Разгорещени реплики и дори обиди си размениха депутати по темата за либерализирането на тютюнопушенето на закрито. Спас Панчев от Коалиция за България и Десислава Атанасова от ГЕРБ спориха в студиото на Нова телевизия за по-облекчения режим, след като управляващите внесоха предложение за законови промени.
Панчев, който е един от вносителите на промените, се аргументира, че пълната забрана на пушенето на закрито така или иначе не се спазва и в свободна нация хората трябва да имат право на избор. Същевременно депутатът, който е непушач, призова хората да се откажат от вредния навик.
Звучи шизофренично някой да защитава непушачите и запазването на здравето и да е поддръжник на пушенето, което е основна причина за много болести, коментира Десислава Атанасова.
По думите й има явни доказателства за здравословните вреди от пушенето, което е основна причина за онкологичните заболявания. Атанасова беше категорична, че никакви икономически доводи не са основателна причина да се върне тютюнопушенето в заведенията.
Като говорим за шизофрения, изненадан съм, че бивш министър, който позволи да се откраднат 1.5 млрд. лв. от Здравната каса и беше причина да се закрият здравни заведения, говори за здравето на нацията, отговори й Панчев. Според него пушачите трябва да могат да отидат и да запалят цигара с приятели, а собствениците да решат дали да се пуши или не в техните заведения.
Ще променим само малка част от закона – ще се пуши само в нощните заведения и в заведенията за хранене с обособени за целта помещения. Собствениците на малките заведения под 70 кв. метра ще решават сами дали да се пуши в тях, но също трябва да има вентилационни системи, обясни Панчев. Ще има обозначаващи табели пред всяко заведение, за да не влизат в тях непълнолетни и непушачи. Според него ресторантьорите се оплакват от строгия режим, но пък има и много заведения, в които собствениците няма да разрешат да се пуши, защото те са посещавани от непушачи.
Атанасова попита, ако този законопроект бъде приет, ще подаде ли здравният министър Таня Андреева оставка. Първоначално Андреева се обяви за либерализация на режима, а после беше против нея.
Всеки при нас ще гласува по съвест по проекта, не работим както вашата парламентарна група, заяви Панчев. Ако работехте като нашата парламентарна група, нямаше да има нужда да водим този спор, не му остана длъжна Атанасова.
Депутатът от Коалиция за България попита защо ГЕРБ не са намалили пиенето. От алкохол умират значително повече хора, заяви той. За да защити тезата си, Панчев се обърна и към водещата.
Мила, пияният като излезе от заведението, вади пистолет и убива хора, докато пушачите излизат и си миришат, обясни той.
Двамата депутати се опитаха да защитят тезите си и с лозунги към колегите си." Върнете България на хората, не връщайте тютюневия дим", призова Атанасова. "Гласувайте по съвест, а не по указания на партийните централи", апелира Панчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
Домашен кекс с боровинки и лимонов аромат
Въпреки кризата: Нова детска градина в София стои празна?
Учени: Картофите на Луната вече не са само научна фантастика
Късна емисия
Грузинският патриарх Илия II почина на 93 години
Везенков се завърна с 24, а Олимпиакос срази лидера след шоу на Фурние
С два страхотни гола Арсенал подчини Байер Леверкузен
Байерн Мюнхен - Аталанта
Реал Мадрид съсипа Сити, задава се най-голямата класика в Шампионска лига
ПСЖ разби Челси отново и е на четвъртфинал
Ливърпул уволнява още утре Арне Слот
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той