В България се чувства духът на солидарността, заяви генералният секретар на ООН Бан Ки-мун след разговора си с министър-председателя Бойко Борисов. Той е на официално посещение у нас по покана на премиера Борисов.
Гостът заяви, че за него е чест да е първият секретар на ООН, който посещава България след прехода на страната към демокрация. Това посещение става още по-специално, защото се случва на Гергьовден и в Деня на българската армия утре, каза Бан Ки-мун и отбеляза активната роля на българските военни сили в мироопазващите мисии на ООН по целия свят.
Премиерът Борисов отбеляза поетия ангажимент от страна на Бан Ки-мун още по-активно да работи по освобождаването на тримата ни отвлечени пилоти в Судан. Ще бъдем щастливи да ги видим отново на свобода, каза още премиерът.
По думите на Бан Ки-мун на днешните разговори са обсъдени широк спектър от проблеми, сред които Западните Балкани, Близкия изток, промените в климата, корупцията и борбата с организираната престъпност.
Той благодари на премиера за усилията на страната в сферата на регионалното сътрудничество и глобалната сигурност. Генералният секретар на ООН отбеляза, че България от получател на помощ за развитие от ООН става донор.
Искам да отбележа изключително силното лидерство и политическа воля за съвместна работа с ЕС и ООН в областта на борбата с престъпността и корупцията, заяви Бан Ки-мун.
Отново изразявам подкрепата си за политическото лидерство, на което сме свидетели и което вече е отбелязано от Държавния департамент на САЩ и от ЕК, добави той.
Бан Ки-мун посочи, че най-важното е да има силно лидерство и поет силен ангажимент. "Това съм го научил в многото трудни ситуации, с които е трябвало да се справям. Надявам се, че ще продължите да проявявате това лидерство.
Съвременните предизвикателства излизат извън националните граници и затова трябва да се справяме заедно", каза гостът. Той благодари на премиера за неговия ангажимент към общия дневен ред за поддържане на мир и осигуряване на развитие.
Моето посещение тук, надявам се, ще доведе до засилване на партньорството между България и ООН, добави Бан Ки-мун.
В отговор на журналистически въпроси гостът отбеляза, че Съветът за сигурност е приел две важни резолюции, свързани с Либия, като с едната въпросът за неспазването на човешките права е отнесен към международния съд.
Прокурорът от Международния наказателен съд Луис Морено е започнал разследване. Той е представил информация на Съвета за сигурност, като е казал, че ще разследва и ще повдигне обвинение срещу отговорните за нарушението на човешките права, отбеляза Бан Ки-мун.
Напълно подкрепям принципа, че когато има нарушение на човешките права и на международните хуманитарни закони, хората, които ги нарушават, трябва да бъдат изправени пред правосъдието.
Министър-председателят Бойко Борисов отбеляза, че съдът е трябвало да се самосезира, още когато в затвора в Либия са били измъчвани българските медици.
"В пълен обем подкрепяме действията, които ООН подкрепя. Всеки, който си позволява да третира по този начин свои или чужди граждани, трябва да си понесе своите последствия и в правовите държави това става по съдебен ред", добави премиерът.
На въпрос дали убийството на членове на семейството на Кадафи се оправдава от резолюцията на ООН, Бан Ки-мун отбеляза изявлението на НАТО, според което военната операция не е насочена към цивилни граждани, а към военни обекти.
Смятам, че се полагат максимални усилия да се предпази цивилното население, добави гостът.
Попитан за събитията в Сирия, генералният секретар на ООН отбеляза, че за четвърти път е провел телефонен разговор с президента Башар ал Асад и го е призовал да проведе смели решителни реформи, да слуша по-внимателно своя народ и когато предприема мерки, като вдигане на военното положение, те да бъдат незабавно приложени.
Човешките права трябва да бъдат напълно защитени, хората, които мирно протестират, трябва да бъдат предпазени, каза Бан Ки-мун.
Той е призовал сирийския президент да приеме екип на ООН за оценка на хуманитарните нужди на Сирия, тъй като има сериозна тревога за хуманитарната ситуация в градове с интензивни демонстрации, където силите за сигурност предприемат насилствени мерки срещу демонстрантите, отбелязва БТА.