Бюджет 2015 не е реформаторски, не е ориентиран към растежа и няма да отлепи държавата от дъното, заяви пред Нова тв бившият министър на финансите и настоящ депутат от ДПС Петър Чобанов.
Той обясни, че в бюджета за тази година е бил заложен растеж и той е налице, макар и в края на годината ведомствата да се оплакват от липсата на средства дори и за заплати на държавните служители.
„Виждаме по-различна философия на бюджета, според която на всяка цена трябва да смъкнем дефицита”, каза още Чобанов, но допълни, че може би това ще е за сметка на растежа.„Южен поток” е полезен проект за България и ще създаде работни места, но трябва да бъде изпълнен по европейските правила, категоричен беше Чобанов. В инвестиционното споразумение, подписано през ноември 2012 година, е фиксирана норма на възвращаемост в рамките на 8% от вложеното по проекта. На базата на нея се определят и транзитните такси, допълни още той.
Ако бъдат спазени изискванията на Третия либерализационен пакет, транзитните такси реално трябва да се определят от енергийния регулатор, тоест от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), каза още Чобанов.
Според него изчисленията на служебния министър Васил Щонов, че проектът ще носи на България по 54 млн. евро годишна печалба, са правилни. Същевременно обаче трябва да се отчете, че през първите 22 години страната ще трябва да изплаща дълговете за строителството на газопровода.
Финансовият министър в правителството на Пламен Орешарски смята, че в неговия мандат се е случила развръзката с КТБ и допълни, че банката просто не е можела да продължава да работи по този начин.
Коментарите, че КТБ е банката на ДПС, са само един от митовете около банката, добави Чобанов и призова да бъде приет законът, предложен от партията, отнасящ се до разкриване на банковата тайна за средствата на висши държавни чиновници в изпаднали в несъстоятелност банки. "Тогава ще сложим край на митовете като този, че КТБ е банка на ДПС”, добави депутатът.
Чобанов допълни, че не се интересува кой е собственик на "Булгартабак", стига предприятието да работи и създава работни места. Според бившия финансов министър има много митове и около собствеността на тютюневия холдинг.
Още финансови новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
НАСА ускорява темпото с по един робот към Луната всеки месец от 2027 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Иран нападна Ерусалим: Чуха се експлозии и предупредителни сирени
Рецепта за карфиол на фурна с домашен чеснов сос
Късна емисия
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Борнемут и Манчестър Юнайтед си спретнаха зрелищно реми на „Виталити“
Байерн Мюнхен - Унион Берлин
Евертън - Челси
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Аржентина ще мери сили с екзотичен отбор след пропадането „Финалисима“
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната