Депутатите няма да получат коледни премии, обяви председателят на Народното събрание Цецка Цачева в интервю пред БТА.
"Последно по линия на бюджета на НС разписах за над 610 хиляди лева икономии от възнаграждения на народни представители, които са върнати в бюджета. Това е калкулирано към края на годината. От края на 2009 г. неоктлонно следваме този принцип, работата ни е прозрачна и има строга отчетност на публичните средства", обяви Цачева.
Тя не пожела да коментира дисциплината на народните избраници с мотива, че те не са чиновници и не могат да получават оценки за дисциплина.
"Смея да твърдя, че по начина на организиране на работата на парламента като демократично изградена институция, където трябва да се сблъскват гледните точки на различни политически сили, на гражданското общество, на неправителствените организации, НС работи нормално така, както по конституция е зададена рамката на неговата компетентност", отчете председателят на парламента.
Цачева обаче не пропусна да похвали премиера Бойко Борисов, който по думите й е много активен в пленарната зала.
"Не съм правила статистика, но едва ли в новата история на България, последните 20 години, има премиер , който по-често да е бил в пленарна зала и ако това се съотнесе към правото и задължението на президента да се явява в залата да отправя послания към депутатите, само на тази плоскост, ако съпоставим нещата, ще се види дали има бягство от страна на министър-председателя от пленарна зала", обяви парламентарният шеф.
По думите на Цачева не може да става и дума за намеса на изпълнителната власт при вземането на законодателни решения от ПГ на ГЕРБ.
"Няма как да се случи. България е парламентарна република, където строго действа принципът на разделение на властите. Самият факт, че не винаги правителствен законопроект е гласуван от депутатите, е доказателство", подчерта Цачева.
Тя бе категорична, че няма да има драма в едно бъдещо президентско вето на Росен Плевнелиев.
"По посока на очакванията съм оптимист, че ще виждам президента на България по-често в сградата на НС, в пленарната зала", изрази надежда Цачева и продължи:
"Участието на Плевнелиев в дебата, свързан с Лисабонския договор, организиран от парламента, е знак, че той, който по конституция е обединител на нацията, ще използва дадените му правомощия и най-вече чрез диалог ще търси по-голяма съгласие".
Председателят на парламента определи като един от приоритетите през зимната парламентарна сесия на 2012 година да бъде приет законът за гражданската конфискация.
По думите й той е изключително важен, защото има отношение към междинния и окончателния доклад по механизма за оценка и сътрудничество в правосъдието и вътрешен ред и сигурност.
"След приемането му ще следва позицията на част от нашите европейски партньори по отношение на членството ни в Шенген", допълни още тя.
Парламентарната шефка бе категорична, че не вижда обективни причини за предсрочни парламентарни избори. Според нея подобни прогнози се дължат на субективното желание на опонентите на ГЕРБ и на представители на опозицията, които се надяват на по-добри резултати.
"Отговорността е много голяма още от първия ден, когато ГЕРБ сформира еднопартиен кабинет без да разполага с необходимия брой от 121 народни представители. Чест прави, че не влязохме в коалиции, в безпринципни договорки", заяви Цачева и завърши:
"Разбира се трябва да има баланс между стабилността на държавата и добруването на българските граждани. Това ми се иска да бъде пожелание към тях за настъпващата 2012 г. Политиката не е самоцел, а да подобри живота на всеки един от нас".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кои са водещите компании за изкуствен интелект?
Един от най-големите доставчици на авточасти в света отчете по-голяма от очакваното печалба
Очаква се три нови метростанции в София да бъдат пуснати до края на лятото (Галерия)
Конкурент на Nvidia планира IPO за 3,5 млрд. долара
SOFIX отчете 0,39% ръст до 1231,82 пункта
ЕС ще разпредели повече безплатни квоти за емисии на индустрията
Русия губи територии във войната с Украйна
3 зодии ще открият съдбовната любов на 5 май
Маратон "Розова долина" насърчава двигателната активност на населението
Централна прогноза
Линдзи хвърля патериците, отива на бал + СНИМКИ
Безкрайните издънки на Челси почти спасиха Форест, ужасяваща контузия на Стамфорд Бридж
Десподов легна под ножа
На феновете на ЦСКА не им пука за титлата на Левски, готвят нещо велико
Голяма новина за Любо Пенев
Фабрицио Романо съобщи за голям трансфер, замесен е Меси
София става част от световното турне на Oliver Tree
"Дяволът носи Прада 2" поведе българския боксофис
3 китайски зодии привличат късмет на ангелската дата 5/5
Дневен хороскоп за 5 май, вторник
Изберете цвете и вижте какво ви очаква през май
Day Off: Family Time дава начало на ваканцията с цветни игри на открито за цялото семейство
Пожарникари от Варна отбелязаха професионалния си празник и почетоха паметта на Илия Дончев
Пуснаха на свобода д-р Хасърджиев срещу 60 000 евро
Хороскоп за 5 май 2026
Предлагат въвеждането на професия "Треньор"
Кметът на Варна обяви поръчка за възстановяване на панорамния път за Златни пясъци (СНИМКИ)
Спартак (Вн) с инициатива към феновете за мача с Добруджа
Археолози откриха редки монети с библейски пророчества: Символизират края на света
Учени създадоха „жива“ пластмаса, която се разгражда напълно при подаден сигнал
Китай планира мащабно разширяване на космическата си станция „Тянгун“
Curiosity и Perseverance с нови панорамни изображения на Марс
Artemis III: Новата лунна мисия на НАСА набира скорост
Европа наблюдава Земята: Четирите сателита „Сентинел-1“ вече са в експлоатация