добри Христов
Българин е ранен в Косово
Талантите на Черно море до 14 г. победиха лидера и излязоха на първо място
Пияни и дрогирани шофьори ще плащат чуждата кола, с която са направили престъпление
Опасна ли е за Земята черната дупка Gaia BH1
Как да пробудим съзнанието си
В САЩ откриха, че човешкото сърце е способно на самовъзстановяване
Най-голямата паяжина в света е открита в пещера между Албания и Гърция
James Webb открива следи от първите гигантски звезди
Американски физик за възможността 3I/ATLAS да има извънземен произход