„За съжаление, днес политиците, слагам и себе си в тази категория, в България произвеждат нестабилност, липсва стабилно парламентарно мнозинство, правителството и парламентът в своята ежедневна работа зависят от партия с ултранационалистически антипазарни възгледи". Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който заедно с естонския си колега Тоомас Илвес участва в Осмата годишна среща на бизнеса с правителството на тема "Как България да тръгне в правилната посока", предаде БТА.
Според него този политически риск продължава и през настоящата година и се отразява върху инвестициите и икономиката.
"За съжаление, проблемът е в това, че днес в България отклоняваме дебата от по-важните неща, включително и чрез националисти, които негласно подкрепят управляващите, същевременно обаче гласно обвиняват европейските компании, а не руските, че са колонизатори", каза той.
Плевнелиев каза в отговор на въпрос, че на този етап ще се въздържи от коментар по доклада на ЕК. Отново искам да се фокусирам върху подхода - дали днес правителството ще излезе с честна и открита позиция, включително и в парламента, и какво ще е отношението им по казаното от ЕК - дали ще търсим някой, който е отговорен, отново "прехвърляйки си топката", или ще си кажем, че ЕК е партньор на България, като добър приятел и добронамерен партньор тя е честна да ни покаже проблемите, а ние трябва да бъдем още по-отговорни и честни да направим качествен дебат за това по посочените от ЕК проблеми как ще постигнем прогрес, каза той.
Искрено се надявам, че ще имаме правилния подход, а не политическите боричкания, отново подхвърлянето на доклада като удобно средство да посочим някой друг. Ще запазя правото си, след като видя накъде тръгват дебатите и посоката, да си кажа и тежката дума, добави президентът.
По време на съвместните си изявления с естонския си колега държавният глава подчерта, че България търси подкрепата и се учи от опита на Естония за въвеждане на електронното правителство и управление.
По думите му въвеждането на електронно правителство е стратегически важно за България и заяви, че е необходимо правителството да се обърне към този приоритет и да осигури съответното финансиране.
Българският президент отбеляза, че постигнатото в Естония е на световно ниво, а страната е спечелила доверието на чуждестранните инвеститори и международните пазари благодарение на своята политика на прозрачност и ефективни институции.
Плевнелиев припомни оказаната експертна помощ от балтийската страна в електронното управление с направената от естонски експерти оценка на ситуацията у нас в тази област.
Росен Плевнелиев припомни, че за първи път по време на служебния кабинет беше изготвен национален интегриран план за въвеждане на електронното правителство, но коментира, че този план в момента седи в някое заключено чекмедже.
"Ние много често си казваме в България, че не сме толкова богати, защото не сме достатъчно ефективни и не надграждаме по националните приоритети, а на всеки четири години ги променяме. Нека този път да докажем с действията си, че електронното правителство, което е пожелано от всички български граждани, на база на националноинтегрирания план, може да намери своята реализация в скорошен период от време", апелира държавният глава.
Още за разговора между Плевнелиев и Тоомас Илвес, вижте в репортажа на Bulgaria On Air.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

S&P 500 записа най-лошия си месец от близо година след нови опасения за AI
Мелони: Ролята на правителството на Италия в Monte Paschi е приключила
Доналд Тръмп не изключи "приятелско превземане" на Куба
Евромиграцията е успешна с 200 млн. евро инвестиции от банките и над 25 хиляди служители
Песимизъм обхваща руснаците и те спряха да харчат
Печалбата на банките у нас е нараснала с 38% през януари до 105 млн. евро
Тодоровден е! Традиции за празника и ритуали за здраве
Времето в събота: Предимно слънчево с температури до 15°
Рецепта за пухкав омлет за закуска
Как да разпознаем лъжеца според психологията
Заявленията за британско гражданство достигнаха исторически връх
Голяма почивка за учениците покрай Националния празник 3 март
Спортът по телевизията днес, 28 февруари
Мачовете по телевизията днес, 28 февруари
Ливърпул - Уест Хям
Барселона - Виляреал
Лийдс - Манчестър Сити
Вълците удариха Астън Вила в дербито на Мидландс
Нумерологична прогноза за 28 февруари
Днес е Тодоровден!
Таро карта за 28 февруари, събота
Дневен хороскоп за 28 февруари, събота
5 рецепти за Баба Марта
Сияние отвътре и отвън – перфектният подарък за 8 март
Истината за колите нов внос у нас – често след сериозни сблъсъци
Арестуваха поредния апаш, шетал по мазетата във Варна
Осъдиха бивш български футболист, пласирал дорга в Англия
Спасиха 8-месечно бебе и 91-годишна жена с въздушните линейки
Варненските театър и опера с жест към дамите за 8 март
Евродепутатите искат семейства с деца между 2 и 4-годишна възраст да не плащат места в самолетите
Мозъкът на „супер-възрастните“ продължава да генерират неврони
Човечеството е на ръба: Кога Земята може да стане необитаема
Прогноза за магнитни бури за 28 февруари – 1 март
Има ли извънземен живот на популярната екзопланета K2-18b
Заболявания, които могат да предскажат появата на Алцхаймер 10 години по-рано
Пълно лунно затъмнение на 3 март 2026 г.: Как да наблюдаваме Кървавата луна?