Премиерът Марин Райков се срещна извънредно с кметовете на Девин и Неделино заради проблеми в двете общини.
Във връзка със свлачището в Неделино е било решено, че общината ще получи предварително субсидията си от държавния бюджет, която трябваше да се изплати редовно през юли 2013 г. С тези средства ще започне работата по овладяването на проблема още от утре, съобщиха от правителствената информационна служба.
Успоредно с това премиерът разпореди спешното свикване на Комисията по бедствията и авариите, която в момента се създава в рамките на настоящия състав на Министерския съвет. Комисията ще заседава утре, за да разгледа конкретните планове и финансови параметри на исканата от община Неделино помощ във връзка с трайното решаване на проблема.
Над 500 жители на Неделино и съседни села протестираха вчера, настоявайки за отпускане на финансиране за опасно свлачище. Искането на протестиращите беше правителството да осигури необходимите 300 хил.лева за укрепителни дейности на свлачището в с.Тънка бара, което остави без жилища няколко семейства.
Райков е получил уверенията на министъра на вътрешните работи Петя Първанова и на министъра на финансите Калин Христов, че има достатъчно налични бюджетни средства във фонда за бедствия и аварии и няма проблем общината да получи исканите средства. Те ще бъдат предназначени както за разрешаването на проблема със свлачището, така и за този със срутения мост, който държи в изолация няколко населени места в региона.
Във връзка със ситуацията с болницата в Девин ще се работи в две посоки – спешно решение на нуждите на хората от здравна помощ и лечение сега и от друга страна по-дълготрайно решение относно проблемите на болницата.
Министърът на здравеопазването Николай Петров е запознал премиера със стартиралата работа по създаването на кабинет и възможности за прием за стационарно лечение, оборудван с най-необходимата медицинска техника в сградата на “Спешна помощ” в Девин.
Заедно с това за жителите на града ще бъдат предоставени подвижни лаборатории, оборудвани с допълнителна медицинска апаратура. Целта е всички спешни случаи да получат нужната грижа на място, да бъдат стабилизирани и да бъдат транспортирани за лечение в Смолян.
Министърът на финансите Калин Христов е предложил да се търси начин общината да стартира нужните процедури, така че да бъде прехвърлен запорът от сградата на общинската болница към друг адекватен имот на общината, за да бъде гарантиран интересът на кредиторите. Целта е в момента, в който сградата на Общинската болница бъде освободена от тази тежест, тя да бъде предоставена на Министерство на здравеопазването, което от своя страна да осигури по-нататъшното менажиране и функциониране на болницата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Инвеститорите на Wall Street отново избягаха от производителите на чипове
Moldindconbank ще изплати на акционерите дивидент от 20,3 млн. евро за 2025 г.
Пазарът на бизнес имоти в света: Сделките се забавят, но не се спират
Няма признаци за недостиг на керосин в ЕС
ФНИБ е сключила предварителен договор за продажбата на Камбаните Грийн Офиси
SOFIX записа седмичен ръст от 0,27% и затвори при ниво от 1 248,31 пункта
Азбука на детските обриви: Как да разбираме езика на кожата?
Лесен хляб от червена леща
Рецепта от тефтера на баба: Царевичен хляб
Обичаи за здраве и задължителни ястия за трапезата на Еньовден
Късна емисия
Къде спортуват децата: Спортна площадка без ток, с боклуци, счупени греди
Мачовете по телевизията днес, 6 юни
Легенда на Германия се раздели с жена си + СНИМКИ
Участваш на Мондиал 2026 - носиш по 5000 долара дневно на клуба си
Марин Петков: Липса на концентрация, малшанс и грешки
Капитан Турицов: Нямахме късмет и допуснахме грешки
Шок за Байерн и Германия: Карл се контузи, май пропуска Мондиал 2026?
Таро карта за 6 юни, събота
Дневен хороскоп за 6 юни, събота
Поверия за ангелската дата 6/6
Късмет с парите за 3 зодии в седмицата от 8 до 14 юни 2026
Промените, които очакват всяка зодия през юни 2026
Задължителни ястия за Летен Тодоровден на 8 юни
Възможен ли е умисъл на нотариуса по сделките в "Баба Алино"?
Изследване: Над 60% търсят съвети за психично здраве от изкуствения интелект
Крадци атакуват по обед жилищата, докато собствениците им са на работа
Спират разходките с кораби и регата в Балчик заради съмнения за дронове
Каква е посоката на кабинета „Радев“?
По-малко обяви за работа спрямо миналата година отчита българският пазар на труда
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
Кучета-роботи ще охраняват Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико
The Exploration Company с успешен тест на системата за приземяване на капсулата Nyx