Министърът на външните работи Кристиан Вигенин и сръбският му колега Ивица Дачич се обявиха за реализирането на проекта "Южен поток". Двамата коментираха темата на съвместна пресконференция в Белград, където Вигенин е на официално посещение.
”България не разглежда хипотеза, в която "Южен поток" няма да бъде реализиран, защото това е важен проект, свързан с енергийната сигурност не само на страните, през които минава газопроводът, но като цяло и за Югоизточна Европа, заяви Вигенин. Ние сме в пряк, смятам конструктивен, диалог с ЕК по условията по реализацията на проекта”, каза Вигенин и добави, че се надява още в следващите седмици да има повече яснота и да може да бъде възобновена работата по проекта на територията на България.
Ивица Дачич изтъкна в отговор на въпрос икономическите ползи за Сърбия от изграждането на проекта, както, по думите му, получават много и останалите държави по трасето. Сърбия ще изгуби много, ако няма "Южен поток", заяви Дачич.„Ние бихме били щастливи, ако някой беше предложил някакъв друг газопровод да мине през Сърбия, но никой никога не ни предложи такова нещо”, коментира Дачич, като прикани, ако някой има забележки по "Южен поток", да каже какво друго предлага.
По думите на Ивица Дачич трябва да се реализират договореният проект за газова връзка между Ниш и София, както и инфраструктурни и други проекти. Дачич благодари за българската помощ при неотдавнашните наводнения в Сърбия.
Подписването на договор за приятелство, сътрудничество и добросъседски отношения не е условие за по-нататъшната подкрепа на България за присъединяването на Сърбия към ЕС, посочи министър Кристиан Вигенин в отговор на въпрос.
Отношенията между нас и Сърбия са такива, че не е необходимо да се поставят подобен тип условия, добави той. По думите му договорът е бил предложен за подписване между двете страни, защото смятат, че по този начин ще могат да осъвременят и да дадат нови възможности за развитието на двустранните отношения.
И двамата министри констатираха много добро ниво на двустранните отношения. Според Дачич всякакви странични проблеми като откриване на гранични пунктове, учебниците за българското малцинство, трябва да се решават бързо и оперативно и да не се позволява това да станат политически проблеми, предизвикващи сътресения в двустранните отношения.
Българският външен министър отбеляза, че вижда един много позитивен и прагматичен подход по отношение на един от въпросите, които са важни в отношенията на България със съседните страни - в случая по въпроса за учебниците на български език за българските паралелки в гимназиите в Босилеград и Димитровград. Тази тема не бива да се превръща в политически въпрос между двете страни, решенията са по-скоро технически и аз получих уверенията, че ще се опитаме да ги намерим достатъчно рано - за да не се създава политически проблем от тема, която е чисто техническа, подчерта Вигенин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия развива своя аналог на Starlink по-бързо от плана, Киев и Запорожие отново горят
Тръмп неволно подпомага възхода на възобновяема енергия
Европейските кризисни пари не са създадени за днешната суша
S&P 500 започна седмицата почти без промяна, Intel тласна чиповете надолу
Администрацията на Тръмп е отнела над 175 хил. визи от началото на мандата му
Кадър на деня за 10 август
Нова магнитна буря приближава Земята
Туристическият поток по Черноморието ни е с 20% по-слаб спрямо 2025 г. (СНИМКИ)
Автобус блъсна майка и детето ѝ на пешеходна пътека в Свети Влас
Дунав падна до минус 101 см при Оряхово
Как слънчевото затъмнение накара Майорка да обяви извънредно положение
Той бе звезда в Барса, Арсенал, Юнайтед и Интер, а сега ще рита в Канада
Левски покорява Европа... дори когато играе в Азия
ЦСКА го привлече преди месец, а сега иска да му бие шута
Позна първия мач! Сега бивш на Левски предрече и реванша с Кайрат
Веласкес избра титулярите! Левски излиза с печелившия състав срещу Кайрат
Легенда на ЦСКА отсече: Ще влезем в Лига Европа и ще станем шампиони
Емоционално заразяване: Как да не поемате чуждото напрежение в разговори
Погача за Голяма Богородица
Постно свинско филе със зеленчуци за отслабване
Нумерологична прогноза за 11 август
Таро карта за 11 август, вторник - Петица жезли
Дневен хороскоп за 11 август, вторник
Как горещото време влияе на хората с хроничен синузит?
Кога аналгетиците започват да поддържат хронично главоболие?
FDA одобри революционен медикамент срещу нарколепсия
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
Нова надежда при макулна дегенерация: Иновативна система за продължително лечение
Остра чернодробна недостатъчност след топлинен удар
Джартов: Пожарът край военния завод е овладян, няма опасност за населението
159 пожара са потушени през изминалото денонощие в страната
Мачовете по ТВ днес (11 август)
Променят трафика по АМ „Хемус“ край Шумен днес
Без ток във Варна на 11 август 2026
Времето във Варна на 11 август 2026