Текстовете в новия антитерористичен проектозакон са в разрез с Конституцията - това каза в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR независимият депутат Велизар Енчев, който се обяви против мерките, записани в закона, по време на паркламентарния блиц контрол вчера.
"Този закон влиза под килима на Народното събрание, без да е обсъждан в Комисията за отбрана и изведнъж Министерският съвет излиза със становище, без то да е обсъдено в парламента", поясни Енчев.
По думите му предлаганият закон донякъде копира Американският патриотичен акт, приет след терористичната атака на 11 септември 2001 година в Ню Йорк.
Eнчев настоя, че в проектозакона има пробойни, които могат да бъдат използвани за злоупотреба и нарушаване на правата на свободните граждани.
"По време на оперативното разследване на дадено лице или дадена група лица няма да бъдат изготвени веществени доказателства при прилагането на специални разузнавателни средства, които щели да бъдат използвани само за нуждите на оперативното разследване", посочи той.
"Вчера веднага след заседанието на Съвета за сигурността в Министерския съвет, военният министър Ненчев, за когото се говори от вчера, че той е автор и идеолог на този закон, заяви, че веднага ще нареди на военните структури, че ще започне подготовка за обучение в изпълняване на полицейски функции на армията. Това може да го каже и да го направи едва след като парламентът вземе такова решение", каза Енчев.
Независимият депутат обърна внимание, че с прилагането на антитерористичния закон ще бъдат създадени 6 нови институции, сред които Съвет по сигурността, секретариат, национален контратерористичен център, национален щаб и т.н., които щели да се използват в качеството им на "кранчета за източване на бюджет".
Гражданите винаги трябва да се притесняват, че може да им се случи да бъдат репресирани. Да, ще има ограничаване на правата, но ние сме част от едно голямо общество в Европейската общност и знаем какво стана в Брюксел и Париж, какво стана преди това в Англия и в САЩ. Всички тези държави, които са много по-утвърдени демокрации от нас, са приложили такива мерки, ограничили са правата. Така народният представител от ГЕРБ и зам.-председател на Комисията по отбрана и сигурност Валентин Радев коментира новият законопроект.
На въпрос дали има вероятност армията да се намеси до такава степен, че присъствието й да стане осезаемо, Радев подчерта, че: "Армията ще има полицейски функции, ще обискира, ще задържа, ако се налага хора, които се предполага, че могат да бъдат включени в терористичен акт или самите те са инициатори".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Бизнес климатът във Франция се възстановява умерено през март
Веселин Димитров: Златото няма да падне под 4 хил. долара за тройунция
Next предупреди, че ще повиши цените, ако конфликтът в Близкия изток продължи
Възходът на мултимилионерите в САЩ пренарежда икономиката
Сухопътна операция в Иран може да сблъска САЩ с неприятни изненади
Revolut планира 40% от глобалния ѝ персонал да бъде базиран в Индия до края на 2026 г.
Земетресението в Гърция: Повредени стенописи и стари сгради
"Последният балкански вампир" - провокативна пиеса дебютира в София на 7 април
Борисов: Цените растат главоломно, водят се чудовищни войни в Украйна, Газа и Иран
Магията между "Утре няма край" и сватбения обет на GINI и Агатангелос
За ужас на Соломоновите острови: Националите тренират в пълен състав
Вестник „Труд“ със специален портрет за Жулиен Риков
Звезда на Лудогорец подписва с лидера в Гърция?
Идва ли краят на хегемонията на Лудогорец?
efbet представи реновирания си сайт с нов интерфейс, съдържание, функционалности и технологични предимства
България се вълнува от мача със Соломоновите острови
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
Нумерологична прогноза за април 2026
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Ледени билкови кубчета – при торбички под очите и за сияйна кожа
8 храни и напитки с диуретичен ефект
Нумерологична прогноза за 26 март
След гонка: Спипаха наш апаш в Солун
Турски танкер е атакуван с дронове тази сутрин до Босфора
Ръководството на МБАЛ "Света Анна-Варна" депозира в МЗ оздравителен план
Горивата у нас поскъпват с между 3 и 5% през изминалата седмица
25 човека са пострадали във "войната" по пътищата за денонощие у нас
68 пожара са потушили огнеборците за денонощие в страната
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда