Управляващи и опозиция влязоха в остър спор в парламента за избора на членове на Сметната палата, които прераснаха в дебати за „живота“ на кабинета и кое управление се е представило по-зле – това на ГЕРБ или настоящото. Дебатът около избора на членове на институцията се сведе до това дали те да бъдат избрани или не предвид предстоящата оставка на правителството и задаващите се предсрочни избори.
Това накара председателят на НС Михаил Миков да вземе думата и да обяви, че „днес тук тържествува дух на деинституционализация“.
„Вместо да обсъдим качествата на хората, които са пред нас, обсъждаме дали да се избира или не състав на Сметната палата. В България последните няколко години има пълзяща деинституционализация и разпад на държавността, има поставяне на частни политически интереси пред нормалното функциониране на институциите“, ядоса се Миков.Той попита кое дава гаранция, че следващото НС ще е по-легитимно от настоящото. Председателят на НС беше категоричен, че такъв дебат и реплики от рода „вие утре няма да съществувате“ отвращават хората.
Днешната дискусия е доказателство, че България е в дълбока институционална криза, отсече Миков.
В началото на дебатите депутатът от „Коалиция за България“ Георги Кадиев, който смята да подаде оставка като депутат веднага след гласуването, призова колегите си да не подкрепят избора за членове на Сметната палата.
Кадиев се аргументира с това, че не се гласуват седемгодишни мандати, когато се очаква оставка на правителството до дни. Той посочи и че очевидно след три месеца предстои „нов закон и нова смяна“.
Диана Йорданова от ГЕРБ пък призова кандидатите за членове на Сметната палата да си подадат оставките. Според нея управляващите нямат право да гласуват назначаването им.
Тя настоя правителството „да си стегне багажа“ и да подаде оставка и заяви, че то е „заченато в грях".
Татяна Буруджиева от левицата пък обвини ГЕРБ, че за тях институциите нямат никакво значение. „Вие искате да не работи Сметната палата, защото така е най-добре, ако може никой да не ви контролира какво правите“, ядоса се тя.
„Вас ви махнаха със самозапалвания и тежки протести, отидохте си, бягайки“, допълни Буруджиева.
Цвета Караянчева призова управляващите да проявят разум и да четат какво е казал премиерът Пламен Орешарски на пленума на БСП вчера. По думите й Орешарски казал, че кадрите на БСП и ДПС са „много лоша проба“ и резултатът от тяхната работа бил по-лош от този на кадрите ГЕРБ.
Янаки Стоилов се възмути и заяви, че думите на Орешарски били „Не бяха достатъчни промените в администрацията“ и още, че не всички предложения, направени от партиите, се оказали достатъчно обосновани.

Нова интерактивна карта ще дава публичен достъп до детайлна информация за пътните ремонти
Борсите в Европа реагираха положително на временното прекратяване на огъня в Близкия изток
Ще паднат ли цените на енергията заради временното прекратяване на огъня в Близкия изток?
Здравното министерство въвежда правила за телемедицината
Петко Вълков: Задава се инфлация, но този път централните банки са ограничени
SOFIX се възстанови след спада от предходната сесия
"Стига мишкуване в прокуратурата": Протест в София с искания за работеща съдебна власт
Избори 2026: Двойно повече българи в чужбина гласуват, ЦИК въвежда строги мерки срещу грешки
Борисов: Дойде ли правителство на ПП-ДБ, горивото поскъпва с 50%
Централна прогноза
Тайсън Фюри бил секс машина + СНИМКИ
Има организация Левски да не е шампион
Спалети остава в Юве
Тотнъм обяви екипа на Де Дзерби
Лудост! Предлагат колосална сума на Барселона
Обрат с бъдещето на титуляр на Ливърпул
Поверия за Велики четвъртък
Спектакълът на Театър „София“ с участието на Гринго – Богдан Григоров „Херкулес vs Авгий“ с две награди „Златен Кукерикон“
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Тест: Изберете си перо и вижте посланието на вашите ангели пазители
Европейска държава разреши болничен за гледане на домашен любимец
Агроном каза как да разпознаем ГМО продуктите
ТУ – Варна засади 32 дръвчета в инициативата „Засади дърво – остави следа“
Какво време ни очаква в четвъртък?
Спипаха стара познайница на полицията с дрога
Агент на DEA изнесе лекция за дрогата пред 80 ученици-доброволци във Варна
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие- веси
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?
Учени твърдят, че са намерили доказателства за възкресението на Исус Христос
Мистериозни звуци от тъмната страна на Луната: Какво чуха астронавтите на НАСА?