Центърът на НАТО в София ще бъде комуникационен и персоналът му ще бъде наполовина от български военни, а останалият персонал ще бъде от други държави членки на Алианса, каза външният министър Даниел Митов, който участва днес в представянето на петото издание на годишния доклад "Европейски външнополитически бележник 2015" на Европейския съвет за външна политика.
На въпрос дали ще искаме от Украйна да се спазва принципът на доброволност за мобилизация на етническите българи там, Митов посочи, че първо трябва да се провери дали такъв проблем съществува, дали има непропорционална мобилизация сред етническите малцинства, като напомни, че в Украйна има не само етнически българи.Сверяваме информацията и ще получим реална картина. От друга страна, ще трябва да видим по какъв начин да реагираме на хората, които искат да не бъдат излагани на опасност и които са с български етнически произход, каза министърът.
На реплика, че вече има клипове, които могат да му бъдат предоставени, за това как български села в Одеска, Донбаска област се бунтуват срещу набиращите ги украинци, Митов посочи, че знае фактите. Въпросът е как българската държава реагира на това и ние ще си съставим план, за да можем да реагираме, добави той.
Попитан дали се планира хуманитарна помощ за етническите българи, особено в Донбас, Митов отново посочи, че в момента се прави оценка на ситуацията на място. Ясно ни е какво се случва, ако трябва хуманитарна помощ, ще изпращаме и ще се опитаме да помагаме на хората от български произход в Украйна по всякакъв начин, каза министърът, цитиран от БТА.
Той напомни още, че България търпи натиск от миграционна и бежанска вълна, което по думите му трябва да стане ясно на всичките ни партньори от ЕС. По конфликта в Украйна Митов отбеляза, че ЕС и България поддържат позиция за мирно и демократично решаване на кризата. Спазването на договореностите от Минск е основата, върху която конфликтът може да започне да се решава. Трудно можем да разчитаме в момента на това, че има добра воля за решаването на конфликта, а санкциите са единственият инструмент, който Европа има, за да се опита да възпре агресия, каза Митов и добави, че тяхното увеличаване или намаляване зависи от това как се развива този конфликт.
Даниел Митов отбеляза, че Русия е важен партньор за Европа и добави, че отношенията бяха градени с години и бяха разрушени за няколко месеца, не по вина на ЕС.
За разширяването на ЕС Митов заяви, че е важно държавите, които вървят по пътя на европейската интеграция, да знаят, че България ще продължава още по-силно да подкрепя техния избор към Европа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Подходящ ли е моментът за инвестиции в европейски акции?
Проблемът на Tesla с AI е противоположен на този при Big Tech – недостатъчно разходи
Тръмп може да се откаже от ядрена сделка - Иран едва ли ще сглоби бомба в неговия мандат
Китай прокарва червени линии за икономическия си модел преди търговски преговори със САЩ и ЕС
Мерките на Румъния повишиха нивото на Дунав около АЕЦ "Черна вода" с 4 см
Горещите фондови пазари в Европа наелектризират инвеститорите
Елтън Джон почти е загубил зрението си
ЦСКА показа класа и разгроми "Септември" с 3:0
Църковен празник на 10 август: Какво трябва и не трябва да правим
Слънце и жега: Температурите отново се качват до 40 градуса
Перла на ЦСКА със силни думи: Готови сме да покажем истинската си сила
Ботев Пловдив ще опита да продължи с победите срещу Спартак Варна
ЦСКА го закъса здраво преди реванша с Макаби Тел Авив: Титуляр се контузи
От ЦСКА обявиха: Целта ни е да станем шампиони
Вальо Илиев избухна мощно: Съдиите режат ЦСКА
Треньорът на Септември се оправдава след загубите от Левски и ЦСКА
Нумерологична прогноза за 10 август
Таро карта за 10 август, понеделник - Тройка пентакли
Дневен хороскоп за 10 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 - 16 август: Пари за Близнаците
Новолуние и пълно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Очакват ни трансформации
Kекс с банани, шоколад и орехи
Компактен CRISPR ензим приближава терапиите, които редактират гени в тъканите
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Честваме паметта на свети архидякон Лаврентий
Илиан Илиев: Трудно мога да си обясня този срив за 8 минути
Черно море загуби с 2:3 от Лудогорец във Варна
Туристи масово отменят пътувания заради пониженото ниво на Дунав
Цената на електроенергията за бизнеса утре ще бъде 135,22 евро за мегаватчас
Планинарите искат по-малко коли, почистени пътеки и по-лесен достъп на Витоша