Лидерите на ДПС и на ДСБ Лютви Местан и Радан Кънев обявиха, че 100 процента преференциален вот не е добър вариант за България. Това стана след среща между двамата в парламента. Местан започна серия консултации за вида на избирателната система.
Въпреки че в сряда предложи всички депутати в парламента да са мажоритарно избрани, лидерът на ДПС обяви, че пропорционалната система е най-добрият вариант за страната. Местан показа конкретен пример - ако ГЕРБ вземе 40% при пропорционална система, ще вкара около 90 депутата. При варианта, предложен от президента - смесена система, ГЕРБ биха имали 134 депутати при същия процент. "Те ще могат да формират така еднопартийно управление", каза лидерът на ДПС.
Той попита президента, дали иска партия, която не е спечелила повече от половината гласове, да формира самостоятелно управление. "Ние искаме запазване на мажоритарната система, но това не означава, че предложението ни е блъф. Ако се върви към смесена система, ще настояваме за 100% за мажоритарен избор, за да изпият последователите на тази идея горчивата чаша на популизма до дъно", каза Местан.
И лидерът на ДСБ Радан Кънев обяви, че 100% мажоритарен вот не е приемлив, защото би изкривил напълно политическата система в България. "Предложението има и други недостатъци - ние си представяме мажоритарен вот в два тура, а ДПС с оглед на интереса си - в един", каза Кънев.
Позицията на Реформаторите е за засилване на мажоритарния избор чрез задължителна преференция без праг. Кънев обяви, че депутатите му ще направят редакция в искането на президента за референдум в тази посока.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европейските акции затвориха с ръстове в четвъртък
Л. Динев: Светът има нужда от сътрудничество между САЩ и Китай
Общи заявки и дългосрочни договори предлага България за Вертикалния газов коридор
„Уайзър“ удължава програмата за обратно изкупуване на акции с още три години
Анализатор: Печалбите от AI засенчват войната в Залива
SOFIX отчете минимален спад от 0,07% до 1260 пункта
Йотова: Истинската наука се прави тихо и далеч от прожекторите
Централна емисия
Централна емисия
Кокинов: ВСС е развял белия флаг, управляващите имат смазващо мнозинство
Величков, ПП: Без политически лица и влияние във ВСС
Мартин Димитров: Намесата в цените ще покачи инфлацията
ОФИЦИАЛНО: Карло Анчелоти ще води Бразилия още 4 години + ВИДЕО
"Мона Лиза" е зад "сините": Фланелката на Левски е в Лувъра!
А1 и MAX Sport предоставят безвъзмездно правата за излъчване на Диамантената лига в Шанхай с участието на Божидар Саръбоюков на bTV
Ботев Враца би минимално изпадналия Монтана
Италианец спечели шестия етап на Джирото
Секси блондинка заличи звезда на Арсенал + СНИМКИ
Домашни пуканки без излишни мазнини
Дневен хороскоп за 15 май, петък
Какво означава, ако видите черен кос?
Баница със зеленчуци "Пролетна спирала"
Магнезиев бисглицинат – сравнение с други форми на магнезий: Кой е подходящият избор?
УНИКА: Времето, спокойствието и здравето са най-ценните ресурси
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Огромен астероид, способен да унищожи цял град, се приближава към Земята
Curiosity на НАСА засне скалата, заседнала в роботизираната му ръка
Една невероятна теория гласи: Други версии на вас може би вече влияят на живота ви
Вулкани може да са „заключили“ Земята в 56-милионна ледникова епоха
Китай наблюдава изкуствени човешки ембриони в космоса
Perseverance изпрати ново завладяващо селфи от Марс