Бежанците в България са настанени в много лоши условия, смятат от правозащитната организация "Амнести интернешнъл". Пред БНР Барбора Черноселкова сравни условията в българските бежански лагери със ситуацията в Унгария, където е била допреди няколко дни.
"Аз посетих центровете, които са по границите и видях стотици хора, които са в същото положение, както бежанците в Унгария. Някои от хората ни казаха, че помещенията са препълнени. Освен това аз бях ужасена от начина, по който бяхме пазени. Ние не можехме да се движим свободно в центъра. Зад нас постоянно имаше някой и ние не можехме да говорим свободно с бежанците. Хората ни казваха, че не искат да останат повече в България. Те направо не могат да повярват, че няма осигурени най-елементарни условия за тях".
Черноселкова беше категорична, че Европа трябва да търси дългосрочно решение на бежанския проблем като освен спешните мерки по настаняването на хората, трябва да се намери начин за тяхната интеграция. Според нея в следващите две години вероятно на континента ще дойдат милион и триста хиляди бежанци.
"Тук има два въпроса. Първият е проблемът с нелегалното преминаване на хора и осигуряването на сигурни пътища за бежанците. Именно това е причината, поради която хората умират в морето или преживяват изключително големи трудности, удряни са и са блъскани от полицията."
Другият въпрос, който посочи тя, е за квотите. "Категорично искам да подчертая, че ние не говорим за квоти, а за хора и за спазване на човешките права. Трябва да има много бързо решение за преместването на хора в различни държави от граничните страни. Абсолютно ясно е, че Унгария не може да се справи сама с тази ситуация. Там идват стотици хиляди хора, на които трябва да им бъде осигурена възможност да продължат пътя си в други страни - членки на Европейския съюз. Също така трябва да има много сериозна финансова подкрепа за граничните страни, каквито са Гърция, България и Унгария."
Според Черноселкова в тези страни трябва да се подобри организацията си за приемане на бежанците и местата за настаняване. Конкретно за страната ни представителката на "Амнести Интернешънъл" обясни, че е необходим доста добър контрол как правителствата харчат парите, които са осигурени за справяне с бежанската криза. "На България бяха отпуснати пари за подобряване на центровете за настаняване, а всъщност тя е много по-ангажирана с пазене на границите си, заяви тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Инфлацията в еврозоната се е ускорила до 3% през април
40 сделки за ден: Как Тръмп шокира Wall Street с активност за десетки милиони долари
Китай събира великите сили, а САЩ търсят пауза в Близкия изток
Ще спрат ли ръста на цените промените в законите за КЗК и КЗП?
В разговор с Тръмп Радев е поискал отпадане на визите за САЩ за българи
18 хил. кв. м складови площи са били наети в София през първото тримесечие
Под Малдивите: Фаталната експедиция в пещерата, от която никой не се върна
Ян Шуан-цзъ от Тайван спечели наградата "Букър" за 2026 г.
Хореографът на Bangaranga: Никой не очакваше световния успех
Проф. Темелкова: Чуждестранни компании търсят български инженери - нашето образование е качествено
Животът на 4 китайски зодии се подрежда на 21 май 2026
БАБХ и полицията откриха 38 тона негодни храни в Свиленград
Гаши преди SENSHI 31: Влизам в ринга на война
В кикбокса е №1, но какво става с бокса? Запознайте се с Рико Верхувен
От Борнемут очакват обещаното шампанско от Артета за титлата на Арсенал
Левски и ЦСКА ще газят през следващия сезон
Трудното пред Манчестър Юнайтед тепърва започва
Шампионът Левски готви сензационен трансфер!
5 фатални грешки, които допускате в отношението си към партньора
Maserati GT2 Stradale направи своята ексклузивна премиера в София
А1 увеличава семейството на телевизионните си канали с MAX One
5 грешки, които излагат личната ти информация на риск
Задължителни ястия за 21 май – Константин и Елена
Български екип ще триумфира на червения килим на филмовия фестивал в Кан на 22 май
Божанов: ПБ дойде със заявка за връщане на парламентаризма, а прави обратното
След зачестили нападения над българи от украинци във Варна: "Възраждане" иска изслушване на Демерджиев
MУ-Варна открива нов Учебен и научноизследователски комплекс
Петър Петров: Промените на Радев противоречат на Конституцията
С пълно единодушие: Съветници подкрепиха идеята Дара да е почетен гражданин на Варна
Си към Путин: Отношенията между Китай и Русия са непоклатими
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара
НАСА променя плановете си за мисията „Артемида 3“ и отлага кацането на Луната
Трагичен инцидент в Starbase преди изстрелването на Starship V3
В Япония отвори врати първата в света лаборатория, управлявана изцяло от роботи
Извънземните вероятно са много по-развити от хората, твърди астрофизик
Европа разработва космически самолет за многократна употреба