„Не сте ми дали мандат да синхронизирам данъците с тези в ЕС”, обясни премиерът Бойко Борисов по време на парламентарния контрол.
Обяснението беше в отговор на питане на Иван Костов от „Синята коалиция”. Костов попита Борисов дали по време на неформалната среща на лидерите на Европейския съюз на 30 януари в Брюксел премиерът ни е изразил особено мнение за политиката по координация и синхронизирането на данъчното законодателство, свързано с пакта "Европлюс".
„Защо сте се съгласили с горе посочения ангажимент за хармонизиране на данъчната политика с договарящите се страни? Как ще реализират волята на Народното събрание и поетото задължение, да няма уеднаквяване на ставките, след като двете решения си противоречат?”, попита Костов от трибуната на парламента.
Премиерът Борисов обясни, че по време на разговорите на неформалната среща на лидерите на Европейския съвет е следвал волята на Народното събрание.
„Да не поемаме ангажименти за хармонизиране на данъчната си политика. Това, което гласувах с декларацията на лидерите, е свързано с проблемите с данъчни измами и вредни практики, а не за уеднаквяване на ставката”, обясни Бойко Борисов.
"Това е едно от възможните тълкувания. Боя се обаче, че германската страна дава друго тълкувание на декларацията", опонира му Костов.
„Въпросът е, че този текст е част от германския натиск да се хармонизира данъчното законодателство. Имайте предвид, че скоро Германия ще се върне на тази теза и ще постави отново този въпрос. Защо вие като шведския премиер не изразихте особено мнение, а се съгласихте с този текст?”, продължи да настоява лидерът на ДСБ.
Борисов от своя страна също продължи да обяснява, че страната ни не е поела ангажимент за координация на данъчните ни ставки с европейските.
„Българският парламент е за това, за да се чуват дебати и различни мнения. Именно по подобни теми, те са 4-5 в съвременната ни история, би могло да се направи така, че парламентът да бъде не само защита на националния интерес, а и да бъде последна инстанция”, поясни Борисов.
Той допълни, че въпреки огромния натиск на Германия, която е най-големият данъкоплатец в ЕС, не би тръгнал срещу волята на българския парламент, който изрично реши да няма синхронизация на данъците ни.
„Не изложих особено мнение, както това направи шведският премиер, но в своето изказване аз категорично съм заявил на колегите си, че ние няма да подпишем този документ. Защото сегашната данъчна политики ни дава някакво предимство в момента.
Аз отивам да подписвам този договор с мандат от вас, а вие не сте ми разрешили да го правя”, завърши Борисов.
След това премиерът си тръгна от парламента, без да отговаря на журналистически въпроси.