Конституционният съд за пореден път потвърди противоконституционната дейност на това парламентарно мнозинство, заяви депутатът от левицата Мая Манолова в парламента.
Коментарът й беше по повод решението на Конституционния съд, който обяви за противоконституционна комисията за помилванията и даването на българско гражданство през двата мандата на президента Георги Първанов и вицепрезидента Ангел Марин.
"Конституционният съд връща достойнството на парламента. Президентът Плевнелиев има повод да почерпи, защото оттук и занапред подобни комисии, които да го тормозят, няма как да бъдат създавани", добави Манолова.
Според нея подобни комисии показват, че управлението на ГЕРБ върви към своето изчерпване. Депутатът от левицата напомни, че бяха създадени комисии срещу Георги Първанов и срещу Сергей Станишев.
„Всеки един от тези опити катастрофира горе-долу по един и същи начин”, отбеляза Манолова. По думите й всяка комисия, ръководена от Яне Янев, е смешна и бутафорна.
„Няма да има такава комисия”, отсече Любен Корнезов по повод намеренията на Янев да прави нова временна комисия. „Очевидно има намерение да създаде ГМО-комисия”, добави Мая Манолова.
Тя обясни, че няма нищо извънредно в случаите, за които става дума и има други форми, които могат да контролират дейността на министрите наред с парламентарния контрол. Така например правната комисия може да се занимава с въпросите на даването на гражданство и дейността на правосъдния министър, а бюджетната комисия може да контролира опрощаването на държавни вземания в частта, която касае изпълнителната власт.
„Очевидно Яне Янев не може да живее без комисия. Ако парламентарното мнозинство смята да го използва за маша още веднъж, тяхна воля”, отсече Мая Манолова.
Любен Корнезов коментира, че в 20-годишната практика няма случаи конституционните съдии да си правят самоотвод. „След като станеш конституционен съдия, си хвърляш политическата мантия или своите пристрастия и служиш само на Конституцията”, обясни червеният депутат.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Ватман хлопнал вратите под носа на пътник: "Ще се научите да идвате навреме"
Отлични финанси за четири зодии през април
Рецепта за дубайски трюфели с шамфъстък
Защо комарите хапят някои хора повече от други
Четири жени са убити при украинска атака в руската Белгородска област
ЦСКА излиза да смачка бивш на Левски
Драма в Италия: Милан и Торино си набутаха 5 гола
Провал за Зографски, не успя да влезе в първите 30
ЦСКА и Левски бият с по 3:1
Илиан Илиев каза защо не успя да спъне Левски
Еуфория на "Герена": Хулио Веласкес със силни думи за Левски
Нумерологична прогноза за 22 март
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона