Съпредседателят на ПФ Красимир Каракачанов скочи на лидера на ДПС Лютви Местан, според когото конфликтът в Куманово пламна, защото не се реализира българският етнически модел в Македония.
"Не е редно ДПС да спекулира и да плаши с тази тема, защото ДПС ни води именно към македонски сценарий – капсулиране на етнически групи, сепариране на етнически и религиозни общности и конфронтация с мнозинството, а пътят към интеграцията е точно обратен“, заяви патриотът от парламентарната трибуна.
Местан пък му отговори, че "да се твърди, че в Македония се е провалил моделът на ДПС, е не просто некоректно, но е и грубо, преднамерено, цинично политическо твърдение“.
Според Каракачанов всеки етнически конфликт близо до нас ни заплашва пряко.
"Македония е в политическа, етническа и икономическа криза, а изходът от това е демократизацията, но днес правителството в Скопие държи страната в изолация и в плен на болната фантазия за някаква антична история“, заяви той.
Съпредседателят на ПФ смята, че България трябва да е активен фактор по отношение на Западните Балкани, да излезе от ролята си на пасивен наблюдател, да приключи с тихата дипломация и да започне активно да се грижи за българските общности на Балканите, отстоявайки националните интереси и европейски ценности.
"Нашата цел не е просто да вкараме този или онзи в ЕС. България трябва да покаже пътя на Западните Балкани към ЕС, но не безусловно, както днес крайните либерали се опитват да ни убедят, точно защото ние сме лидер в Западните Балкани по пътя за ЕС, трябва да поставим ясни условия – спирането на преследването на хората с българско самосъзнание и антибългарска риторика, реформиране на политическата система“, призова Каракачанов.
Той поиска правителството да има много по-активна, но и взискателна политика по отношение на европейското бъдеще на страните на запад от нас, да се изработи стратегия за българските общности в чужбина, да продължи да настоява за Договор за добросъседство с Македония.
Лютви Местан пък отново призова да се ускори процеса на интеграцията към ЕС на страните от Западните Балкани, което ще гарантира, че няма да избухнат тлеещите етнически конфликти.
"Конфликтът в Куманово идва да ни напомни, че преходът от тоталитаризъм към демократично гражданско общество във всички държави, част от съветския блок, бе белязан с кървави конфликти, които отнеха живота на стотици хиляди мирни граждани. Единствената страна, която осъществи безкръвен преход, бе България и това се случва именно в страната, за която западни анализатори очакваха да пламне етническия конфликт заради тежкото наследство от Възродителния процес, но никакво политическо пристрастие не може да отрече безспорния факт, че това не се случи заради политическата воля и тук особена роля изигра именно ДПС, защото избра да се развива не като затворена етно- религиозна партия, а като национална либерална партия“, заяви Местан.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Руски съд нареди на Euroclear да върне замразените активи на централната банка на Русия
Росен Георгиев: Навлизането на AI налага нов баланс в подбора на IT кадри
Новите договори за финансов лизинг се увеличават с над 11% през първото тримесечие
Икономист: Опитите за административен контрол върху цените могат да имат обратен ефект
„Бъдещето: От образование до кариера“ поставя фокус върху уменията, които ще определят пазара на труда
"Доверие ОХ" вписва в устава възможност за увеличение на капитала до 75 млн. евро за 5 години
Рецепта за вита баница със спанак и сирене
"Дъщерята на строителя": Ричи Кълвър с дебютна изложба в София (ВИДЕО)
Мъж стреля по младежи след конфликт в София
В "Money.bg" на 16 май от 16:30 часа: Как се използва AI в публичния и в частния сектор у нас?
ЦСКА чака пачки: Араби идват за водещ футболист!
ЦСКА и Левски се обединиха, но Гонзо ще загуби 30 милиона
ЦСКА с първо лятно попълнение
Стилияна Николова поведе на Държавното в София
Левски прави за смях ЦСКА по трибуните
Моуриньо втрещи: Реал и Бенфика не ме интересуват!
Новолуние в Телец на 16 май: Мислим за пари и си поставяме нови цели
Супа с пресни билки за Спасовден
Защо Bangaranga е хит в Европа, а в България получава критики
Пролет 2026: Стил и лекота с роклите на Fashion Days
Дневен хороскоп за 16 май, събота
3 зодии с най-голям късмет на 16 май, новолуние в Телец
Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР
Британската „Зона 51“ е в центъра на вниманието: Очевидци съобщават за призраци
Мисията Blue Ghost 4 на Firefly премина ключов етап в проектирането си