Има сериозни основания да се смята, че активността на полицията и Антикорупционната комисия в Министерството на енергетиката не е случайна. Мнението е на директорът на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията Димитър Марков.
"Има логика в опасенията на повечето наблюдатели, че става въпрос за политически мотивирани действия, тъй като ако погледнем и по-назад във времето, ще видим, че хронологически тези институции се активизират на вълни. И тези вълни много често съвпадат с някои политически явления, събития, конфликти”, коментира Марков в студиото на “България сутрин”.
Според него не се виждат осъдителни присъди за корупция по високите етажи на властта. Видимо е друго - започват се разследвания, съвпадащи с политически конфликти. Те са показни и шумно отразявани, обясни експерта.
Случаят с кмета на Варна поставя още въпроси – защо между подаването на сигнала, разрешението за претърсване и самото претърсване има месеци мълчание? Според правния анализ това буди съмнения за избирателно и политически мотивирано прилагане на закона.
"Обществото трябва да е убедено защо един случай може да се бави една година, а друг - да се развие в рамките на дни. От Антикорупционната комисия не сме чули признание, че има проблем с капацитета. Затова остава усещането, че действията са избирателни, насочени главно към опозиционни фигури - независимо коя партия е на власт", каза още Марков пред Bulgaria ON AIR.
По отношение на договора с "Боташ", който бе подписан по време на служебното правителство, експертът подчерта, че въпросът е прекалено политизиран. Едни твърдят, че е изгоден, други – че е катастрофален.
Единственият начин обществото да получи обективен отговор е чрез проверка от компетентните институции, придружена с ясни аргументи и прозрачност. Дотогава обаче оставаме в капана на медийни престрелки и подозрения.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.