Развитието на ядрената енергетика в България винаги се е ползвало с широка подкрепа сред българските граждани, обясниха от Института за социални изследвания и маркетинг часове преди изненадващо да стане ясно, че американски инвеститор има интерес да инвестира в строежа на АЕЦ “Белене“.
Според техните данни при евентуално провеждане на реферндум за възобновяване на строителството му 32 на сто от участващите в социологическото проучване са заявили, че ще подкрепят идеята. Точно с десет процента по-малко от анкетираните са на обратното мнение – на общонационално запитване те биха гласували против подновяване на строителството на “Белене“.
Около 46 на сто от избирателите обаче все още не са готови да заявят категорична гледна точка. 24% са заявили, че нямат намерение да гласуват на референдум, а 22 на сто за момента нямат отговор какво смятат да направят.
БСП официално внесе подписката в Народното събрание в края на юли. Около 770 000 хиляди души са се подписали с искане за свикване на референдум за втората атомна централа.
Директорът на института Мира Радева дебело подчерта, че най-важното при провеждането на запитването е да се проведе информиран избор. По нейни думи в момента има неяснота около подробностите за строителството и договорите и хората не могат добре да се ориентират в ситуацията.
Според нея идеята на управляващите парламентарните избори и референдумът да се проведат едновременно, всъщност ще има негативен ефект върху ГЕРБ, защото по-голяма част от обществото подкрепя тезата на опозицията за продължаване на проекта.
Според Радева като цяло в момента има сблъсък между вижданията на хората за политическите идеи и действията на партиите и институциите. Всички институции в момента страдат от голяма криза на доверие, а гражданите “не изпитват вяра никого и нищо“. Те се дистанцират от политиката и искат да намерят нов “политически актьор за новия сезон“.
68 на сто от анкетираните смятат, че не могат да влияят на властта и нищо не зависи от тях. 60% пък вярват, че изборите у нас са манипулирани и техният глас няма значение.
72 на сто от анкетираните са заявили, че не одобряват основната политиката на правителството за инвестиране в инфраструктура, която от своя страна да развие икономиката. Тези хора са на позицията, че кабинетът трябва да осигури работни места, защото “не ядат асфалт“.
Според Радева голяма част от кризата на доверие в политическата класа идва от пропорционалния метод на гласуване. По нейни думи той е трябвало да бъде променен в мажоритарен още в началото на прехода, защото хората обвързват пропорционалния вот с комунизма. Радева обаче беше скептична, че скоро ще се предприемат стъпки за въвеждането на мажоритарен вот.
Криза на доверието има и в останалите институции. Народното събрание се ползва с подкрепата само на19 на сто от хората. С по ниско доверие се ползват само Прокуратурата(19%), ДАНС(18%) и Съда(16%).
Президентството се ползва със сравнително високо доверие – 40%, същото важи и за полицията – 36 на сто от анкетираните вярват на органите на реда. Армията остава малко след това с доверието на 34%, а правителството – 30 на сто.
Сред медиите с най-голямо доверие се ползва телевизията – 43% от анкетираните, на радиото пък се доверяват 32 на сто от запитаните.
Интересно в случая е, че социалната мрежа Facebook и вестниците се ползват с едно и също доверие – 26 на сто.
Според Мира Радева обаче тези 26% са тотално различни. По нейни думи политиците трябва да се опитат да стигнат до почитателите на социалната мрежа, но не трябва да загърбват и потребителите на традиционните медии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.