13 затворници са помилвани за трите години мандат на президента Росен Плевнелиев и вицепрезидента Маргарита Попова. Попова отчете работата на комисиите за гражданство, помилване и предоставяне на убежище.
За 2012 година указът за помилване е един, през 2013 година са осем, а помилванията през 2014 година са четири, съобщи вицепрезидентът.
Попова уточни, че за изминалата година мотивите са „добре откроен корекционен процес“ по отношение на двама от лишените от свобода, а за останалите двама – много добри характеристични данни и начален корекционен процес, който е бил поощрен.
През 2014 година общо 5999 души са променили гражданството си, като броят е намалял в сравнение с предходната година, когато са били 7954.
На 389 души е възстановено българското гражданство. По думите й радостното е, че по-малко българи „са се освободили“ от гражданството си през 2014 в сравнение с 2013 година – 155 срещу 238.
Вицепрезидентът съобщи още, че за 2014 година по отношение на 26 души е отменено получено българско гражданство. Попова определи това като тревожен сигнал, защото мотивите на Съвета по гражданство са били свързани с предоставяне на неистински документи, укриване на информация и въобще с факти и обстоятелства, свързани с националната и европейската сигурност.
Попова настоя, че е крайно време да се започне работа по истинска и модерна концепция за българското гражданство. Тя се аргументира включително с това, че се оказва, че по-голяма част от придобилите българско гражданство не остават да живеят и да работят у нас, а заминават другаде.
Вицепрезидентът подчерта и че е време управляващите да обърнат внимание на социалната тема и на „хала“ на българския народ, голяма част от който живее бедно.
Тя поиска социалната чувствителност през 2015 година да бъде много по-ясно изразена от всички власти в държавата.
Според нея друг въпрос, по който ще се работи, е да се проследят внимателно увеличаващите се рискове за националната сигурност, както по темата с интеграцията на бежанците.
Попова съобщи, че за тригодишния мандат е предоставено едно убежище – през 2013 година.
Комисията за предоставяне на убежище е работила по досиетата на 32 души през 2014 година. Убежище са поискали с молба граждани на Иран, Азебрайджан, Русия, Турция, Украйна, Алжир, Мароко, Виетнам, Франция, Ирак, лица без гражданство.
По 11 молби работата продължава и през 2015 година. През 2013 година молбите за убежище са били 25, а година по-рано – 19.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна даде данни за повредата на "Дружба" на европейски представители
Happy стана генерален спонсор на спектакъла „Кораб в сърцето“
ЕЦБ очаквано не промени лихвите, но влоши прогнозите си за инфлацията заради нарастващата несигурност
"Дронамикс" планира първите си търговски полети тази година по маршрут София-Русе
Провал с въздушните линейки: Ползваме два от пет хеликоптера, няма бази и работеща система
България е сред свободните страни с най-рязко влошаване на оценката за свободата
Спипаха над 30 пияни и 6-ма дрогирани шофьори за ден
Съдът отхвърли искането за експертиза на запис с Кьовеши пред ЕП по делото срещу Петков
Циклонът "Нарел" приближава Австралия с ветрове до 260 км/ч
Столичната община започна мащабно почистване на фасади и площади
Проверяват се нарушения в животновъдни обекти в Ихтиман
Левски получи двоен стимул в битката с Лудогорец за титлата
Мъри дава живец на Гьоз-Гьоз в базата
Голяма новина за ЦСКА и Лудогорец, Левски също е замесен
Бити от Сенегал на финала: "Служебните" от Мароко празнуват "титлата"
Локо Пловдив се похвали с историческо събитие + СНИМКИ
Отпадането на английските клубове показа слабост на Висшата лига
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
7 храни с повече протеин от яйцата
7 могъщи поверия за пролетното равноденствие на 20 март
Над 4700 са кандидатите за власт на вота за 19 април
Над 35 000 заявления за гласуване в чужбина са подадени до момента
"Проклятието" на еврото застигна и риболовния билет
Данъчните ще ни следят с изкуствен интелект
Евакуираха цял блок в Добрич заради пожар
Продължават акциите срещу контролирания и вот в цялата страна
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място