Левицата предлага законови промени, целящи защита на потребителите от злоупотреба на естествените монополи при предоставяне на услуги.
На работна среща в парламента по темата депутатът Явор Куюмджиев заяви, че стремежът е потребителите да бъдат улеснени, като в Закона за енергетиката се промени изцяло начинът, по който комуникират с монополите, предоставящи комунални услуги.
Едно от предложенията е ако потребителят е получил сметка за ток, парно или вода, надвишаваща с определен значителен процент фактура за минал период, да не е длъжен да я плаща, преди да подаде жалба. В момента дори и да не е съгласен с нея, клиентът първо трябва да я плати, а после да си търси правата.
Куюмджиев обясни, че промяната ще е в посока доставчикът да бъде длъжен да докаже, че тази услуга е потребена.
Левицата се обяви за отмяна на такса „включване“ на ток след изключването му заради неплатена сметка. Таксата е различна за трите електроразпределителни дружества и се повишава, ако услугата е експресна – включване до няколко часа, включването е дистанционно и т.н. Най-ниската е 19 лева за възстановяване на достъпа от електромер, експресната услуга в случая струва двойно.
Куюмджиев заяви, че тази такса няма икономическа логика, по-скоро се използва като източник на допълнителен приход от съответните доставчици и като наказателна мярка към клиентите.
Левицата предлага улесняване на процедурата за проверка при съмнения за неточни показания от измервателен уред. В момента клиентът не може да демонтира устройството и да го занесе на проверка, а трябва да направи това с разрешението на собственика, тоест да се жали на съответния доставчик – собственик на измервателното устройство.
От БСП обаче смятат, че в този случай трябва да има институция, която да бъде краен арбитър в съответните спорове.
Друго от предложенията за промяна е свързано с качеството на предоставяната услуга. По думите на Явор Куюмджиев сегашното законодателство дава преимущество на монополите, например в случай, когато се подава по-ниско напрежение и от това следват някакви щети.
От левицата имат и предложения, свързани с изключването на услугата. Червеният депутат заяви, че потребителят трябва да бъде информиран по неоспорим начин за това, а не да се прибере и да установи, че няма електричество.
Депутатът обясни, че е пострадал лично от тази схема, включително и заради неплатен 1 лев.
„Аз съм го преживявал няколко пъти, изключително неприятно е да се прибереш след работа и да установиш, че нямаш ток. Можеш да платиш, като сутринта отидеш в клиентски център, чакайки на опашка. Ако човек няма повечко пари за експресна услуга, трябва да изчака няколко дни. Какво се случва, ако вкъщи има малки деца, ако е зависим от електричеството, какво се случва с хладилници и храни“, риторично попита депутатът.
В дискусията участват представители на потребителски и граждански организации, които също се обявиха за промени с цел защита на потребителите, включително с вариации на тези предложения, например прекъсване на тока в много краен случай или продължаващо ползване на услугата от клиента въпреки спор с доставчика за определена сметка.
Председателят на Комисията за защита на потребителите Веселин Златев заяви, че комисията е открила поредица неравноправни клаузи при проверка на общите условия и тези клаузи все още съществуват.
Още 2011 година сме водили дела срещу две от електроразпределителните дружества и в момента има заведени колективни искове, но не можем да приведем в действие съдебното решение, обясни Златев. От КЗП предлагат усилията да се насочат към правната страна на клаузите в общите условия по договорите между потребителите и дружествата, които поставят клиентите в неравноправно положение.
Куюмджиев покани присъстващите на нова среща следващата сряда, когато се очаква да се коментират конкретните текстове на предлаганите промени в Закона за енергетиката.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Дигитализация и клиентско преживяване: Ролята на финтех сектора
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Европейските фондови пазари неглижираха развитието на конфликта в Иран
Украйна съобщи за унищожаването на установка на "Циркон", разположена в Крим
Икономиката на ЕС - от глобализъм към протекционизъм
Румен Радев, АИКБ: Нужен е ясен пакет от мерки, а не символични компенсации
Централна емисия
Централна емисия
Квантовите тайни: Защо вселената се дели, а не се копира
Експерти: Координационното звено няма да реши проблема с купения вот
Министър Христанов смени шевовете на ИАРА и ИАЛВ
Берое шокира ЦСКА, Левски на полуфинал
Испански гранд има нов треньор
Разкриха плановете за връщането на Малена Замфирова в България
Чутовна издънка и грандиозен скандал в Реал Мадрид заради Мбапе
Важна информация за Фейгин
Модрич подкрепи Чилич в Маями
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Доклад: Лавинообразен ръст на дрогирани и неправоспособни водачи през 2025 г.
Българи масово купуват имоти в Кавала, вдигнаха цената до 2000 евро на квадрат
Във Варна ще вали до Цветница
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога