Има вероятност България да се сдобие с поредното нестабилно правителство, пише списание "Икономист" в кореспонденция от София за резултатите от парламентарните избори на 5 октомври.
Статията започва с данните от миналогодишно изследване, според което българите са сред най-нещастните хора в света - на 144-о място от 156 страни, след Афганистан, Ирак и Зимбабве. Изследването е взело предвид фактори като БВП, възприемането на корупцията, здраве и други.
За жалост резултатите от предсрочните избори на 5 октомври няма да допринесат с кой знае какво за оправяне на настроението, пише списанието. "Икономист" отбелязва, че изборите вероятно ще върнат на власт лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който подаде оставка през февруари 2013 г. на фона на протести срещу бедността.
Списанието обобщава изборните резултати, отбелязвайки, че партията на Борисов е спечелила изборите, но не е взела абсолютно мнозинство, което ще наложи съюзяване с една или две от другите седем партии в парламента за сформиране на коалиция.
Тези други партии не са особено привлекателен избор - от ултранационалистическата партия Атака и малко по-малко националистическия Патриотичен Фронт до популистката партия България без цензура. Резултатът вероятно ще бъде поредното нестабилно и разделено правителство, петото за 18 месеца, отбелязва изданието.
Изборите показаха масовото разочарование на българите от политиците им. Избирателната активност, около 50 процента, бе най-ниската за 25-те години откакто тази страна се раздели с комунизма, пише "Икономист".
По време на предизборната кампания кандидатите не се спряха на най-спешните проблеми на страната: бъдещето на четвъртата по големина банка КТБ, която е затворена от юни, лишавайки 200 000 частни вложители и фирми от достъп до парите им, високите цени на тока, корупцията и нестабилната икономика.
България остава най-бедната страна в ЕС. Средната месечна заплата е едва малко над 400 евро, а една пета от домакинствата живеят под прага на бедността. Лятната жътва бе слаба, а някои износители пострадаха тежко от наложените от Русия ограничения върху вноса в отговор на западните санкции.
На 7 октомври МВФ понижи прогнозата си за икономическия растеж на България за тази година до само 1,4 процент, пише изданието.
Президентът Росен Плевнелиев призова партиите да се договорят за ново правителство, за да се избегнат още едни предсрочни избори. Той трябва да възложи мандат за съставяне на кабинет до 5 ноември. Дори и партиите да сглобят ново правителство в следващите седмици обаче, на българите много не им се вярва, че то ще може да постигне много.
"Единственият вариант е трипартийна коалиция, за която ще е трудно да прокарва непопулярни решения и ще е много нестабилна", цитира списанието думи на члена на протестното движение от миналата година Николай Стайков.
Идващата зима може да е още по-бурна от предишната, когато недоволните българи протестираха на улицата всеки ден, завършва статията на "Икономист".
(БТА)

САЩ и Израел атакуваха иранското съоръжение за обогатяване на уран в Натанз
ЕС иска от страните членки да започнат да запълват газовите хранилища отрано
Пламен Димитров: От страна на САЩ липсва пълна стратегическа яснота в конфликта с Иран
Поскъпването на АІ компания за дронове с 1000% изобличава новата мода на Wall Street
Amazon ще направи нов опит да стъпи на пазара на смартфони
Путин: Русия остава приятел и партньор на Иран
Надежда за ранна диагностика: Стартират ключови скринингови програми за рак
ЦИК обещава: Никакви промени в гласуването, всички секции подготвени за изборите
Цените на горивата в България продължават да растат - дизелът над 1,50 евро
Над 35 хиляди поискаха да гласуват в чужбина
Румен Радев: Ще си върнем държавата, няма сила, която да ни пречупи
Еуфория в Кърджали: Арда разнебити Септември
Тръгва ли си? Дортмунд взе важно решение за Емре Джан
Драматична победа: Ива Иванова е на финал в Египет
Сенада Нуркич
Шеф напусна Ауди, ще оглавява закъсал тим
ЦСКА 1948 е кошмарът на Генчев
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Горивата у нас са поскъпнали с 8-9 евроцента за седмица
Полицията във Варна отбелязва Световния ден на хората със синдром на Даун
Повикаха футболист на Черно море в националния отбор до 17 години
Международна изложба на котки се провежда във Варна
Какво ще бъде времето в неделя?
Връчиха акт на Бербатов заради пистолет
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април